نکته‌های طلایی برای درمان تهوع و استفراغ بارداری

لابیاپلاستی اصفهان | دکتر شهرزاد شعبانی نیا | بهترین لابیاپلاستی اصفهان

لابیاپلاستی اصفهان | دکتر شهرزاد شعبانی نیا | بهترین لابیاپلاستی اصفهان


نکته‌های طلایی برای درمان تهوع و استفراغ بارداری

درمان تهوع بارداری

تهوع و استفراغ یکی از شایع‌ترین اختلال‌های گوارشی است که در ۳ ماهه اول بارداری با مادر همراه است و ممکن است در ماه‌های بعد نیز او را همراهی کند.

اینکه هر چیزی که می خورید، بخواهید آن را بالا بیاورید، یا حتی بدتر بدون خوردن چیزی، حالت تهوع داشته باشید، حس ناخوشایندی نیست که در دوران بارداری سراغتان می آید.

تهوع و استفراغ یکی از شایع‌ترین اختلال‌های گوارشی است که در ۳ ماهه اول بارداری با مادر همراه است و ممکن است در ماه‌های بعد نیز او را همراهی کند. از آنجا که مادر و جنین رابطه‌ای ناگسستنی و جدایی‌ناپذیر با یکدیگر دارند، تداوم و پیوستگی این اختلال علاوه بر آن‌که سلامت مادر را به خطر می‌اندازد، ممکن است سلامت جنین را تحت تاثیر خود قرار دهد. به همین دلیل است که درمان و کنترل تهوع و استفراغ ناشی از بارداری در مادران باردار لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

از آنجا که درمان تهوع و استفراغ در دوران بارداری، به دلیل رشد جنین باید بدون تجویز دارو و مواد شیمیایی صورت گیرد، به سراغ استاد محمد عبادیانی، مدرس طب سنتی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران رفتیم تا نکات بیشتری از شیوه‌های طبیعی درمانی در مکاتب طب ایرانی، برای درمان این بیماری بدانیم.

لابیاپلاستی اصفهان | دکتر شهرزاد شعبانی نیا | بهترین لابیاپلاستی اصفهان

لابیاپلاستی اصفهان | دکتر شهرزاد شعبانی نیا | بهترین لابیاپلاستی اصفهان

انواع حالت تهوع بارداری : تهوع خفیف و تهوع شدید 

بارداری حساس‌ترین دوره زندگی است و تغییرات گوناگونی در بدن به وجود می آورد. برخی عوارض خاص این دوره می باشند. یکی از عوارض شایع دوران بارداری تهوع و استفراغ است.تهوع در ۵۰ الی ۹۰ درصد حاملگی ها و استفراغ در ۲۵ الی ۵۵ درصد آنها رخ می دهد که در حوالی هفته نهم شدیدتر شده و در ۵۰ درصد زنان تا هفته چهاردهم و در ۹۰ درصد آنها تا هفته بیست و دوم بهبود می یابند. در ۱۵ الی ۲۰ درصد زنان تا سه ماهه سوم و در ۵ درصد آنها تا زمان زایمان نیز ادامه می یابد.

پیشنهاد مطالعه
مزایای انجام لابیاپلاستی با بی حسی موضعی چیست؟

تهوع بارداری از چه زمانی شروع می شود؟

حالت تهوع بارداری در نیمه اول حاملگی (با شدت های مختلف) معمولا بین اولین یا دومین موعد قاعدگی عقب افتاده یعنی حدودا در هفته ۵ بارداری تا هفته ۶ بارداری شروع شده و تا هفته ۱۴  تا ۱۶ بارداری ادامه می یابد.
دلایل اصلی شروع تهوع بارداری عبارتند از :
– افزایش هورمون ها HCG ،PGF، استروژن ها، پروژسترون، لپتین ، پرولاکتین، تیروکسین، آدرنوکورتیکال
– اختلال سیستم Vestibular
– کاهش حرکات محتویات معده، در موارد شدید عوامل روانی دخیل هستند.

راههای درمان و پیشگیری از تهوع و استفراغ خفیف بارداری می تواند شدت علائم را کاهش دهد. خوردن غذای کم چربی، پروتئینی و کربوهیدرات ها به مقدار کم و در فواصل متعدد موثراست، همچنین نوشیدن نوشابه های ساده و خنک و مایعات کربنات دار مثل: لیموناد و زنجبیل و بو کردن لیموی تازه، نعنا و پونه نیز موثر است.

پیشنهاد مطالعه
چه چیزی باعث بزرگ شدن لابیا می شود؟

همچنین برای پیشگیری از تهوع خفیف بارداری از عوامل تشدید کننده از جمله غذاهای ادویه دار، سر و صدا، رایحه موادی نظیر عطریات، سیگار، قهوه، مواد شیمیایی، غذاهای بودار، اتاق تنگ و خفه، گرما و خشکی هوا و حرکات بدنی و چشمی (نظیر رانندگی و نورهای لرزان)، خستگی و دراز کشیدن پس از خوردن غذا و تغییر وضعیت ناگهانی که علائم را تشدید می کند اجتناب کنید. مسواک زدن دندان ها پس از غذا نیز از بروز علائم پیشگیری می کند.

برای مشاهده نمونه کارهای دکتر شهرزاد شعبانی نیا در  صفحه اینستاگرام  کلیک کنید.

لابیاپلاستی در اصفهان | دکتر شهرزاد شعبانی نیا

لابیاپلاستی در اصفهان | دکتر شهرزاد شعبانی نیا

تهوع شدید بارداری چگونه است و راههای درمان و پیشگیری آن چیست؟

در بعضی زنان حامله، تهوع و استفراغ آن قدر شدید است که منجر به کم آبی، اختلال اسید و باز و اختلال الکترولیت و کتوز می شود که اصطلاحا به آن تهوع شدید حاملگی (تهوع شدید بارداری) می گویند.

در اغلب زنان حامله تهوع و استفراغ خفیف تا متوسط، تا هفته شانزدهم بارداری است ولی در برخی شدید بوده و هر روز استفراغ می کنند. در این فرم در صورت تشدید علائم هنگام مصرف قرص آهن و ویتامین ها باید آنها را قطع و یا قبل از خواب استفاده کرد که در صورت قطع آهن تا هفته ۱۴ روزی حداقل ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک تجویز می شود.

پیشنهاد مطالعه
بعد از ریکاوری لابیاپلاستی در هفته اول و دوم چه انتظاری باید داشت؟

در تهوع و استفراغ شدید بارداری معمولا آزمایش های خون و ادرار کم آبی را نشان می دهند و بدن به تغییرات رژیم غذایی نیز جواب نمی دهند. در این فرم شدت آن به حدی است که عوارضی همچون کاهش وزن (حتی تا پنج درصد وزن قبل از حاملگی)، کم آبی(Dehydration)، قلیایی شدن خون (آلکالوز) ناشی از دست دادن اسید هیدروکلریک، کمبود پتاسیم(هیپوکالمی) و در برخی موارد نیز اختلالات کبدی گذرا پیش می آید.

معمولا برای درمان و پیشگیری از عوارض تهوع شدید بارداری باید بستری شوید. زنانی که در حاملگی قبل به علت استفراغ بستری شده اند ۲۰ درصد نیاز به بستری شدن در حاملگی بعدی را دارند. زنانی که در حاملگی اول تهوع و استفراغ شدید ندارند در حاملگی بعدی نیز احتمال آن کم است.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا

👩‍⚕️جراح و متخصص زنان و زایمان و زیبایی زنان
🔰دارای بوردتخصصی⁣
🔰لابياپلاستی اصفهان / وایتینگ اصفهان

جهت کسب اطلاعات تماس (آدرس مطب، شماره تماس و …) لطفا کلیک کنید.

 

بروزرسانی شده از آبان ۱۴۰۰

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *