قرص اورژانسی؛ دستورالعمل زمان مصرف و بررسی عوارض

قرص اورژانسی

استفاده از قرص اورژانسی یکی از راه‌های پرطرفدار برای پیشگیری از بارداری ناخواسته است که افرادی که روابط متعدد جنسی دارند و از لوازم مراقبتی استفاده نمی‌کنند، مشتریان آن هستند. اگر برای شما سوال است که سازوکار قرص اورژانسی چیست؟ باید به این نکته اشاره کنیم که این قرص، با بالا بردن سطح هورمون‌های زنانه از انعقاد نطفه جلوگیری می‌کند. البته بهتر است قبل از استفاده از این قرص با عوارض قرص اورژانسی آشنایی داشته باشید و برای پیشگیری از بارداری میتوانید با دکتر شعبانی نیا مشورت کنید.

قرص اورژانسی چیست؟

قرص اورژانسی نام دسته‌ای از داروهای پیشگیری از بارداری است و به طور کلی در ۳ نوع متفاوت تولید می‌شود.

اما برخلاف تصور عموم، مصرف قرص اورژانسی راه حلی فوری و قطعی برای پیشگیری از بارداری نیست و برای مصرف آن باید به دستور پزشک به همراه زمانبندی‌های ویژه توجه کرد، درغیر این‌صورت مصرف آن تاثیری نخواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی یا جراحی ولو چیست؟

قرص اورژانسی ضد بارداری چیست؟

قرص اورژانسی ضد بارداری برای جلوگیری از حاملگی استفاده می‌شود. کاربرد اصلی این قرص هنگام برقراری رابطه جنسی محافظت‌نشده یا ناخواسته و همچنین در صورت فراموشی مصرف قرص‌های ضد بارداری است. این قرص‌ها با به تاخیر انداختن و توقف تخمک‌گذاری، از بارور شدن آن‌ها به‌وسیله اسپرم جلوگیری می‌کنند. به همین دلیل حاوی مقدار زیادی پروژسترون هستند.

توجه به این نکته ضروری است که قرص‌های اورژانسی تنها در صورتی که بارداری اتفاق نیفتاده باشد، موثر هستند. بنابراین باید بلافاصله بعد از داشتن رابطه جنسی مصرف شود. باید بدانید که از این قرص‌ها برای سقط جنین نیز استفاده نمی‌شود.

پیشنهاد مطالعه
خطرات و عوارض جراحی لابیا چیست؟

همچنین توصیه می‌شود اگر ۱۵ روز بعد از مصرف قرص اورژانسی پریود نشدید، برای تشخیص بارداری به دکتر زنان و زایمان مراجعه کنید و آزمایش خون بدهید.

انواع قرص‌‌های اورژانسی و تاثیر آنها 

قرص‌ های اورژانسی ضدبارداری به سه نوع مختلف تقسیم می‌شوند. در ادامه انواع قرص اورژانسی ضد بارداری را به تفکیک مورد بررسی قرار خواهیم داد:

۱. قرص‌های لوونورژسترول

لوونورژسترول (Levonorgestrel) یکی از رایج‌ترین انواع اورژانسی جلوگیری از بارداری از نوع هورمونی است. این قرص‌ها توسط انجمن غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده و به عنوان پرمصرف‌ترین داروی اورژانسی جلوگیری از بارداری شناخته می‌شود.

پیشنهاد مطالعه
روش های سفت کردن واژن چیست؟

۲. قرص‌های یولی پیریستال

یکی از دیگر انواع قرص‌ ضدبارداری اورژانسی، یولی‌ پیریستال (Ulipristal) است که با نام‌های اِلا و اِلاوان هم شناخته می‌شود. برای تهیه این قرص به نسخه‌ پزشک نیاز خواهید داشت. این قرص ‎‌ضدهورمونی است و عمل تشکیل جنین را مختل می‌کند. به یولی‌ پیریستال، قرص‌های پیشگیری اضطراری نیز می‌گویند.

۳. قرص ال دی

قرص‌های ال‌دی (LD) که با نام اچ‌دی (HD) هم شناخته می‌شوند، از دیگر قرص‌های پیشگیری از بارداری است. این دسته از داروهای ضدبارداری نسبت به دو نوع دیگر اثری ضعیف‌تر دارند و باید حتما در هر نوبت از مصرف، بیشتر از دو دوز از آن استفاده شود. قرص ال دی را می‌توان بدون تجویز پزشک خریداری کرد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *