معاینه کامل سینه و واژن

اینفوگرافیک معاینه واژن

با مشاهده این اینفوگرافیک می توانید اطلاعات بیشتری در مورد معاینه واژن و نکات پیرامون آن داشته باشید.

پیشنهاد میکنیم این اینفوگرافیک را با سایر بانوان به اشتراک بگذارید زیرا ممکن است عده ای به خاطر فقر اطلاعاتی در این زمینه دچار مشکل شوند.

اینفوگرافیک مراحل انجام معاینه واژن

همچنین توصیه میکنیم اینفوگرافیک مراحل انجام معاینه واژن توسط پزشک یا پرستار را مشاهده نمایید تا در روز معاینه با شناخت و آرامش بهتری مورد معاینه قرار بگیرید.

 

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که در معاینه واژن چه بخش هایی از واژن توسط پزشک ویزیت می شود.
در اینفوگرافیک زیر محل های مورد معاینه واژن را درج نموده ایم.

 

اینفوگرافیک محل های مورد معاینه در معاینه واژن

معاینه واژن از جمله اعمالی است که در بسیاری موارد از جمله عفونت واژن، عمل جراحی برای تنگ کردن واژن، جراحی زیبایی واژن و یا بوتاکس عضلات واژن ممکن است ضروری باشد.

معاینه داخلی که توسط پزشک متخصص زنان صورت می گیرد، از بروز مشکلات و انواع بیماریهای در زنان جلوگیری می کند. در اين مقاله میکوشیم در مورد ابزارهای که برای معاینه واژن توسط پزشک متخصص صورت می گیرد، را برای آگاهی بیشتر شما معرفی کنیم تا در مورد شیوه ی استفاده آنها توسط پزشک اطلاعات کاملی را داشته باشید.

 

 

معاینه واژن

معاینه واژن راهی برای پزشکان برای مشاهده علائم بیماری در اندام های خاص بدن یک زن مثل:

 • ولو و واژینال(ارگان های خارجی اندام تناسلی)
 • رحم
 • دهانه رحم
 • لوله های فالوپی (لوله هایی که تخمک ها را به رحم می برند)
 • تخمدان (اندام هایی که تخمک ها را تولید می کنند)
 • مثانه (کیسه ای که ادرار را نگه می دارد)

معاینه واژینال چیست؟

شاید برای شما این سوال بیاید که معاینه واژینال چیست و آیا تفاوتی بین معاینه واژینال و معاینه واژن وجود دارد؟

در پاسخ بگوییم معاینه واژینال در واقع همان معاینه واژن است و تفاوتی بین این دو واژه وجود ندارد.

شما می توانید جهت انجام معاینه واژینال به زرکلینیک مراجعه نمایید.

 

معاینه واژن در دوران بارداری

شما باید برای معاینه واژن در دوران بارداری به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید.

با توجه به اینکه بعضا در دوران بارداری حرکت و مراجعه به پزشک و کلینیک برای فرد سخت می شود افراد ای نامر مهم را نادیده می گیرند.

اما باید بدانید معاینه واژن در دوران بارداری امری مهم است که باید حتما انجام شود.

چه زمانی معاینه واژن بر روی افراد انجام می گیرد؟

آزمایش های سالانه که برای بررسی سلامت فرد انجام می گیرد.

وقتی یک زن باردار است

هنگامی که بیمار برای مشکلات عفونتی (مانند کلامیدیا، واژینوز، تریکومونیا و سایر موارد) به پزشک مراجعه می کند

هنگامی که یک زن دچار درد در ناحیه لگن و یا زیر شکم می شود

قبل از معاینه واژن باید به چه نکاتی توجه کرد:

از آنجا که این معاینه بر روی واژن و لگن انجام می شود، شما باید برای انجام این معاینه زمانی که عادت ماهانه نیستید را برای مراجعه به پزشک انتخاب کنید. علاوه بر این مورد، ۴۸ ساعت قبل از معاینه ، نباید:

دوش واژینال بگیرید

از تامپون استفاده کنید

رابطه جنسی داشته باشید

از  ژل استفاده نکنید

از دارو یا کرم در (واژن) استفاده نکنید

چه انتظاری باید در رابطه با معاینه واژن داشته باشید: 

شما می توانید احساس ناراحتی کنید، اما نباید احساس درد در طول معاینه داشته باشید. معاینه حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد. بعد از معاینه خود هر سوالی دارید، از دکتر خود بپرسید.

 

چه انتظاری باید در رابطه با معاینه واژن داشته باشید:

معاینه داخلی واژن زنان در یوتیوب

اگر به دنبال معاینه داخلی واژن زنان در یوتیوب هستید می توانید به صورت مستقیم وارد وب سایت یوتیوب شده و از انجا کلید واژه معاینه واژن را جستجو نمایید.

اینفوگرافیک بیماری‌هایی که از طريق معاینه لگن قابل‌بررسی هستند؟

در این اینفوگرافیک بیماری هایی که از طریق معاینه واژن قابل کشف هستند را بررسی میکنیم.

اینفوگرافیک بیماری‌هایی که از طريق معاینه لگن قابل‌بررسی هستند؟

چگونه یک معاینه واژن انجام می شود؟

در طول یک معاینه ، پزشک یا پرستار از شما می خواهد:

۱.لباس های شخصی خود را در بیاورید و لباس های مخصوصی به شما داده می شود.

۲.در مورد هر گونه نگرانی های سلامتی با شما صحبت می کنند

۳.پزشک باید به بیمار اطمینان دهد که معاینه به آسانی انجام می شود.

۴.بر روی پشت خود دراز بکشید و آرام باشید

۵.معاینه معمولا با بازرسی و لمس ملایم شکم کمر برای توده ها، حساسیت، انزال، فتق، و برش ها آغاز می شود.

۶.قسمت هایی از پایین معده را فشار می دهند تا اندام های بیرونی حس شود.

۷.در پوزیشن های مختلفی دراز بکشید تا بتوانند کاملا همه ی قسمت ها را معاینه کنند.

۸.زانوهای خود را خم کنید و پاهای خود را در دستگیره هایی که بر روی تخت هستند قرار دهید

۹.در طول معاینه دستگاهی به نام اسپکلوم وارد واژن می شود. اسپکلوم برای باز کردن واژن است تا واژن و دهانه رحم دیده شود.

۱۰.پزشک شما از یک جفت پلاستیکی و یک برس کوچک برای نمونه برداری از سلول های دیواره رحم استفاده می کند (نمونه ای از مایعات نیز ممکن است از واژن گرفته شود تا برای عفونت آزمایش شود.)

۱۱.Speculum را بر می دارند.

۱۲.پزشک شما دو انگشت در داخل واژن قرار می دهد و از طرف دیگر به آرامی در منطقه ای که احساس درد دارید را فشار می آورد. پزشک شما اگر اندامها در اندازه یا شکل تغییر کرده باشند را متوجه می شود .

گاهی اوقات معاینه رکتوم انجام می شود

۱۳.گاهی اوقات معاینه رکتوم انجام می شود. دکتر شما یک انگشت شما را به رکتوم وارد می کند تا تومورها یا سایر اختلالات را تشخیص دهد.

۱۴.دست چپ باید برای بررسی واژن مورد استفاده قرار گیرد زیرا ارزیابی سمت چپ لگن با دست چپ در واژن راحت است.معاینه سمت چپ لگن به طور معمول دشواری بیشتری دارد، زیرا کولون سیگمویید معمولا در سمت چپ قرار دارد.

۱۵.با یک نور کافی از ژنیتال های خارجی معاینه آغاز می شود.

۱۶.با انگشت شاخص و انگشتان دست چپ ، قسمت های واژن خارجی بازرسی و لمس می شوند. هر گونه ضایعه، مانند رشد شکمی، زخم، یا هر چیز دیگری، باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد.

۱۷.به اندازه کلی Minora و Majora باید دقت شود. پوست بین واژن و عضله (قسمت پرینه آل) باید بررسی شود. بازرسی از ناحیه خارجی و پرینه ال نیز باید انجام شود.

۱۸.انگشتان در امتداد دیواره واژن به پایه مثانه با فشار ثابت به سمت سمفیز وارد می شود؛ سپس انگشتان در طول مجرای ادرار به پایین می آید. در حالی که مجرای ادرار از بالا به پایین جدا می شود، توجه داشته باشید که هر گونه حساسیت یا انعطاف پذیری بافت یا غدد پاراورترال در این معاینه مشخص می شود.

 

چه نمونه هایی در طول معاینه واژن برداشته می شود؟

نمونه ای از سلول ها ممکن است به عنوان بخشی از معاینه پاپ اسمیر یا آزمایش پاپ برای غربالگری سرطان دهانه رحم یا سلول هایی که به نظر می رسند ممکن است منجر به سرطان شود، گرفته می شود. نمونه در یک شیشه آزمایشگاهی قرار می گیرد و به آزمایشگاه منتقل می شود که مورد بررسی قرار گیرد. آزمایشها همچنین ممکن است برای بررسی بیماریهای منتقل شده از راه روابط جنسی انجام شود.

 

چه نمونه هایی در طول معاینه واژن برداشته می شود؟

هرچند یک بار باید برای معاینه واژن به پزشک مراجعه کرد؟

هنگامی که زنان به سن ۲۱ سالگی می رسند،معاینه  پاپ اسمیر توصیه می شود و پاپ اسمیر به مدت سه سال هر یک سال و سپس هر سه سال انجام می شود.

زنان باید در سن ۲۱ تا ۶۵ سالگی هر سه سال یکبار با تست پاپ آزمایش داشته باشند.

خدمات پیشگیری از بیماری ها در ایالات متحده (USPSTF) نیز توصیه می کند که آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یا ترکیب آن با یک Paptest را، پس از سن ۳۰ سالگی انجام شود.

زنان بالای ۶۵ سال اگر حداقل سه آزمایش پاتوژن مثبت متوالی یا حداقل دو آزمایش HPV منفی در ۱۰ سال گذشته داشته باشند، می توانند به صورت بازه زمانی نرمال برای معاینه مراجعه کنند. اما زناني كه سابقه تشخيص بیماری ها را داشته باشند، بايد حداقل ۲۰ سال برای درمان قطعی به پزشک مراجعه کنند.

معاینات داخلی در بانوان

یکی از مهم ترین کارهای که تمامی بانوان باید به طور منظم به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند، معاینه داخلی زنان است که از عفونت های مختلف و بیماریهای که ممکن است، برای دستگاه تناسلی و یا پستان پیش بیاید پیشگیری می شود.

انجام معاینه به صورت مرتب سبب می شود که بانوان از سلامت جسمی خود اطلاع داشته و اگر مشکلی در فرد است، قبل از پیشرفت بیماری پیشگیری های لازم صورت بگیرد، زیرا انجام معاینات به صورت مکرر برای سلامتی جسمی دستگاه تناسلی بسیار مهم و با اهمیت است.

 

معاینات داخلی در بانوان

اهمیت معاینات داخلی

کاربرد معاینه داخلی در بانوان توسط پزشک متخصص زنان و زایمان از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از مهمترین و اساسی ترین معایناتی که تمامی بانوان باید در امور زندگی خود در هر سنی که هستند، به آن توجه داشته باشند، انجام معاینات دوره ای است که در سلامتی آنها نقش زیادی دارد.

انجام این معاینات سبب می شود که افراد اگر به بیماری و یا عفونتی در ناحیه دستگاه تناسلی دچار هستند، درمان خود را سریع تر آغاز کرده قبل از اینکه بیماری پیشرفت کند و دیگر قابل درمان نباشد.

پزشک متخصص زنان در زمان مراجعه بیماران برای معاینه به آنها متذکر می شود که اندام های که بانوان در بدن خود دارند، بر روی بخش های دیگر بدن اثر گذاشته و آنها را از انجام کارهای روزانه باز می دارد،

انجام معاینات دوره ای

به همین دلیل است که پزشک از بیماران می خواهد که معاینات دوره ای و آزمایشات لازم را برای معاینه و پیشگیری از بیماری انجام دهند. پزشک متخصص در روز معاینه واژن از بیمار درمورد بیماری و مشکلاتی که دارد، سوالاتی را می پرسد تا بتواند بهتر در مورد بیماری تشخیص دهد و مشکل فرد را برطرف کند.

سوالات به این شرح است، که: دوره ی پریودی آنها چند روز طول می کشد، آیا دوره ی ماهیانه ی آنها به صورت مرتب انجام می شود،داشتن ترشح در طی روز برای آنها بقدری زیاد است که آزار دهنده است و همچنین آیا دوره ی قاعدگی آنها با درد و خونریزی زیادی همراه است، یا خیر؟تمامی این سوالات را در مورد آناتومی بدن بیمار از وی پرسیده می شود.

پزشک متخصص زنان از بیمار خود در مورد اینکه آیا به بیماریهای دیگری نظیر بیماری عصبی و یا قلبی مبتلا هستند، سوالاتی را می پرسد.

پرسیدن این سوالات از بیمار قبل از اینکه پزشک معاینه داخلی را انجام دهد، کمک می کند که آگاهی کاملی در مورد نوع بیماری و علت آن در مورد بیمار کسب کند و بهترین تشخیص را در مورد بیماری بدهد.

پزشکان با تجربه و متبحر با پرسیدن این سوالات قبل از انجام معاینه واژن می تواند نوع بیماری و مشکل را در فرد تشخیص دهند و به درمان بیمار کمک کنند.

انواع بیماری های زنان

تمامی بانوان علاوه بر بیماری های که تمامی افراد با آنها درگیر هستند، از بیماری های دیگری که مرتبط با دستگاه تناسلی آنها است، مواجه هستند.

بیماری های که ارتباط با دستگاه تناسلی بانوان دارد، ممکن است، از همان دوران کودکی با آنها همراه بوده که این بیماری ها در بانوان شامل ناهنجاری های مادرزادی که مرتبط با دستگاه تناسلی بانوان دارد،

انواع بیماری های خوش خیم و بدخیم که ارتباط با دستگاه تناسلی دارد، نظیر کیست تخمدان، انواع زخم های که در ناحیه ی واژن به وجود می آید و همچنین انواع مختلف سرطان که مرتبط با دستگاه تناسلی در بانوان است.

بیماری های دیگری که در تمامی بانوان به وجود می آید و مختص دستگاه تناسلی در آنهاست عبارتند از:

۱)خونریزی های بیش از اندازه از ناحیه رحم،

۲)سرطان دستگاه تناسلی در بانوان

۳) حاملگی خارج از رحم

۴) انواع فیبروم رحم

۵) درد لگن

۷) التهاب رحم ۸) بیماری دهانه رحم

۹) بی اختیاری ادرار و مدفوع

۱۰) دردهای مزمن در ناحیه واژن و… از بیماری های است که ارتباط به زنان و دستگاه تناسلی آنها دارد که در صورت هر نوع درد و یا سوزش در این ناحیه بیمار باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کند تا بتواند درمان خود را سریعتر انجام دهد.

 

متخصص زنان

پزشک متخصص زنان شخصی است که تمامی اطلاعات و آگاهی های لازم را در مورد انواع بیماری های شایع در زنان پرداخته و به درمان بیماران کمک می کند. تمامی بیماری های که در دستگاه تناسلی بانوان یعنی در واژن ایجاد می شود، توسط پزشک متخصص زنان بررسی و درمان می شود که هر بیماری در این ناحیه از چند شاخه به وجود آمده است.

پیشنهاد مطالعه
چگونه زگیل تناسلی را درمان کنم؟

پزشک متخصص زنان در مورد زایمان های طبیعی و سزارین آموزشهای لازم را به صورت عملی و تئوری دیده است که می تواند با اطلاعات جامعی که در این زمینه به دست آورده است، به درمان خانم های باردار کمک کند و آنها را تا پایان دوره بارداری همراهی و همیاری کند.

پزشک متخصص زنان با انجام معاینه داخلی واژن برای بانوانی که زایمان طبیعی دارند، می تواند به زمان موعد زایمان آنها کمک کند. از وظایف متخصص زنان در حوزه ی کاری خود که باید به آن عمل کند تشخیص و درمان انواع بیماری ها است که می تواند با انجام معاینات داخلی واژن و معاینات لگنی به درمان بیماران کمک کند.

متخصص زنان به مراقبت های که برای دوره ی درمان بانوان لازم است، را نیز انجام میدهد

متخصص زنان به مراقبت های که برای دوره ی درمان بانوان لازم است، را نیز انجام میدهد، پزشک متخصص با تجویز انجام آزمایشات سالانه که برای تمامی بانوان لازم است، مثل انجام آزمایشات پاپ اسمیر،ماموگرافی و همچنین کولونوسکوپی می تواند به درمان بیماری و پیشرفت بیماری در بیماران کمک به سزایی بکند.

پزشک متخصص زنان با تشخیص به موقع در مورد بیماری در بانوان با تجویز دارو و یا ورزش های مناسب برای دستگاه تناسلی به درمان بیماران کمک می کند.

پزشک متخصص زنان با استفاده از دستگاه های تشخیصی که به داخل واژن بیمار وارد می کند می تواند از وضعیت جسمی واژن در بیمار مطلع شده و بهترین شیوه ی درمانی را برای بیمار به کار ببرد.

یکی از ابزارهای که پزشک برای تشخیص بیماری در دهانه ی رحم و یا دستگاه تناسلی استفاده می کند استفاده از ابزار کولپوسکوپی است که در مطب تحت نظر پزشک متخصص این کار انجام می شود و استفاده از این ابزار برای بیمار درد و ناراحتی را به همراه دارد.

 

متخصص زنان به مراقبت های که برای دوره ی درمان بانوان لازم است، را نیز انجام میدهد

معاینه داخلی پرده بکارت

امروزه پزشکان متخصص برای تشخیص پرده به کارت در بانوان از شیوه های جدید استفاده می کنند که یکی از این روشهای تشخیصی استفاده از دستگاه کولپوسکوپی برای معاینه داخلی به کار گرفته می شود. پزشک متخصص زنان با استفاده از این دستگاه می تواند تشخیص دقیقی را در مورد پرده به کارت در خانم ها را انجام دهد، بدون اینکه آسیبی به دستگاه تناسلی واژن وارد شود.

پرده به کارت در بانوان در انواع مختلفی است که با انجام معاینات داخلی که توسط متخصص انجام می شود، تشخیص داده نمی شود و پزشک این تشخیص را می دهد که این علائم نشانه ی ارتجاعی بودن پرده است.

طبق آماری که متخصصین زنان به دست آورده اند این است که تمامی دختران باید در سن هجده سالگی برای معاینه داخلی واژن و تشخیص پرده به کارت به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند تا از اینکه مشکلی در آینده برای آنها به وجود بیاید جلوگیری شود. پزشک متخصص با انجام معاینه داخلی واژن می تواند برای این گروه سنی بانوان گواهی سلامت را ارائه دهد.

 

معاینه داخلی برای انجام عفونتهای لگنی

پزشک متخصص با انجام معاینات داخلی در بانوان می تواند عفونتهای لگنی متعدد را که در بانوان به وجود آمده است، را تشخیص دهند و به درمان بیمار کمک کنند. پزشک متخصص زنان برای تشخیص بیماریهای متعدد در زنان از شیوه های مختلفی استفاده می کنند،

مثلا برای عفونت واژن از رحم بانوان نمونه برداری می کنند تا بتوانند بهترین تشخیص را برای درمان بیماری فرد ارائه دهند، زیرا این کار سبب می شود که عفونت و میکروب را در دستگاه تناسلی بانوان تشخیص دهند. انجام این نمونه برداری باعث می شود که از سالم بودن واژن و لگن بیماران اطمینان کامل داشته باشند.

پزشک متخصص زنان برای تمامی بانوان این آزمایش را انجام میدهد تا از نوع بیماری و بروز آن در فرد جلوگیری شود و به درمان آنها کمک کند.

پزشک با انجام معاینه واژن تمامی بخش های دستگاه تناسلی را که شامل دستگاه تناسلی بیرونی، دهانه رحم، لوله های رحم که وظیفه ی انتقال کردن تخم از تخمدان به رحم را برعهده دارند، تخمدان و همچنین مثانه بانوان توسط متخصص ارزیابی و چکاپ

می شود. انجام آزمایشات لگنی برای بانوان باردار، افرادی که برای ارزیابی معاینات داخلی به متخصص مراجعه می کنند، بانوانی که به عفونت های واژن مبتلا هستند، بانوانی که درد و ناراحتی بیش از حد در ناحیه لگن، زیر شکم و همچنین کمر دارند، باید این آزمایش را انجام دهند تا پزشک بتواند بهترین تشخیص را برای درمان بیمار ارائه بدهد تا در کوتاهترین زمان به سلامتی خود برسند.

 

معاینات لگنی

یکی دیگر از معاینات واژن که برای بانوان توسط پزشک متخصص انجام میشود ارزیابی و بررسی اندام های بخش لگن و دستگاه تناسلی است.

پزشک متخصص زنان باید بطور کامل و دقیق معاینات داخلی زنان را انجام دهد تا از این طریق سایر اندام های دستگاه تناسلی را بررسی کرده و مشکل فرد را بتواند با انجام این معاینه تشخیص دهد.

بهتر است که بیمار قبل از مراجعه به پزشک برای انجام معاینه داخلی از یک لباس ساده و راحت استفاده کنند، در بعضی از موارد پزشک متخصص تشخیص نمونه برداری از ادرار بیمار را میدهد که در این صورت بیمار باید قبل از انجام آزمایش مثانه ی خود را خالی کند تا پزشک بتواند نمونه برداری را انجام دهد.

علت اینکه در زمان معاینه از بیماران می خواهند که یک لباس راحت بپوشند این است که بیمار باید تمامی لباس های خود را تعویض کرده و فقط از یک روپوش ساده برای انجام معاینه داخلی استفاده کند و بر روی تخت مخصوص دراز بکشند تا انجام معاینه هم سریعتر صورت بگیرد.

تشخیص آزمایش ادرار را برای بیمار

اگر پزشک تشخیص آزمایش ادرار را برای بیمار خود بدهد فرد باید قبل از انجام این آزمایش مثانه خود را با نوشیدن آب پر کند تا آزمایش دقیق تر انجام شود.

متخصص زنان علاوه بر انجام معاینه واژن معاینات دیگری را هم مثل کنترل وزن،فشارخون و همچنین شنیدن صدای قلب و شش در بانوان باردار،انجام آزمایش تیروئید، معاینه نوک زبان و گلو به دلیل تسریع در بزرگ شدن احتمالی که ممکن است، بر روی غده های لنفاوی ایجاد شده باشد، را انجام میدهند.

تمامی این موارد را پزشک متخصص زنان با انجام معاینه واژن برای تشخیص بیماری در ناحیه ی دستگاه تناسلی و لگنی بیمار انجام می دهند تا بهترین درمان را برای بیمار انجام دهند.

 

غده ی تیروئید در انجام معاینه بانوان

پزشک متخصص در معاینات حضوری که بیمار به آنها مراجعه کرده است، به مشکلات تیروئید آنها هم می پردازد. پزشک برای انجام معاینه غده تیروئید در بیمار به قسمت نای فشار آورده و اگر فرد دردی را از این ناحیه احساس کرد برای درمان آن اقدام می کند.

وظیفه ی غده ی تیروئید در بدن فرد تنظیم سوخت و ساز و اختلال در انجام فعالیت های بدن میشود به این صورت که اگر این غده بیش از حد ترشح شود، سوخت و ساز بدن را افزایش داده و بیمار به مرور لاغرتر می شود، علاوه بر این اگر این غده در بدن فرد کمتر ترشح شود، نشان دهنده ی این است که بدن انرژی کمتری را داشته و فرد به مرور زمان دچار چاقی و اضافه وزن زیاد می شود.

انجام معاینه ی غده ی تیروئید در خانم ها که توسط پزشک متخصص انجام می شود، به این علت است که پزشک بتواند بهترین تشخیص را در مورد نامنظم بودن دوره ی قاعدگی و مدت زمان آن برای بیمار ارائه دهد،

بنابراین کم کاری و یا پرکاری غده ی تیروئید در بانوان باعث می شود که دوره ی قاعدگی در آنها به صورت نامرتب انجام شده و یا با خونریزی های شدیدی برای بیمار همراه باشد که توسط پزشک متخصص زنان معاینه انجام شده و تشخیص انجام می گیرد و پزشک داروهای این دوره را برای درمان بیمار تجویز می کند.

کولیوسکپ

انجام معاینه داخلی واژن با دو دست و یا کولیوسکوپ توسط پزشک متخصص زنان صورت می گیرد که این شیوه ی درمانی به این صورت است که بعد از اینکه نمونه برداری به وسیله ی ابزار اسپکولوم انجام شد پزشک متخصص زنان این دستگاه را از واژن بیمار بیرون می آورد.

پزشک متخصص با کمک دستکش های بهداشتی که به ژله روان کننده آغشته شده است، به آرامی با کمک یک یا دو انگشت خود را وارد واژن کرده و دهانه ی رحم را با فشار به بالا میبرد و به همان حالت ثابت نگه می دارند و با کمک دست دیگر به قسمت پایینی شکم بیمار فشار کمی را ایجاد می کنند.

پزشکان متخصص معاینه با دو دست را برای معاینه واژن دقیق تر و مناسبتر برای ارزیابی و بررسی رحم بیمار نسبت به روشهای دیگر معاینه می دانند.

معاینه داخلی با کمک دو دست

پزشک متخصص با معاینه داخلی با کمک دو دست می توانند وضعیت تخمدان ها در رحم را هم لمس کرده و مشکلات دیگر که در بخش دستگاه تناسلی ایجاد شده است، را تشخیص دهد.

پزشک متخصص با انجام دو دست برای معاینه داخلی در بانوان متوجه شکل و حجم رحم و همچنین عفونت های لگنی که باعث حرکت پذیری و یا ثابت نگه داشتن رحم می شود، را می توانند تشخیص دهند.

این روش درمانی برای بانوان بسیار پر استرس و اضطراب است و فرد باید در این مدت برای اینکه پزشک بتواند راحت تر معاینه داخلی را انجام دهد، آرامش خود را حفظ کنند تا این بازه زمانی پزشک بتواند معاینه ی داخلی دقیقی را انجام دهد.

قبل از انجام معاینه بهتر است که مثانه کاملا خالی باشد

پزشک متخصص برای بیمارانی که می خواهند از این شیوه ی معاینه ی داخلی استفاده کنند، پیشنهاد می کند که قبل از انجام معاینه بهتر است که مثانه کاملا خالی باشد،ماهیچه های شکمی را شل نگه داشته و همچنین زانو های خود را در هنگام معاینه به طور کامل باز نگه دارند تا پزشک دقیق تر معاینه را انجام دهد.

این شیوه ی درمانی برای معاینه ی تخمدان های فرد هم موثر است که با این معاینه می توان به اندازه و حجم طبیعی تخمدان و یا اینکه وجود غده و یا کیست در دستگاه تناسلی متوجه شد.

بانوانی که دچار یائسگی شده اند و یا بانوان چاق متخصص زنان با دشواری و سختی می توانند اندازه ی تخمدان ها را در دستگاه تناسلی بانوان لمس کرده و تشخیص بهتری را بدهد.

معاینه داخلی در زنان برای لمس کردن تخمدانها و ارزیابی لوله های فالوپ در دستگاه تناسلی در شرایط نرمال به دلیل نرمی و منعطف بودن واژن به ندرت انجام می شود، بنابراین خانمهای که دچار عفونت و یا بارداری می شوند، این لوله ها ضخیم تر و بزرگتر از قبل شده و پزشک می تواند با معاینه دست تشخیص و بررسی خود را انجام دهد.

در صورتی که دهانه ی رحم کوچک باشد، پزشک برای تشخیص معاینه داخلی باید از روشهای دیگر برای انجام معاینه واژن استفاده کند.

قبل

از انجام معاینه بهتر است که مثانه کاملا خالی باشد

کولپوسکوپی

پزشک متخصص زنان برای انجام معاینه داخلی واژن،اطراف دهانه ی واژن و همچنین دهانه ی رحم از دستگاه مخصوص به نام کولپوسکوپ استفاده می کند تا بتواند بیماری در دستگاه تناسلی بانوان را به راحتی تشخیص دهد.

متخصصین زنان در مواردی که تست پاپ اسمیر در بانوان نرمال و طبیعی باشد، پزشک استفاده از کولپوسکوپی را برای تشخیص دقیق تر به بیماران پیشنهاد می کند.

خارج کردن بخشی از بافت را از واژن برای نمونه برداری

در صورتی که متخصص زنان با کمک دستگاه کولپوسکوپی سلول های غیر طبیعی را در دستگاه تناسلی بانوان مشاهده کرد برای انجام آزمایش بخشی از بافت را از واژن برای نمونه برداری بیشتر خارج می کند تا این نمونه را در زیر میکروسکوپ بیشتر تجزیه و تحلیل کرده و مورد بررسی قرار دهند. پزشک متخصص برای تشخیص دقیق تر بیماری در بانوان از دستگاه کولپوسکوپی برای معاینه واژن استفاده میکند.

بانوانی که تست پاپ اسمیر و یا معاینه لگن آنها با مشکلی همراه بوده است، پزشک برای بررسی و ارزیابی بیشتر از دستگاه کولونوسکوپی استفاده می کند، همچنین این دستگاه برای تشخیص بیماری های دیگری نظیر:

 • زگیل تناسلی در بانوان یا ویروس HIV
 • با استفاده از این دستگاه اطلاعات دقیقی را در مورد وضعیت جسمی دهانه رحم به دست می آورند.
 • با کمک دستگاه کولپوسکوپی می توان در مورد تشخیص تغییرات پیش سرطانی بافت دهانه رحم در دستگاه تناسلی بانوان را مورد بررسی قرار داد.
 • با کمک این دستگاه می توان معاینه داخلی واژن را که باعث تغییرات پیش سرطانی دربافت واژن شده است، را ارزیابی کرد.
 • در دهانه ی واژن ممکن است، تغییرات پیش سرطانی در دستگاه تناسلی بانوان به وجود بیاید که با کمک این دستگاه و معاینه واژن می توان نوع بیماری را در بانوان تشخیص داد.
پیشنهاد مطالعه
بررسی علل عدم ارگاسم و درمان آن

 

شرایط قبل از معاینه واژن با استفاده از کولپوسکوپی

به دلیل اینکه پزشک متخصص نوع بیماری را به طور دقیق تشخیص دهد، به بیمارانی که قرار است، از این دستگاه استفاده کنند، موارد زیر را متذکر می شود که عبارتند از:

 • بیمارانی که برای تشخیص دقیق بیماری خود پزشک متخصص استفاده از دستگاه کولپوسکوپی را پیشنهاد می کند باید این بیماران زمانی به کلینیک مراجعه کنند که با دوره ی ماهیانه ی آنها یکی نباشد و این دوره را پشت سر گذاشته باشند.
 • پزشک متخصصی که برای تشخیص دقیق بیماری از دستگاه کولونوسکوپی استفاده می کنند، به این بیماران متذکر می شوند که از دو روز قبل نباید رابطه جنسی از طریق واژن داشته باشند.
 • این بیماران نباید به مدت چهل هشت ساعت قبل از استفاده دستگاه از پد و یا نوار بهداشتی به کار ببرند.
 • بیماران چهل و هشت ساعت قبل از استفاده دستگاه کولپوسکوپی نباید از داروهای که برای درمان واژن که توسط پزشک تجویز شده است، را استفاده کنند.
 • این بیماران با تجویز پزشک قبل از استفاده از دستگاه کولپوسکوپی می توانند از مسکن های نظیر استامینوفن و ایبوپروفن برای تسکین درد خود استفاده کنند.

تمامی این موارد را پزشک متخصص به بیماران خود قبل از استفاده دستگاه کولونوسکوپی توصیه می کند تا با کمک این دستگاه مخصوص بیماری بهتر و دقیق تر بررسی و ارزیابی شود.

 

شیوه ی درمانی کولپوسکوپی

پزشک متخصص برای مشاهده دقیق دهانه رحم و معاینه واژینال با کمک دستگاه کولپوسکوپی مراحل درمانی را بطور کامل انجام می دهد تا بتواند بهترین تشخیص را در مورد نوع بیماری ارائه دهد. استفاده از این دستگاه در مطب پزشک متخصص صورت می گیرد که مدت استفاده از این دستگاه ده تا بیست دقیقه بوده است.

شیوه ی استفاده از این دستگاه به این صورت است که بیمار برروی تخت مخصوص به پشت دراز کشیده و پاهای خود را مانند انجام معاینه لگن و پاپ اسمیر بر روی رکابهای تخت قرار می دهد، پاها باید کاملا باز باشند،

سپس پزشک متخصص زنان اسپکولوم فلزی را به درون واژن بیمار وارد می کند. کار اسپکولوم فلزی در معاینه داخلی زنان این است که دیواره های دو طرف واژن را به طور کامل باز نگه داشته تا پزشک بتواند به طور کامل داخل دهانه رحم را مشاهده کند،

بنابراین پزشک متخصص کولونوسکوپی را که برای وضوح بیشتر بافتهای داخلی دستگاه تناسلی استفاده می شود، را در موقعیت نزدیک دهانه رحم یعنی در فاصله ی چند سانتی متر از رحم قرار می دهد، سپس با کمک این دستگاه نور روشنی را به داخل واژن هدایت می کند تا با کمک این نور پزشک از داخل لنز این دستگاه که بیشتر شبیه میکروسکوپ است، به داخل واژن مشرف باشد.

پزشک متخصص دهانه رحم و واژن را با کمک پنبه کاملا تمیز می کند

پزشک متخصص دهانه رحم و واژن را با کمک پنبه کاملا تمیز کرده تا مخاطی که در سطح دستگاه تناسلی به وجود آمده است، کاملا تمیز شود.

برای اینکه سلولهای مشکوک در دستگاه تناسلی بیمار بهتر تشخیص داده شود، از یک پنبه که آغشته به محلول سرکه و یا محلولهای دیگر است، در دستگاه تناسلی بیمار به کار می برند که این روش باعث سوزش و مورمور شدن در بیمار می شود که پزشک برای بررسی دقیق تر در واژن این کار را انجام میدهد.

در زمان استفاده از دستگاه کولپوسکوپی برای معاینه واژن ممکن است که بیمار تا مدت دو روز لکه بینی و یا خونریزی سبکی را به همراه داشته باشد،

ولی اگر پزشک متخصص با کمک این دستگاه نمونه برداری از رحم بیمار را انجام دهد، بیمار به مدت دو روز درد درناحیه دهانه رحم دارد که با خونریزی کم همراه است و حتی در بعضی از بیماران دیگر ممکن است که تا چندین روز ترشحات تیره رنگ از واژن خارج شود که طبیعی بوده است و علت این ترشحات و خونریزی ها به دلیل استفاده از این دستگاه است.

پزشک متخصص دهانه رحم و واژن را با کمک پنبه کاملا تمیز می کند

اسپکولوم

یکی از ابزارهای که برای معاینه واژن استفاده می شود، استفاده از اسپکولوم واژینال است که توسط پزشک متخصص زنان برای معاینه داخلی بانوان انجام می شود. پزشک متخصص برای معاینه واژن و همچنین دهانه رحم و بیمارانی که جراحی های دستگاه تناسلی را انجام داده اند، از ابزاری به نام اسپکولوم استفاده می کنند که این ابزار درمانی در گروه وسایل اکارتوری قرار دارد.

این ابزار برای اولین بار توسط شخصی بنام J.Marion Sims در سال ۱۸۳۶ میلادی در کشور آمریکا ساخته و تولید شده و وارد عرصه ی پزشکی شد، جنس این ابزار پلاستیکی و یکبار مصرف بوده است که این نوع پلاستیکی از نظر بهداشتی بیشتر کاربرد دارد، البته این ابزار از جنس فلزی هم ساخته شده است که نوع فلزی آن این قابلیت را دارد که چندین بار استفاده شود.

از قابلیت های که این ابزار تشخیصی دارد، این است که بین دیواره های واژن فاصله ایجاد کرده و ارزیابی واژن و دهانه ی رحم به بهترین شکل انجام می شود و پزشک می تواند راه های درمانی را برای بیمار آغاز کند.

نیاز به نور کافی در اتاق معاینه

لازم به ذکر است که استفاده از این ابزار نیاز به نور کافی در اتاق معاینه دارد، برای همین است که در هنگام معاینه پزشک از یک نور غیر مستقیم برای معاینه داخلی و تشخیص بهتر درمان استفاده می کند.

بهتر است، بدانید که پزشکان متخصصی که برای بیماران خود انجام آزمایش پاپ اسمیر را پیشنهاد میکنند از اسپکولوم های یکبار مصرف پلاستیکی استفاده می کنند، ولی در بیشتر بیمارستان ها و مطب پزشکان از اسپکولوم فلزی استفاده می کنند، زیرا این ابزار با دوام تر از نوع پلاستیکی بوده است.

پزشک متخصص زنان برای ضدعفونی کردن این دستگاه آنها را داخل فوراستریل قرار می دهند و در داخل آن از کاغذهای رنگی استفاده می کنند، در صورتی که این کاغذها در داخل فور استریل تغییر رنگ دادند پزشک مطمئن می شود که این وسیله کاملا استریل و ضدعفونی شده است.

پزشک برای هر بیماری که بخواهد از اسپکولوم فلزی برای انجام آزمایش داخل رحم انجام دهد، از این شیوه ی بهداشتی و استریلیزاسیون برای رعایت تمامی نکات بهداشتی استفاده می کند تا مشکلی از نظر بهداشتی برای بیمار به وجود نیاید.

عفونت قارچی واژن

یکی از بیماریهای که در تمامی زنان شایع است و پزشک متخصص نیاز به معاینه واژن در بیمار را میدهد عفونتهای قارچی در زنان است.

همانطور که میدانید تقریبا هفتاد درصد از بانوان در طول زندگی خود به عفونت قارچی واژینال دچار می شوند، یا طبق آمار دقیق تر از هر چهار زن سه زن به بیماری قارچ دچار می شود. بانوانی که به عفونت واژن مبتلا می شوند، نشانه های نظیر سوزش و خارش داخل واژن و یا نواحی رحم می شوند،

یکی دیگر از علائم این عفونت ترشحات بیش از حد سفید رنگ در این بیماران است که بیشتر به شکل پنیری هستند و همچنین این بیماران در هنگام رابطه جنسی درد زیادی را به همراه دارند و با قرمزی و تورم در بخش دستگاه تناسلی همراه هستند،

بنابراین زمان مراجعه به پزشک و شرح بیماری خود پزشک برای تشخیص دقیق تر از معاینه واژن استفاده می کند. بهتر است، بدانید که بانوانی که به عفونت قارچی واژن مبتلا هستند، در زمان ترشح بوی نامطبوعی را به همراه دارند که بیمار با گفتن این علائم پزشک می تواند بدون اینکه معاینه داخلی را انجام دهد، تشخیص عفونت واژن را در بیمار بدهد و دوره ی درمانی بیمار را شروع کند.

معاینه لگنی

معاینه لگنی که توسط پزشک متخصص زنان صورت می گیرد، نوعی از معاینه ی جسمی فرد و دستگاه تناسلی در بانوان است که برای سلامتی جسمی آنها این معاینه الزامی است.

پزشک متخصص با انجام معاینه لگنی در بیمار نوع بیماری عفونتی را که در دستگاه تناسلی ایجاد شده است، را تشخیص می دهد. با کمک معاینه لگنی پزشک بخش های تناسلی بانوان را مورد معاینه قرار می دهد که شامل:

۱) یکی از اندامهایی که توسط معاینه لگنی انجام می شود، معاینه ی دهانه ورودی واژن یا ولوو است که به عنوان بخش اندام تناسلی بیرونی به حساب می آید.

۲) با کمک معاینه لگنی پزشک متخصص می تواند بخش داخلی واژن را معاینه کند. واژن بخشی از دستگاه تناسلی در بانوان است که این بخش تا دهانه رحم آمده است.

معاینه دهانه رحم

۳) یکی دیگر از اندامهایی که توسط معاینه لگنی انجام می شود، دهانه رحم است. دهانه رحم در دستگاه تناسلی بانوان شکافی است که مابین رحم و واژن قرار گرفته است.

۴) پزشک متخصص با انجام معاینه لگنی می تواند معاینه ی داخلی رحم را انجام دهد.

۵) با کمک این معاینه متخصص این توانایی را دارد که تخمدانها و لوله های رحم یا همان لوله های فالوپ را مورد بررسی و معاینه قرار دهند. وظیفه ی لوله های فالوپ این است که تخمک ها را به داخل رحم منتقل می کند.

۶) یکی دیگر از بخشهایی که توسط معاینه لگنی انجام می شود، مثانه است، این اندام کیسه مانند است و ادرار در این کیسه جمع می شود.

۷) متخصص زنان با انجام معاینه لگنی در بیمار روده بزرگ را که به مقعد متصل است، را بررسی و معاینه می کند تا بتواند بهترین تشخیص را در مورد نوع بیماری انجام دهد.

معاینه دهانه رحم

اهمیت معاینه لگنی

پزشک متخصص زنان معاینه لگنی را در انجام معاینه داخلی واژن ضروری و با اهمیت می داند و دلایل زیادی را برای این معاینه درنظر میگیرد که شامل موارد زیر می باشد:

معاینه لگنی که در بیماران انجام می شود، به دلیل این است که پزشک متخصص این معاینه را قسمتی از چکاپ سالانه در بیمارانی می داند که هر بیمار باید حتما آن را انجام دهد.

این معاینه برای ارزیابی و چکاپ از نظر سلامتی وضعیت جسمی در اندامهای تناسلی و همچنین در دوره ی بارداری الزامی است.

پزشک متخصص برای اینکه بتواند تشخیص دقیق و صحیحی را برای بیماری و نشانه های عفونت در اندام های تناسلی بیمار بدهد از معاینه لگنی استفاده می کند.

درد زیاد در ناحیه ی لگن و یا بخش پایینی کمر

بعضی از بیماران که درد زیادی را در ناحیه ی لگن و یا بخش پایینی کمر خود دارند، با تشخیص پزشک متخصص از معاینه لگنی استفاده می کنند.

پزشک متخصص زنان معاینات لگنی که برای بیماران خود انجام می دهند، بیشتر برای تشخیص عفونتهای که از طریق روابط جنسی در بیماران ایجاد شده است و یا عفونت های قارچی واژینال و همچنین عفونت های باکتریایی واژن در بیماران به کار می برند.

بهتر است، بدانید که بیشتر متخصصان و پزشکان برای بررسی تجاوز جنسی در دختران جوان و یا بانوان از معاینات لگنی استفاده می کنند. معاینه لگنی که توسط پزشک متخصص در مطب انجام می شود، ده دقیقه بیشتر زمانبر نیست و بیمار درد و ناراحتی زیادی را احساس نمی کند.

درد

زیاد در ناحیه ی لگن و یا بخش پایینی کمر

روشهای معاینه لگنی

مراحل انجام معاینات لگنی توسط پزشک متخصص به این روش است که در ابتدا بیمار باید لباسهای خود را برای انجام معاینه داخلی در آورده و روی تخت های مخصوص به پشت دراز بکشد،

سپس متخصص بخش پایانی شکم بیمار را به آرامی فشار می دهد تا از این طریق اندام های تناسلی را از خارج لمس کند بعد پزشک متخصص از بیمار خود می خواهد که بدن خود را به سمت انتهایی تخت کشیده و زانوهای خود را کاملا خم کند،

بنابراین نخست متخصص نشانه های عفونت،تورم و همچنین زخم دهانه واژن را چک می کند و سپس با کمک ابزاری به نام اسپکولوم به داخل رحم بیمار وارد می کند تا از این طریق دیواره های دوطرف واژن از هم باز شده و بخشهای داخلی رحم به راحتی برای پزشک قابل مشاهده باشد.

برداشتن بخشی از ترشحات واژن برای انجام آزمایش عفونت

پزشک بخشی از ترشحات واژن برای انجام آزمایش عفونت از داخل رحم بیمار بر می دارد و بعد از این نمونه برداری اسپکولوم را از داخل رحم بیمار بیرون می آورد.

پیشنهاد مطالعه
به عنوان یک روش دائمی، چگونه بفهمم لابیاپلاستی برای من مناسب است؟

طبق آماری که متخصصان زنان و زایمان کشور آمریکا به دست آورده اند این بوده است که معاینات لگنی بهتر است که از سن بیست و یک سالگی در بانوان انجام شود تا از نظر سلامتی جسمی و دستگاه تناسلی فرد توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.

بیماریهای متعددی با انجام معاینات و آزمایشات لگنی توسط پزشک متخصص زنان مورد بررسی و تشخیص قرار میگیرد که این بیماری های اندام تناسلی در بانوان شامل:

انواع عفونتهایی که از طریق رابطه جنسی به بیماران منتقل می شود

انواع عفونتهایی که از طریق رابطه جنسی به بیماران منتقل می شود، نظیر سوزاک،سیفلیس،تریکوموناس،ویروس پاپیلوم انسانی و همچنین کلامیدیا

بانوانی که تمایل دارند، از شیوه های پیشگیری برای بارداری استفاده کنند و از دستگاه IUD که پزشک برای جلوگیری از بارداری آنها به کار برده است، برای پیشگیری از انواع عفونتها معاینات لگنی را انجام می دهند.

بیماری واژینوز باکتریال

انواع عفونت های قارچی که باعث بروز بیماری در دستگاه تناسلی بانوان می شود، پزشک با انجام معاینات لگنی می تواند به درمان بیمار کمک کند.

بیماری عفونت های مجاری ادراری یکی دیگر از بیماریهایی است که با تشخیص معاینات لگنی در بیماران صورت می گیرد.

خونریزی بیش از حد رحم که از حد طبیعی خود خارج شده است

خونریزی بیش از حد رحم که از حد طبیعی خود خارج شده است، توسط معاینات و یا آزمایشات لگنی مورد بررسی قرار میگیرد.

تومورهای فیبروئید از بیماری هایی است که می توان به راحتی با استفاده از معاینه های واژنی بررسی شود.

 

خونریزی بیش از حد رحم که از حد طبیعی خود خارج شده است

یکی از بیماری های شایع در تمامی بانوان کیست تخمدان است که سبب بیماری و درد در بانوان می شود و این کیست ها با دردهای شدید در دوره ی ماهانه همراه است.

بانوانی که باردار نمی شوند و با انجام آزمایشات لگنی پزشک تشخیص نا باروری را در آنها می دهد. این معاینات به پزشک کمک می کند که تشخیص بهتری داشته باشد.

بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک

بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی دیگر از بیماری های است که توسط پزشک متخصص با انجام معاینات لگنی تشخیص داده می شود و با انجام آزمایش به دوره درمان بیمار کمک می کند.

بیماری های دیگری نظیر خونریزی مقعدی، اندومتریوز، تومورهای که در داخل واژن ایجاد می شود، زگیل تناسلی یا ویروس HIV و همچنین بانوانی که برای باردار شدن خود از حاملگی خارج از رحم استفاده می کنند و ممکن است، دچار عفونت شوند، پزشک متخصص زنان با انجام آزمایشات لگنی و یا معاینات لگنی در بیماران می توانند به درمان بیماری کمک کنند و از پیشرفت بیماری در بانوان جلوگیری کنند.

 

سوالات رایج

چه افرادی به معاینه واژن نیاز دارند؟

باید گفت که تمامی بانوان برای حفظ سلامتی جسمی دستگاه تناسلی خود حتما باید به انجام معاینه داخلی واژن توسط پزشک متخصص نیازمند هستند.

پزشکان متخصص با درنظر گرفتن به اندامهای پیچیده ی که در دستگاه تناسلی بانوان وجود دارد، برای اینکه از بروز بیماری های متعدد در آنها جلوگیری شود، انجام معاینات واژن را به صورت مرتب برای سلامتی فرد ضروری می دانند.

آیا انجام معاینه داخلی واژن قبل از سن بلوغ انجام پذیر است؟

مراجعه حضوری به پزشک متخصص زنان در هر سنی امکان پذیر است. با تشخیص پزشک متخصص دخترانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند به پزشک متخصص کودکان که اطلاعات و آگاهی کامل در این زمینه دارند، را معرفی می کنند تا درمان را از طریق این پزشکان بررسی کنند.

چه زمانی بهتر است که بیمار برای انجام معاینه واژینال به پزشک متخصص مراجعه کند؟

بهتر است که خانم ها در زمانی که پاک هستند، برای معاینه داخلی واژن به متخصص مراجعه کنند تا معاینه دقیق تر انجام شود، ولی انجام معاینه در زمان پریودی هم توسط پزشک امکان پذیر است.

آیا بیمارانی که می خواهند معاینات داخلی را انجام دهند، می توانند قبل از مراجعه به پزشک دستگاه تناسلی خود را به طور کامل شستشو دهند؟

بهتر است که به مدت بیست و شش ساعت قبل از حضور در مطب پزشک از شست و شوی داخلی خود بپرهیزند مخصوصا در مواردی که بیمار ترشح و یا عفونت قارچی دارد،

زیرا شست و شو سبب می شود که میکروارگانیسم که سبب ترشح و مشکل در بیمار می شود، در اثر شستشو کاهش یافته و پزشک نتواند تشخیص دقیق در مورد نوع بیماری را بدهد پس بهتر است که برای تشخیص دقیق تر پزشک از شست و شوی داخل رحم خودداری کنیم.

 

چه زمانی بهتر است که بیمار برای انجام معاینه واژینال به پزشک متخصص مراجعه کند؟

چه زمانی برای انجام آزمایشات لگنی توسط پزشک متخصص لازم است که صورت بگیرد؟

آزمایش لگنی و یا معاینات لگنی در بانوان در سالهای اول زندگی بهتر است که هر دو یا سه سال اول ازدواج سالی یک بار برای سالم بودن از وضعیت جسمی دستگاه تناسلی خود بیماران انجام دهند.

در خانم های بالای بیست و یک سال بهتر است که این معاینه را مثل آزمایشات چکاپ سالی یکبار برای سلامتی دستگاه تناسلی خود انجام دهند.

در بعضی از موارد متخصص زنان قبل از اینکه شیوه های جلوگیری از بارداری را برای بانوان مطرح کنند و برای پیشگیری از بارداری از IUD استفاده کنند، آزمایشات و معاینات لگنی را برای بیماران انجام میدهند تا از سلامتی جسمی دستگاه تناسلی بانوان اطمینان کامل را داشته باشند.

در زمان انجام معاینات واژینال پزشک متخصص چه سوالاتی را از بیمار می پرسد؟

اولین سوالی که پزشک متخصص در زمان معاینه واژینال و یا معاینات لگنی انجام می دهد، این است که آخرین دوره ی پریودی بیمار چه زمانی بوده است.اگر بیمار دوره ی ماهیانه ی نامرتبی را دارد، بهتر است که با پزشک خود در میان بگذارد،

همچنین در مورد بیماریهای زمینه ای و یا استفاده از داروی خاصی را باید در زمان انجام معاینه داخلی برای پزشک متخصص خود عنوان کند تا پزشک متخصص بتواند از بهترین دارو و شیوه ی درمانی برای بیمار استفاده کند.

نتیجه گیری

تمامی بانوان برای سلامتی جسمی دستگاه تناسلی خود بهتر است که به طور مرتب تحت نظر پزشک قرار بگیرند تا از بروز هر بیماری و عفونت در ناحیه دستگاه جلوگیری کنند.

معاینات سالانه که تمامی بانوان انجام می دهند، از پیشرفت بیماری در بانوان پیشگیری کرده و به درمان آنها کمک می کند. پزشک متخصص زنان با استفاده از ابزارهای مختلف نظیر کلوسکوپ و اسپکولوم معاینات داخلی را انجام می دهند.

معاینات داخلی که پزشک متخصص زنان برای بیماران خود انجام می دهد، از انواع بیماری در زنان و جلوگیری می کنند. متخصص با استفاده از معاینات لگنی که برای بیماران انجام می دهد، از بروز بیماری های متعدد نظیر عفونت های قارچی، خونریزی مقعدی، اندومتریوز جلوگیری می کند و به درمان بیماران کمک زیادی می کند.

پزشک متخصص زنان و زایمان با توجه به نوع درد و بیماری در افراد که شامل خونریزی های غیرطبیعی و بیش از حد در بانوان و یا مشکلات ادراری در آنها است، این تشخیص را می دهد که برای درمان آنها بهتر است، معاینه داخلی واژن را انجام دهند تا بهترین تشخیص را در مورد بیماری بدهند.

روش معاینه سینه زنان

امروزه یکی از عوامل مرگ آفرین در زندگی ابتلا به بیماری سرطان است، شایع ترین نوع از سرطانهای مربوط به زنان، سرطان سینه و یا پستان می باشد. معاینه مداوم سینه ها توسط خود شخص مهمترین راه برای جلوگیری از ایجاد توده پیشرفت آن در سینه های بانوان می باشد، در این مقاله با گروه سلامت اوما همراه باشید.

معاینه پستان توسط خود فرد اهمیت زیادی دارد. اگر بیمار به درستی خود را معاینه نماید می تواند توده هایی به کوچکی ۱ سانتی متر را تشخیص دهد.

هر زنی باید پس از سن ۲۰ سالگی سینه های خود را معاینه کند و در صورت مشکوک بودن هر گونه بیماری به پزشک و یا ماما مراجعه نماید. معاینه سینه ها بهتر است بعد از اتمام خونریزی قاعدگی، حدودا روز هفتم ( بدلیل کاهش ندولاریته) انجام شود. زیرا بافت سینه نرم شده و بهتر قابل لمس خواهد بود. خانم های باردار و یائسه که قاعدگی ندارند هر ماه در یک تاریخ معین و خانم های شیرده پس از شیر دادن می توانند سینه های خود را معاینه کنند.

مراحل معاینه سینه ها:

۱-نگاه کردن: در مقابل آینه بایستید. دستها را در دو طرف به حالت آویزان قرار دهید و در این حالت مواردی مانند عدم تقارن سینه ها، تغییر در شکل ظاهری و رنگ نوک پستان، وجود زخم، پوسته پوسته شدن، برآمدگی و فرورفتگی مورد بررسی قرار دهید. هیچ زنی دو پستان کاملا مشابه و هم اندازه ندارد. بالا بردن دستها به بالای سر باعث میشود هر گونه فرورفتگی پوست یا کشیده شدن نوک پستان به خوبی مشخص شود. دستها را پشت سر بهم قفل کنید و یه ظاهر پستان ها دقت کنید. دست ها را بر روی کمر فشار دهید و شانه ها را به عقب بکشید. نهایتا خم شوید و دستها را به صورت آویزان در کنار بدن قرار داده و یه ظاهر پستان ها دقت کنید.

از آنجا که هر کدام از علائم خطر مهم بیماری های سینه ممکن است فقط در یکی از این وضعیت ها مشخص شود لذا انجام هر کدام از این مراحل با اهمیت است.

۲-لمس سینه: ایتدا بصورت خوابیده به پشت قرار بگیرید. برای معاینه هر سینه دست همان طرف را زیر سر و یک بالش کوچک در زیر شانه همان طرف بگذارید. لمس را با نوک بند آخر انگشتان انجام دهید. تمام سینه را تا ناحیه زیر بغل معاینه کنید.

نوک هر دو سینه را فشار دهید تا هر گونه ترشح مشخص شود.

بهتر است معاینه پستان ها هنگام حمام کردن انجام شود.چرا که به دلیل لغزنده بودن بدن لمس سینه ها بهتر و راحت تر انجام میشود.

معاینه فیزیکی: معاینه فیزیکی توسط پزشک یا ماما انجام می شود.

تومورهای سینه، بخصوص انواع سرطانی معمولا بدون علامت هستند و فقط از طریق معاینه فیزیکی یا غربالگری با ماموگرافی کشف می شوند. بطور تیپیک برست در طول سیکل قاعدگی دچار تغییرات مختصری می شود، طی مرحله قبل از خونریزی قاعدگی، اکثر زنان دچار افزایش بی اهمیت ندولاریته و پرخونی خفیف سینه می شوند. در موارد نادر این ویژگی ها ضایعه زیرین را پنهان می کنند و معاینه فیزیکی را دشوار می سازند.

مشاهده: مشاهده در ابتدا در حالی که بیمار راحت نشسته و دستهایش در کنار وی آویزان است انجام می گیرید. سینه ها از نظر تقارن، شکل، ظاهر پوست، وجود ادم یا اریتم مقایسه می شوند. فرورفتگی پوست یا فرورفتگی نوک پستان، با بالا بردن بازوها به بالای سر و سپس فشار دادن دستها بر روی مفاصل هیپ مشخص می گردد. تومورهای قابل لمس و حتی غیرقابل لمس که سبب تغییر شکل رباط می شود، ممکن است با این مانورها موجب فرورفتگی پوست شوند.

لمس: نکاتی که در لمس سینه مورد توجه قرار می گیرد عبارتند از: دما، قوام و ضخامت پوست ، حساسیت کانونی و عمومی، ندولاریته، تراکم، عدم تقارن، توده های بارز و ترشح از نوک سینه.

بیمار ابتدا در وضعیت نشسته قرار می گیرد. سپس هر یک از سینه ها را در حلقه های متحدالمرکز که از نوک سینه شروع می شوند و به اطراف می روند به صورت عمقی و با دقت لمس کنید. بررسی نواحی زیر بغل و بالای ترقوه ضروری است. این کار باعث شناسایی غدد لنفاوی می شوند که در اثر سرطان  سینه بزرگ شده اند.

سینه های آویزان و شل:

برای معاینه سینه های آویزان و شل ، می توان یک دست را بین برست و دیواره قفسه سینه قرار دارد و با دست دیگر معاینه کرد. نواحی زیر بغل و فوق ترقوه باید برای کشف گره های لنفاوی بزرگ لمس شوند.تمام تاحیه زیر بغل، ربع فوقانی خارجی سینه و استطاله زیر بغلی نیز برای تشخیص توده های احتمالی لمس شوند. سپس در حالی که بیمار به پشت دراز کشیده و یک بازوی خود را در بالای سرش قرار داده است، سینه همان طرف دوباره با روش صحیح از استخوان ترقوه تا لبه دنده ای لمس می شود.

معاینه سینه های بزرگ:

اگر سینه بزرگ باشد،باید یک بالش یا حوله در زیر کتف قرار داده شود تا سمتی که معاینه میشود بالا برده شده و لمس آن راحتر میشود. در آخر پیشنهاد میکنم که مقاله علائم سرطان سینه، تشخیص، علت و درمان سرطان پستان را برای اطلاعات بیشتر درباره این بیماری مطالعه کنید.

 

 

دکتر شهرزاد شعبانی نیا

👩‍⚕️جراح و متخصص زنان و زایمان و زیبایی زنان
🔰دارای بوردتخصصی⁣
🔰لابياپلاستی/وایتینگ

 

جهت کسب اطلاعات تماس (آدرس مطب، شماره تماس و …) لطفا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *