چه چیزی شانس داشتن دوقلو را افزایش می دهد؟

افزایش شانس دوقلوزایی

افزایش شانس دوقلوزایی


چه چیزی شانس داشتن دوقلو را افزایش می دهد؟

افزایش شانس دوقلوزایی

افسانه های زیادی در مورد چگونگی بهبود شانس داشتن دوقلو وجود دارد. اگرچه هیچ راه اثبات شده ای برای افزایش احتمال بارداری دوقلو وجود ندارد، اما عوامل خاصی وجود دارد که می تواند این نوع بارداری را بیشتر کند.

دوقلوها ممکن است زمانی رخ دهند که دو تخمک مجزا در رحم بارور شوند یا زمانی که یک تخمک بارور شده به دو جنین تقسیم شود.

داشتن دوقلو در حال حاضر بیشتر از گذشته رایج است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، تولد دوقلو در ۴۰ سال گذشته تقریباً دو برابر شده است.

اگر زنی با کمک درمان باروری باردار شود یا ۳۵ سال یا بیشتر سن داشته باشد، شانس بیشتری برای داشتن دوقلو دارد. در ایالات متحده، درمان های باروری بیش از یک سوم منبع معتبر حاملگی های دوقلو را تشکیل می دهند.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا متخصص زنان زایمان و نازایی ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، که دوره های مختلف جراحی زیبایی زنان را گذرانده و موفق به کسب مدرک جراحی زیبایی زنان از دانشگاه اصفهان شده اند. ایشان در درمان بیماری های مختلف زنان و انجام کلیه خدمات پزشکی مربوط به زنان از جمله افزایش شانس دوقلوزایی متخصص و با تجربه هستند و قادراند بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که چرا بارداری دوقلو اتفاق می افتد، چقدر شایع است و عواملی که می توانند احتمال آن را افزایش دهند. ما همچنین توضیح می دهیم که آیا یک فرد می تواند شانس خود را برای داشتن دوقلو افزایش دهد.

چرا بارداری دوقلو اتفاق می افتد؟

پزشکان دلایلی را که چرا گاهی اوقات حاملگی دوقلو اتفاق می افتد، به طور کامل درک نمی کنند. با این حال، برخی از عوامل می توانند احتمال تولد دوقلو را افزایش دهند، از جمله:

سن زن
داشتن سابقه خانوادگی دوقلو
داشتن درمان های باروری
لقاح زمانی اتفاق می افتد که اسپرم تخمک را بارور می کند تا جنین تشکیل شود. با این حال، اگر در زمان لقاح دو تخمک در رحم وجود داشته باشد یا تخمک بارور شده به دو جنین جداگانه تقسیم شود، زن می‌تواند دوقلو باردار شود.

پیشنهاد مطالعه
آیا لابیاپلاستی دردناک است؟

دو نوع دوقلو وجود دارد:

دوقلوهای همسان: این نوع بارداری زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده به دو جنین مجزا تقسیم شود. این جنین ها تک تخمکی هستند، به این معنی که ژن های یکسانی دارند. دوقلوهای همسان همجنس هستند و خیلی شبیه هم هستند.
دوقلوهای غیر همسان یا برادر: این نوع بارداری زمانی اتفاق می افتد که در زمان لقاح دو تخمک در رحم وجود داشته باشد و اسپرم هر دوی آنها را بارور کند. این جنین ها دو تخمکی هستند، به این معنی که ژن های یکسانی ندارند و ممکن است همجنس نباشند.
دوقلوهای برادر پس از درمان باروری رایج هستند زیرا متخصصان مراقبت های بهداشتی اغلب دو جنین بارور شده را در رحم زن قرار می دهند تا شانس بارداری موفق را افزایش دهند.

دوقلوها چقدر شایع هستند؟

دوقلوها نسبتاً نادر هستند. بر اساس گزارش انجمن پزشکی باروری آمریکا (ASRM)، از هر ۲۵۰ بارداری، تنها یک مورد به دوقلو منجر می شود.

با این حال، تولد دوقلوها به طور قابل توجهی در کنار افزایش استفاده از درمان های باروری و با انتخاب زنان بیشتری برای بچه دار شدن در سنین بالاتر افزایش یافته است. از سال ۱۹۸۰، میزان تولد دوقلوها بیش از ۷۵ درصد افزایش یافته است.

یک زن بیشتر از دوقلوهای همسان دوقلوهای برادرانه دارد. دوقلوهای همسان تنها یک سوم حاملگی های چند قلو را تشکیل می دهند.

چه چیزی شانس دوقلو شدن را افزایش می دهد؟

عوامل متعددی می تواند احتمال دوقلو باردار شدن یک زن را افزایش دهد. این شامل:

سابقه خانوادگی

زنی در صورتی که سابقه دوقلو در خانواده داشته باشد کمی بیشتر شانس دوقلو شدن دارد. سابقه خانوادگی دوقلوها از طرف مادر این احتمال را بیشتر از سابقه خانوادگی از طرف پدر افزایش می دهد. با این حال، این تنها در صورتی اعمال می شود که لقاح بدون استفاده از درمان های باروری انجام شود.

طبق ASRM، زنانی که خود دوقلوهای غیر همسان هستند، در هر ۶۰ تولد در حدود ۱ فرزند دوقلو تولید می کنند. برای مردانی که دوقلوهای غیر همسان هستند، از هر ۱۲۵ تولد تنها ۱ مورد است.

برخی از مردم بر این باورند که دوقلوها می‌توانند نسلی را پشت سر بگذارند، به این معنی که اگر یکی از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایش چنین کند، یک فرد به طور بالقوه دوقلو خواهد داشت. با این حال، شواهد کمی برای حمایت از این نظریه وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه
چه چیزی باعث ترشحات خاکستری واژن می شود؟
درمان باروری

ASRM اشاره می کند که عامل اصلی که شانس داشتن دوقلو را افزایش می دهد استفاده از درمان های باروری است. انواع مختلف درمان باروری موجود، احتمال دوقلو شدن را به طرق مختلف افزایش می دهد.

برخی از داروهای باروری با تحریک تخمدان‌های زنان عمل می‌کنند، که گاهی اوقات باعث آزاد شدن بیش از یک تخمک می‌شود. اگر اسپرم هر دوی این تخمک ها را بارور کند، می تواند منجر به دوقلو شدن شود.

لقاح آزمایشگاهی (IVF) همچنین می تواند شانس دوقلوزایی را افزایش دهد.

متخصصان مراقبت های بهداشتی IVF را با استخراج تخمک های یک زن و بارور کردن آنها با اسپرم اهداکننده در آزمایشگاه برای تولید جنین انجام می دهند. سپس جنین بارور شده را به رحم زن منتقل می کنند.

برای افزایش احتمال موفقیت، متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است بیش از یک جنین را در رحم قرار دهد. اگر هر دو جنین با موفقیت کاشته شوند و رشد کنند، دوقلوها ممکن است رخ دهند.

حاملگی های چند قلو خطرات بیشتری را به همراه دارد، بنابراین متخصص مراقبت های بهداشتی معمولا تعداد جنین هایی را که به رحم زن منتقل می کنند محدود می کند تا احتمال بارداری با دوقلو، سه قلو یا بیشتر کاهش یابد.

افزایش شانس دوقلوزایی

افزایش شانس دوقلوزایی


پیشنهاد مطالعه: علائم و علل واژینیت چیست؟


سن

با توجه به منبع معتبر دفتر سلامت زنان، زنانی که ۳۰ سال یا بیشتر سن دارند بیشتر احتمال دارد دوقلو باردار شوند. دلیل این امر این است که زنان در این سن بیش از زنان جوانتر در طول چرخه تولید مثل خود بیش از یک تخمک آزاد می کنند. اگر اسپرم دو تخمک جداگانه را بارور کند، بارداری دوقلو ممکن است رخ دهد.

قد و وزن

گزارش ASRM حاکی از آن است که دوقلوهای غیر همسان در زنان قد بلندتر یا جثه اندکی بیشتر از زنان کوچک دیده می شوند. دلایل این امر مشخص نیست، اما ممکن است به دلیل تغذیه بهتر باشد. زنان با وزن بدن بالاتر ممکن است منابع بیشتری برای رشد جنین در دسترس داشته باشند.

پیشینه نژادی

طبق ASRM، در ایالات متحده، زنان اسپانیایی تبار نسبت به زنان سفیدپوست غیر اسپانیایی یا سیاهپوست کمتر احتمال دارد که دوقلو داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه
زمان بندی ریکاوری لابیاپلاستی چگونه است؟

افزایش شانس دوقلو شدن

درمان های باروری می تواند شانس دوقلوزایی را افزایش دهد.
ادعاهای اثبات نشده زیادی در مورد چگونگی افزایش احتمال بارداری دوقلو وجود دارد. برخی افراد توصیه می کنند رژیم های غذایی خاصی را دنبال کنند یا از درمان های جایگزین خاصی استفاده کنند، اما هیچ مدرک علمی برای حمایت از این روش ها وجود ندارد.

درمان های باروری، به ویژه IVF و محرک های تخمدان، شانس داشتن دوقلو را افزایش می دهند. با این حال، بارداری دوقلو هم برای زن و هم برای جنین در حال رشد خطرناک تر است. به همین دلیل، برخی از کلینیک های باروری توصیه می کنند از کاشت چند جنین در طول درمان IVF خودداری کنند.

منبع CDCTrusted توصیه می کند که زنان جوانی که اولین درمان باروری خود را انجام می دهند، فقط یک جنین را برای انتقال به رحم خود انتخاب کنند.

از آنجایی که موفقیت درمان باروری در حال بهبود است، اغلب نیاز کمتری به انتقال بیش از یک جنین وجود دارد. در ایالات متحده، تعداد درمان های IVF که شامل انتقال سه یا چهار جنین بود، بین سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۶ به طور قابل توجهی کاهش یافت. انتقال تنها یک یا دو جنین احتمال حاملگی چند قلو را کاهش می دهد.

بارداری دوقلو خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش می دهد:

تولد زودرس
وزن کم هنگام تولد
مرده زایی
ناتوانی در بدو تولد و بیماری های مادرزادی مانند فلج مغزی و اوتیسم
پره اکلامپسی
دیابت در دوران بارداری
زایمان سزارین
نیاز به استراحت در بستر در دوران بارداری

خلاصه

اگرچه عوامل خاصی شانس دوقلو شدن را افزایش می دهند، اما هیچ راهی برای بهبود طبیعی شانس دوقلو شدن وجود ندارد. یک زن معمولاً در اوایل بارداری از طریق سونوگرافی متوجه می شود که دوقلو باردار است.

برخی از علائم ممکن است نشان دهنده بارداری دوقلو باشد، از جمله حالت تهوع صبحگاهی شدیدتر و افزایش وزن بسیار سریع. قرارهای منظم پزشکی شانس بارداری سالم را افزایش می دهد.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر شهرزاد شعبانی نیا کلیک کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *