انجام سزارین

زایمان سزارین یکی از جراحی های بزرگ می باشد که پوست شکم در این روش شکافته می شود و نوزاد از درون شکم بیرون می آید. اگر بخواهیم آماری از زایمان سزارین ارائه دهیم باید بدانید که به طور متوسط ۱۰ درصد از زایمان های سراسر دنیا با این روش می باشد. این آمار در کشور ایران بسیار بیشتر است.

تاریخچه سزارین

هر یک از کشورهای دنیا تاریخچه متفاوتی برای زایمان سزارین دارند و با اینکه در کشور ایران تاریخ آن دقیق مشخص نمی باشد، ولی برای تاریخچه این نوع عمل زایمان، بهتر است نگاهی به شاهنامه بیندازید. در شاهنامه ذکر شده است که رودابه همسر زال یعنی همان مادر رستم، زایمان سزارین داشته است، چرا که رستم بسیار درشت هیکل بوده و به همین دلیل نمی توانسته او را به دلیل درد بسیار زیاد به صورت طبیعی به دنیا بیاورد. این شیوه زایمان در شاهنامه، نشانگر قدمت هزار ساله آن می باشد. در کشورهای اروپایی هم تاریخچه این عمل زایمان را مربوط به تولد سزار می دانند و به همین دلیل است که نام آن را برگرفته از نام سزار، یعنی سزارین گذاشته اند.

عوارض سزارین

بدون شک همه شما به خوبی می دانید که زایمان طبیعی مزیت های بسیار زیادی دارد، با این وجود افراد زیادی هم هستند که مجبور می شوند نوزاد خود را به روش سزارین به دنیا بیاورند. آنها باید با عوارض این زایمان آشنایی داشته باشند که این عوارض عبارت است از:

خطرات برای مادر

زمانی که مادر زایمان سزارین را انجام می دهد، خطرات بسیاری او را تهدید می کند که این خطرات شامل موارد زیر است:

 • عفونت پیدا کردن زخم و خط برشی که در شکم مادر وجود دارد، در واقع در صورت کمبود پلاکت خون، مادر امکان دارد به آن دچار شود.
 • در قسمت پاهای مادر امکان دارد خون لخته شود و همین امر موجب پا درد و یا مشکلاتی در ریه و تنفس مادر گردد.
 • در بارداری های آینده امکان دارد عوارضی مانند سقط جنین و یا ناباروری برای مادر به وجود آید.
 • زایمان زودرس یکی از دیگر عوارضی به شمار می رود که در بارداری های آینده، مادر شاید دچار آن شود.
 • امکان دارد بعد از سزارین، مادر دچار خونریزی بسیار شدید شود.
 • امکان دارد دیواره رحم به دلیل خونریزی بسیار زیاد پاره شود و در این صورت زخم های مادر هم باز می شود.

خطرات برای نوزاد

نوزادی که به روش سزارین به دنیا بیاید، امکان دارد خطراتی او را تهدید کند که برخی از مهمترین آنها عبارت است از:

 • بیشتر کودکانی که زودتر از ۳۹ هفته به دنیا می آیند امکان دارد که دچار مشکلات تنفسی شوند. برخی از کودکانی که با این مشکل متولد می شوند، به دستگاه نیاز دارند تا بتوانند نفس بکشند و در این مورد پزشک باید تصمیم گیری های لازم را انجام دهد.
 • آسیب هنگام جراحی یک از عوارض نادر این زایمان می باشد، ولی در برخی از موارد امکان دارد نوزاد دچار آن شود.

نحوه عمل سزارین

پیش از اینکه پزشک عمل سزارین را انجام دهد، یک رگ گیری به وسیله آنژیوکت انجام می شود تا از طریق آن مایعات و داروهایی که نیاز است، به مادر داده شود. بعد از آن با استفاده از روش بی حسی نخاعی و یا بی حسی اپیدورال، پزشک شکم مادر را بی حس می کند، البته در برخی از موارد دو روش بی حسی انجام می شود. این بیهوشی موجب می شود مادر به خواب برود، که البته این مورد تنها در برخی از موارد ضروری رخ می دهد. در بیشتر مواقع مادر هوشیاری کامل دارد و می تواند نوزاد خود را بعد از انجام عمل سزارین، در آغوش بگیرد.

بعد از اینکه مادر برای انجام عمل سزارین بی حس می شود، پزشک یک برش به صورت عرضی در بالای اندام تناسلی مادر ایجاد می کند؛ البته گاهی اوقات این برش عمودی است و از قسمت ناف تا بالای اندام تناسلی را شامل می شود. بعد از اینکه پزشک برش را ایجاد کرد، می تواند نوزاد را از رحم بیرون بیاورد. بعد از اینکه نوزاد از شکم مادر بیرون آمد، پزشک باید جفت او را هم بیرون بیاورد و سپس بعد از خارج کردن جفت، قسمت های برش خورده بخیه می شود. از آنجا که امکان دارد موادی که در دستگاه گوارشی مادر وجود دارد، برگشت به مری و مجاری دستگاه تنفسی داشته باشند، مادر باید تا ۸ ساعت هیچ نوع خوراکی میل نکند و ناشتا بماند. این برنامه غذایی دستور پزشک می باشد و بسیار ضروری است، در صورت انجام ندادن این روش امکان دارد به نوزاد و مادر آسیب وارد شود، چرا که مادر می خواهد به نوزاد خود شیر بدهد.

 

زایمان سزارین

زایمان سزارین یکی از روش های تولد جنین در تمام دنیا است که البته به لحاظ آماری میزان اقبال به این روش در کشورهای مختلف متفاوت می باشد. طب زایمان با تولید مثل انسان سر و کار دارد. به همین جهت به طور قابل توجهی روزآمد می باشد. این رشته تخصصی از طریق مراقبت های کیفی پری ناتال سلامت و بهزیستی زن باردار و جنینش را ارتقا می بخشد. این مراقبت ها شامل شناخت و درمان مناسب عوارض، نظارت بر روند زایمان، مراقبت مطمئن از نوزاد و اداره دوره نفاس هستند. مراقبت های پس از زایمان ضمن بهبود سلامت زمینه را برای گزینه های تنظیم خانواده مهیا می کند. کاربرد پیامدهای مادری و نوزادی به عنوان شاخص کیفیت سلامت و زندگی جامعه منعکس کننده اهمیت طب زایمان است. این شاخص به طور مستقیم انعکاس پیامدهای نامناسب زایمانی و پری ناتال است و به این فرض منجر می شود که مراقبت های پزشکی برای کل جامعه کافی نیست .

به طور کلی این روش بیشتر از این جهت مورد استقبال زنان قرار می گیرد که در طی انجام آن زنان درد کمتر و یا هیچ دردی را در زایمان تجربه نمی کنند و نیز آنکه بسیاری از عوارض و پیامدهایی که در پی انجام زایمان طبیعی رخ می دهد را با انجام این روش زایمان به نوعی دور می زنند. اما به هر حال زایمان سزارین نیز همچون تمامی جراحی ها معایب و عارضه های مخصوص به خود را دارد و می تواند منشا بروز مشکلاتی شود.

البته باید این نکته را متذکر شد که روش زایمان سزارین در برخی موارد ضروری می شود و بهترین جایگزین زایمان طبیعی برای زنانی است که شرایط خاصی را تجربه می کنند.

انواع زایمان

به طور کلی زایمان به دو روش انجام می شود:

زایمان طبیعی

این نوع زایمان بدون برش انجام می شود. این جراحی از گذشته وجود داشته و تاکنون نیز برای تولد نوزاد استفاده می شود. در طی زایمان طبیعی به دلیلی فشاری که توسط کانال زایمان روی قفسه سینه نوزاد وارد می شود، مایعات و ترشحات داخل ریه نوزاد سریع تر خارج می شود و نوزاد می توان به راحتی تنفس کند و تنفس های منظم تری داشته باشد .

زایمان سزارین

سزارین توسط برشی که بر روی شکم مادر داده می شود نوزاد از بدن مادر خارج می شود . نوزاد در طی عبور از کانال زایمان به خاطر فشاری که از طریق این کانال روی سر و قفسه سینه نوزاد وارد می شود دچار برخی از تغییرات فیزیولوزیک می شود . در سزارین چون نوزاد از کانال عبور نکرده سر نوزاد گرد می باشد و ممکن است درصد هوشیاری نوزاد کمتر باشد . بعد از سزارین مادر به راحتی نمی تواند نوزاد خود را به دلیل بخیه های جراحی و درد شیر بدهد . جمع شدن رحم بعد ا زایمان با تاخیر بیشتری انجام می شود .

مراحل انجام زایمان سزارین

از پرتکرار ترین سوالاتی که در خصوص زایمان سزارین پرسیده می شود  نحوه انجام زایمان سزارین است.

مراحلی که در زایمان سزارین پشت سر می گذارید از این قرار است:

 • دو ساعت قبل از انجام زایمان سزارین به بیمارستان مربوطه مراجعه کنید.
 • سعی کنید که تمامی اقدامات پذیرش قبلا انجام شده باشد تا در روز زایمان سزارین به مشکلی برنخورید.
 • سپس بعد از این که زنان باردار تحت معاینات و بررسی های اولیه قرار گرفتند دارو های بیهوشی یا بیحس کننده های موضعی به انان تزریق می شود تا آماده شروع روند زایمان شوند. البته پیش از تزریق باید فشار خون و ضربات قلب شما چک شود.
 • سپس روی تخت قرار می گیرید و از دو طرف شکم پارچه هایی کشیده می شود که جلوی دید شما را خواهد گرفت و از سمت پایین شکم نیز این پرده کشیده می شود. این اقدام بیشتر با هدف کاهش احتمال انتقال آلودگی انجام می شود و به استرلیزه بودن روند کار کمک می کند.
 • سپس بعد از تاثیر گذاری دارو های بی حس کننده روند انجام زایمان سزارین آغاز می شود.
 • در روند جراحی برش هایی در نواحی خاصی از شکم ایجاد می شود تا مجرایی برای خروج جنین باشند.
 • در روند برش ها کیسه آب پاره می شود.
 • پس از این که برش ها به طور کامل انجام شد جنین با مهارت خاصی خارج می شود.
 • بعد از این مرحله جفت خارج می شود.
 • بعد از این که جفت خارج شد شما حالاتی از قبیل سردرد و تعریق و افزایش دمای بدن را تجربه خواهید کرد که موقتی است و در کوتاه ترین زمان از بین می رود.
 • در فاصله ای که نوزاد شما را بررسی می کنند تا سلامت عمومی داشته باشد بخش هایی از اندام های شما مورد بررسی قرار می گیرد تا در حین انجام جراحی مشکلی برای شما ایجاد نشده باشد.
 • در انتها در حالی که شما نوزاد خود را در آغوش گرفته اید عمل دوخت محل بخیه ها انجام می شود و شما هیچ دردی را احساس نخواهید کرد.
 • سپس به بخش منتقل می شوید تا روند بهبودی بعد از زایمان سپری شود.
پیشنهاد مطالعه
بی اختیاری ادرار

*البته مرحله شیردهی در صورتی است که شما از روش بی حسی موضعی جراحی سزارین را انجام دهید. اگر از روش بی هوشی عمومی زایمان کنید بعد از این که به هوش آمدید می توانید شیردهی داشته باشید.

انواع روش های زایمان سزارین

زایمان سزارین با انواع روش ها قابل انجام است که مهم ترین آن ها موارد زیر می باشد:

 • بیهوشی کامل؛ در این روش زنان باردار به طور کلی بیهوش هستند و هیچ اطلاعی از روند زایمان ندارند. در واقع می خوابند و زمانی که بیدار شدند نوزاد به دنیا آمده است.
 • بیحسی نخاعی که نام دیگر آن بی حسی ناحیه ای یا منطقه ای است؛ در این روش صرفا ناحیه کمر به پایین زنان بی حس می شود تا دردی را متوجه نشوند. اما به هوش هستند و در تمام مدت شاهد فعالیت های پزشکان و دستیاران انها هستند. ضمنا زمانی که نوزاد به دنیا آمد آن را آغوش می گیرند و شیردهی می کنند.

چه کسانی می توانند زایمان سزارین انجام دهند؟

یکسری ممنوعیت ها و ضرورت های انجام زایمان سزارین برای زنان باردار وجود دارد که در این بخش می خواهیم به این موضوع اشاره کنیم که چه زنانی باید زایمان سزارین انجام دهند.

مناسب ترین گزینه ها برای انجام زایمان سزارین زنانی هستند که شرایط زیر را تجربه می کنند و این زنان برای کاهش احتمال بروز خطر و افزایش ایمنی روند زایمان باید با روش سزارین جنین خود را متولد کنند.

بهترین کاندیداها و بهترین افرادی که باید زایمان سزارین انجام دهند موارد زیر می باشند:

 • زنانی که ساختار بدن شان برای زایمان طبیعی مناسب نیست؛ برای مثال زنانی که لگن کوچکی دارند و توانایی انجام زایمان طبیعی را ندارند. در این مواقع ناگزیرند که زایمان سزارین انجام دهند تا آسیبی به کودک و خودشان وارد نشود.
 • زنانی که بیماری های خاصی دارند و انجام زایمان طبیعی برایشان خطرآفرین خواهد بود مثل بیماری ایدز یا ویروس اچ پی وی
 • زنانی که جنین شان به لحاظ جسمی درشت هیکل است و حرکت جنین در کانال زایمان یعنی رحم بسیار خطرناک است. از سوی دیگر نیز خروج جنین از دهانه واژن گاها موجب بروز پارگی ها و آسیب هایی به عضلات کف لگن می شود. بنابراین در این موارد انجام زایمان سزارین ضروری است.
 • زنانی که جنین شان برای خروج از دهانه واژن چرخش لازم را نداشته و احتمال بروز خطر زیاد است
 • زنانی که در یک بارداری چند قلو باردار هستند
 • زنانی که بند ناف دور سر جنین در رحم آنها پیچیده شده است و احتمال خفگی وجود دارد
 • اختلال در روند ضربان قلب جنین در طول روند زایمان

مزایای زایمان سزارین

زمانی که زنان زایمان سزارین انجام می دهند:

 • درد زایمان طبیعی برای آن ها منتفی است. زیرا با بی حس کننده ها تمام مراحل زایمان انجام می شود.
 • روز دقیق زایمان را می دانند زیرا که از قبل تاریخ آن مشخص شده است و در همان روز به بیمارستان مراجعه می کنند.
 • در روند زایمان می توانند با آرامش بعد از اینکه نوزاد متولد شد آن را در آغوش بگیرند.
 • زنانی که بیماری های خاصی دارند زمانی که از روش زایمان سزارین کودک خود را به دنیا می آورند احتمال اینکه خطری جان آن ها و جنین شان را تهدید کند کم می شود
 • زنانی که ویروس ایدز دارند با این روش می توانند کمک کنند که جنین شان به ایدز مبتلا نشود.
 • تخریب در نواحی واژن و دهانه واژن در زنانی که لگن کوچک دارند و جثه جنین آن ها بزرگ است به مقدار قابل توجهی ایجاد می شود. از این رو بهتر است که سزارین کنند تا بروز مشکل منتفی شود.

موارد انجام زایمان سزارین

در صورتی که به هر علتی زایمان طبیعی برای مادر مشکل ایجاد کند از جمله لگن تنگ باشد ، مادر ضعف بینایی داشته باشد ، نطفه بالا داشته باشد یا به هیچ وجه راضی به زایمان سزارین نشود . تشخیص این موضوع که فرد نمی تواند زایمان طبیعی داشته باشد بر عهده پزشک متخصص زنان می باشد . این زایمان با بیهوشی و تیغ جراحی انجام می شود و فرد در بهترین حالت نیز بعد از اتمام زایمان درد خواهد داشت . در مواردی زایمان سزارین بهتر از زایمان طبیعی می باشد . نکته مهم اینست که اگر علت سزارین دائمی باشد مانند اتنگ بودن لگن در زایمان های بعدی نیز باید سزارین انجام شود . اما اگر علت آن گذرا باشد مانند شکل قرار گیری جنین در شکم غیر طبیعی باشد در زایمان بعدی می توان به صورت طبیعی نوزاد را به دنیا آورد .

زایمان سزارین بهتر است یا زایمان طبیعی؟

در این مسئله هیچ چیز مطلقی وجود ندارد . هر زایمانی فواید و مزایای خود را دارد . مهم اینست که پزشک انتخاب کند برای چه کسی با چه شرایطی چه زایمانی مناسب است . عده ای دائما از معایب سزارین می گویند و توصیه اکید به زایمان طبیعی می کنند و عده ای هم بر عکس این موضوع را بیان می کنند . واقعیت اینست که خانمی که شرایط لازم برای زایمان طبیعی را داشته باشد و در معاینه دارای وضعیت جسمی مناسبی باشد حتما راحتتر است که زایمان طبیعی انجام دهد . بسیاری از خانم ها از درد زایمان طبیعی هراس دارند که جای نگراین نیست و روش های متعددی برای کاهش درد این نوع زایمان وجود دارد . بسته به زمانی که به زایمان مانده باشد از انواع بی حسی نخاعی یا موضعی استفاده می شود . در این حالت مادر حرکت و فشار را از دست نمی دهد و می تواند با پزشک همکاری کند . همچنین بعد از زایمان مادر دردی را احساس نمی کند . و از آنجائیکه جراحی نشده و از مواد بیهوشی استفاده نشده دچار عوارض نمی شود.

مقایسه زایمان سزارین با زایمان طبیعی همواره بین زنان وجود داشته است و یکی از دغدغه مندی هایی زنان این است که با کدام روش زایمان کودکم را به دنیا بیاورم؟

واقعیتی که وجود دارد این است که هر کدام از انواع روش های زایمان چه طبیعی و چه سزارین شرایط، مزایا و محدودیت های مخصوص به خود را دارد و در هر شرایطی یکی از آنها می تواند بهترین روش باشد.

همانطور که در بخش های قبلی به آن اشاره داشتیم گاها مادران باردار شرایطی را تجربه می کنند که انجام زایمان طبیعی برایشان مضر خواهد بود و شرایط خطرناکی را برای آنان پیش می آورد از سوی دیگر نیز زایمان طبیعی بسیاری از عوارض و خطران زایمان سزارین را ندارد و تولد نوزاد از کانال طبیعی می تواند بهترین روشی باشد که از بسیاری از خطرات دور شویم.

به هر روی نمی توان حکم کلی دارد بلکه هر زنی بسته به شرایطی که در آن است باید بهترین گزینه را انتخاب کند. بهترین گزینه یعنی گزینه ای که کمترین خطر و بالاترین ایمنی را برای همان مادر باردار داشته باشد.

خطرات و عوارض زایمان سزارین

زایمان سزارین می تواند با عوارض و پیامدهایی همراه باشد که می توان آن ها را معایب زایمان سزارین دانست. از جمله مهم ترین آنها:

 • قبل از انجام زایمان سزارین برای انجام روند جراحی به زنان باردار داروهای بیهوشی تزریق می شود که روند زایمان بدون درد باشد. اما این داروهای بیهوشی با عوارضی همراه هستند که بعد از اتمام جراحی زایمان و به هوش شدن زنان خود را ظاهر می کنند این عارضه ها شامل حالت تهوع و سردرد و سرگیجه است که تا چند روز ادامه دارد.
 • خطر لخته شدن خون در قسمت پاها و نیز در ریه مادران بعد از انجام زایمان سزارین وجود دارد که بسیار عارضه ای خطرناک است.
 • عفونت محل بخیه ها نیز از دیگر عوارضی است که در پی انجام زایمان سزارین احتمال بروز و ظهور دارد.
 • شواهد و پژوهش ها نشان می دهد که زنانی که با روش زایمان سزارین کودک خود را متولد کرده اند احتمال ابتلای این نوزادان در آینده به بیماری هایی مثل دیابت افزایش خواهد یافت.
 • از سوی دیگر آمار ها نشان می دهد که میزان افزایش وزن و چاقی در کودکانی که با روش زایمان سزارین متولد شده اند زیاد است.
 • اختلالات تنفسی در میان کودکانی که با روش زایمان سزارین به دنیا آمده اند زیاد است.

آمادگی های قبل از انجام زایمان سزارین

تمامی کارهایی که قبل از انجام زایمان سزارین ضروری است موارد زیر می باشد:

 • به مدت هشت ساعت پیش از عمل زایمان سزارین نباید نوشیدنی و مواد غذایی استفاده کنید.
 • خوردن آنتی بیوتیک پیش از روند زایمان سزارین تا حد زیادی احتمال بروز عفونت را کاهش می دهد. از این رو گاها پزشکان این توصیه را به زنان باردار می کنند که این قرص را استفاده کنند.
 • آرامش خود را حفظ کنید و در صورتی که احساس می کنید حضور یکی از عزیزان تان مثل همسر می تواند به آرامش شما کمک کند از کادر درمان بخواهید که وی در طول روند زایمان در کنار شما باشد.

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

 • بعد از زایمان سزارین تلاش کنید که بتوانید فعالانه به کودک خود شیر دهید و او را در آغوش بگیرید. زیرا که این ارتباط عاطفی می تواند به بهبود وضعیت جسمانی کودک کمک کند و در آغوش مادر آرام بگیرد.
 • همانطور که گفته شد دارو های بیهوشی اثرات منفی ای روی شما خواهد گذاشت که البته موقتی است و پزشک می تواند با تجویز دارو هایی به کاهش اثرات آنها بپردازد. این اثرات مثل حال تهوع، کم انرژی بودن و احساش لرز در اندام ها. از این لازم است که بدون نگرانی این مدت زمان کوتاه را پشت سر بگذارید.
 • برای جلوگیری از بروز خطر احتمالی لخته شدن خون در پاها و ریه پزشکان توصیه می کنند که حتما از جوراب هایی تنگ و مخصوص استفاده کنید که امکان این اتفاق کمتر شود.
 • استفاده از شکم بند می تواند تمامی درد هایی که در بخش های شکمی و رحمی تجربه می کنید را کاهش دهد.
 • به مدت یک ماه و نیم تا دو ماه رانندگی کردن اجتناب کنید
 • به مدت یک ماه و نیم تا دو ماه از ورزش کردن اجتناب کنید.
پیشنهاد مطالعه
جراحی زیبایی واژن ( لابیاپلاستی اصفهان ) چیست؟

هزینه انجام زایمان سزارین در بیمارستان ها

هزینه های زایمان سزارین به بسیاری از عوامل بستگی دارد که بعد از بررسی ها می توان میزان آن را تعیین کرد.

در واقع عواملی مثل:

 • مرکز درمانی یا بیمارستانی که در ان زایمان می کنید
 • پزشکی که این اقدام را برای شما انجام می دهد بسته به میزان تخصص اش هزینه را دریافت می کند.

بنابراین نمی توان هزینه ای ثابت را برای آن مشخص کرد.

نتیجه گیری

در یکایک بخش هایی که در طول نوشتار تدوین کرده ایم به یکی از مهم ترین موضوعاتی که در زمینه زایمان سزارین مطرح می شود پرداخته ایم.

امیدواریم که مطالعه این مطالب بتواند تا حد زیادی آگاهی شما را در خصوص زایمان سزارین بالا ببرد و بتوانید از ابتدا تا انتهای مراحل زایمان تمامی نکات ضروری و مهمی را که به موفقیت روند زایمان شما کمک می کند به دقت رعایت کنید.

 

 مراقبت های بعد از زایمان

دوره بعد از زایمان را چگونه باید سپری کرد ؟ دوره نقاهت زایمان طبیعی چقدر زمان می برد ؟ مشکلات بعد از زایمان چیست ؟ تصاویر واژن بعد از زایمان طبیعی چگونه است ؟ ترشحات بعد از زایمان طبیعی است ؟ بعد از زایمان چه بخوریم ؟ مراقبت از بخیه زایمان طبیعی شامل چه اقداماتی است؟ خونريزي بعد از زايمان سزارين چگونه است ؟بعد از زایمان چه باید کرد؟ در ادامه به طور مفصل به این سوالات پاسخ می دهیم . بعد از زایمان چه باید کرد ؟

خانم ها یک هفته بعد از زایمان طبیعی یا سزارین  لازم است به پزشک متخصص خود مراجعه کنند تا مطمئن شوند بخیه ها بهبود یافته و عفونتی در محل برش یا بخیه نیست .

مراقبت هایی در منزل برای خانم هایی که تازه زایمان داشته اند توصیه می شود :

 • بعد از زایمان طبیعی یا سزارین رابطه جنسی نداشته باشید . قبل از اقدام به نزدیکی حتما توسط پزشک خود ویزیت شوید تا از سلامت ناحیه تناسلی خود مطمئن شوید .
 • در دوران پس از زایمان حتما از قرص آهن روزانه یک عدد تا ۳ الی ۴ ماه استفاده کنید . البته افرادی که دارای کم خونی هستند نیاز به میزان بیشتری از این قرص دارند که با پزشک خود حتما در این مورد مشورت کنند .
 • اگر شیردهی طبیعی دارید و دوست دارید به نوزاد خود شیر دهید روزانه یک عدد قرص کلسیم استفاده کنید که برای سلامت خود و نوازد مفید است .
 • درد ناحیه پرینه بعد از زایمان تا حدی طبیعی است اما اگر بیش از حد باشد و همراه با سوزش باشد غیر طبیعی باشد باید حتما با پزشک خود درمیان بگذارید .
 • بهتر است در روزهای اول بعد از زایمان از توالت فرنگی استفاده شود .
 • برای شستشوی ناحیه تناسلی خود از مایع شستشوی ملایم مانند شامپو بچه به همراه آب ولرم استفاده کند . نحوه شستشو از واژن به مقعد باشد تا آلودگی از مقعد به واژن منتقل نشود . و بعد از شستشو خود را خشک کند .
 • نحوه نشستن مادر به گونه ای باید باشد تا به بخیه ها فشاری وارد نشود و وضعیت خوابیدن به پهلو باشد .

خونريزي بعد از زايمان سزارين

احتمال خونریزی بعد از زایمان وجود دارد که معمولا زمان مشخصی ندارد ولی انتظار می رود تا ۴۰ روز اول ممکن است مشاهده شود . میزان خونریزی با توجه به شرایط جسمی هر فرد می تواند خفیف یا شدید می باشد . اگر میزان خونریزی بیشتر از میزان پریود باشد حتما با پزشک خود درمیان بگذارید .

مراقبت از بخیه زایمان طبیعی

اگر خانمی در حین زایمان بخیه داشته باشد یا برشی در ناحیه پرینه  داشته باشد تا ۲۴ ساعت از کمپرس یخ در ناحیه برش استفاده شود این کار هم باعث تسکین درد می شود و هم به کاهش خونریزی کمک می کند . بعد از ۲۴ ساعت اول گرم کردن با کیسه آب گرم در ناحیه برش می تواند کمک کننده باشد .

افرادی که برش دارند باید محل برش و بخیه را با سرم نمکی یا شستشو را ضد عفونی کنند .

زایمان سزارین چیست؟

زایمان سزارین یک روش جراحی است که در آن جنین از طریق برش در شکم مادر و رحم خارج می گردد ، با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، در سال ۲۰۱۴، ۳۲.۲ درصد از بانوان زایمان سزارین را انجام داده اند ، این آمار در سال ۱۹۹۶ به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است و به بالای ۶۰ درصد رسیده است .

دلایل انجام زایمان سزارین

برای انجام زایمان سزارین دلایل بسیاری وجود دارد ، در ذیل مهم ترین دلایل سزارین را بیان می کنیم، از جمله:

 • زمانی که زایمان پیشرفت نمی کند.

در مواقعی که زایمان با پیشرفتی روبرو نیست ، متخصص زنان و زایمان ، انجام سزارین را توصیه می کند ، یکی از دلایلی که سبب عدم پیشرفت زایمان است ، بزرگ بودن سر نوزاد و باز نشدن دهانه رحم به اندازه کافی است .

 • کاهش اکسیژن رسانی به نوزاد

زمانی که متخصص زنان و زایمان با تغییرات ضربان قلب نوزاد روبرو می شود که غیرعادی است و یا در زمان زایمان متوجه کمبود اکسیژن نوزاد می شود توصیه می کند که بانوان زایمان سزارین را انجام دهند .

 • غیرطبیعی بودن وضعیت نوزاد

در مواقعی که وضعیت نوزاد عادی نمی باشد ، متخصص زنان و زایمان با معاینه بانوان متوجه می شود که نوزاد با وارد شدن به کانال زایمان مشکل دارد ، در نتیجه برای کاهش عوارض خطر توصیه می کند که زایمان سزارین انجام شود .

 • بارداری های دوقلو

زمانی که در رحم مادر چند جنین باشد توصیه می شود که زایمان سزارین انجام شود تا با خطر کمتری روبرو شود .

 • اشکال در جفت

قبل از زایمان جفت از دیواره رحم جدا شود ، یا این که دهانه رحم توسط جفت پوشیده باشد ، بهتر است بدانید که عمل سزارین یکی از بی خطرترین زایمان ها می باشد .

 • جلو بودن بند ناف

در مواقعی که بند ناف جلوتر از جنین در بخش دهانه رحم وارد شود ، متخصص زنان و زایمان عمل سزارین را توصیه می کند ، در صورتی که بند ناف فشرده شود ، معمولا در مواقعی که انقباضات رحم زیاد شود این امر رخ می دهد .

 • بزرگ بودن بیش از حدجنین

در مواقعی که جنین بیش از حد بزرگ باشد ، به گونه ی که متخصص زنان و زایمان نتواند زایمان طبیعی را انجام دهد توصیه می کند که عمل سزارین انجام شود .

 • بیماری مادر

در صورتی که بیمار با بیماری های دیابت ، ریوی و قلبی روبرو باشد ، متخصص زنان و زایمان ممکن است عمل سزارین را توصیه کند ، تبخال تناسلی فعال و بیماری های عفونی مادر از دیگر عواملی می باشند که توصیه می شود که عمل سزارین انجام شود .

 • بیماری نوزاد

زمانی که نوزاد یکسری بیماری ها دارد و یا با مشکلات رشد روبرو است توصیه می شود که عمل سزارین انجام شود ، بیماری های نظیر زیادی مایع در مغز ، بیماری اسپاینا بیفیدا و…
عوامل بسیار زیادی وجود دارد که متخصص زنان و زایمان توصیه نماید که مادر زایمان سزارین را انجام دهد که مهم ترین دلایل انجام سزارین را در بالا ذکر کردیم.

مزایای زایمان سزارین

 • برای خانم هایی که روز تولد نوزادشان مهم و جذاب است،زایمان سزارین توصیه می شود زیرا می توان زمان سزارین را از قبل تعیین کرد. همچنین مادر نیاز به انتظار برای به دنیا آمدن نوزادش ندارد و به مدت طولانی درد را تحمل نمی کند.
 • زایمان سزارین معمولا به صورت بیهوشی همراه است و دردی متحمل مادر نیست.
 • ممکن است در بعضی از افراد بسته به درخواست خود بیمار و نظرمتخصص زنان و زایمان بی حسی نخاعی انجام شود.
 • درزایمان سزارین به نوزاد فشاری وارد نمی شود و به راحتی از رحم بیرون آورده می شود.
 • زایمان سزارین مانند مابقی جراحی ها بوده و در آن خبری از عفونت و آلودگی نیست. زیرا تمامی وسایل استفاده شده در اتاق عمل ضدعفونی می شود.
 • مادر در حین انجام زایمان سزارین شاهد از دست رفتن خون و آب بدن خود نیست.
 • در زایمان سزارین به خاطر بیهوشی مادر، معاینه مکرر پزشک را احساس نمی کند. در ضمن نیاز به معاینه مکرر مادر نیست.
 • میزان استرس در زایمان سزارین بسیار کم است.
 • مادر به دلیل برش کمی که در حین زایمان بر روی بدنش خورده می شود، امکان ایجاد درد خفیفی بعد از جراحی وجود دارد که با مصرف دارو های مسکن و البته زیر نظرمتخصص زنان و زایمان می توان به این عارضه مبتلا نشد.

سزارین با بیهوشی موضعی

بیهوشی انواع مختلفی دارد که بهتر است هر کدام را بسته به شرایط بیمار استفاده کرد.
یکی از انواع آن ها بیهوشی موضعی است درزایمان سزارین ۹۰% تا ۸۰% کاربرد دارد. اما بیهوشی عمومی فقط برای حالت های اضطراری چون خارج کردن نوزاد و یا عدم داشتن امکانات و تجهیزات لازم استعمال می شود.

پیشنهاد مطالعه
زایمان سزارین

موارد استفاده از بیهوشی عمومی عبارتند از :
• خونریزی واژینال
• پارگی رحم
• گیر کردن بند ناف به گردن جنین که باعث افزایش ضربان قلب او و تاثیرش در مادر می شود.

نحوه بیهوشی موضعی در سزارین

این نوع بیهوشی در ناحیه خشک کمردر نزدیکی قسمت های عصب به صورت آمپول تزریق می شود که منجر به بی حسی کامل شکم،لگن و دو پا می شود. متخصص به بیهوش و بی حس کردن رحم و دهانه رحم اقدام می کند تا بعد زایمان به انقباض های رحمی دچار نشود.
شرایطی که در آن بی حسی موضعی استفاده نمی شود، عبارتند از:
• آلودگی های باکتریایی که در جریان خون مادر مشاهده می شود.
• خونریزی شدید به علت بیماری های رحمی یا واژینالی
• التهابات موجود در نخاع یا پوست های زیرین کمر
• وجود برخی از بیماری های قلبی و عروقی در مادران
• داشتن حساسیت و آلرژی به علت تزریق بی حسی

مزایای بیهوشی موضعی به بیهوشی عمومی در زایمان سزارین

 • تحقیقات پزشکی ثابت کرده است که بیهوشی عمومی احتمال مرگ مادران را نسبت به بیهوشی موضعی افزایش می دهد، زیرا که در بیهوشی عمومی به علت نرسیدن اکسیژن کافی یا پس دادن آنچه در معده انباشته شده که این مواد ریه را دچار التهاب می کند و به راههای هوایی خلل ایجاد می کند.
  • بیهوشی عمومی به رحم مادران اثر منفی می گذارد و باعث افتادگی رحم، خونریزی شدید مادردر این حالت می شود.
  • بیهوشی عمومی باعث سنگینی و سختی در تنفس نوزاد در هنگام زایمان می شود.

مزایای بیهوشی موضعی

 • بر مادر و جنین تاثیر منفی نمی گذارد، برعکس بیهوشی عمومی است.
  • درد و زخمش در رحم مادران کمتر است.
  • امکان دیدن نوزاد در حین بدنیا آمدن وجود دارد.( اولین نفری که نوزادش را می بیند خود مادر است)
  • تاثیر داروهای ضد درد و آرام بخش در ساعات اولیه بیشتر است.
  شایان ذکر است که بگوییم بیهوشی موضعی برای مادران عارضه ای پارگی شکم در حین عمل یا عدم راه رفتن ( فلج شدن) بعد از عمل را ندارد.
  برخی ازتاثیرات نامطلوب تزریق روی کمر که بر ۱۰ % افراد موثر است عبارتند از:
  • کاهش فشار خون
  • سرگیجه
  • خارش بدن بخصوص شکم و پهلو
  • تشنج
  • تنگی نفس
  • عدم هوشیاری
  • سردرد

۳. زایمان سزارین

زایمان سزارین، شیوه زایمانی است که در آن نوزاد از طریق ایجاد برش در ناحیه شکم و از راه رحم  به دنیا می آید.

در مواردی که:

 • مادر مبتلا به ویروس هرپس تناسلی و یا ایدز باشد
 • پوزیشن قرارگیری جنین مناسب نباشد و به گونه ای باشد که نوزاد از پا و یا شانه ها به دنیا بیاید
 • جنین اکسیژن و مواد مغذی به میزان کافی دریافت نکند، بدین معنا که باید سریعا زایمان انجام شود
 • خونریزی شدید واژنی وجود داشته باشد
 • فشار خون بارداری تشخیص داده شود
 • جفت جلوی دهانه رحم را گرفته باشد

انجام زایمان سزارین از سوی متخصص زنان و زایمان تجویز خواهد شد. زایمان سزارین زمانی توصیه می شود که انجام زایمان طبیعی خطراتی را برای مادر و نوزاد به همراه داشته باشد و معمولا قبل از هفته سی و نه بارداری نیز انجام نخواهد شد.

برخی خانم ها به دلایل غیر پزشکی خواهان انجام این نوع زایمان هستند. در چنین شرایطی حتما باید تحت نظر متخصص زنان و زایمان این کار انجام شود.

مزایای زایمان سزارین

زایمان سزارین احتمال بروز عوارض زیر را کاهش می دهد:

 • درد قبل و بعد از زایمان
 • آسیب واژن
 • خونریزی شدید بعد از زایمان
 • کم شدن کنترل مثانه
 • افتادگی عضلات کف لگنی

مشاوره پیش از زایمان سزارین

جهت انجام زایمان سزارین در اصفهان، یک سری اطلاعات و مراقبت ها از سوی متخصص زنان و زایمان در اصفهان در اختیار مادر قرار خواهد گرفت. که عبارتند از:

 • زمان مراجعه به بیمارستان
 • این که مادر شش تا هشت ساعت قبل از زایمان نباید چیزی بخورد و بیاشامد
 • استحمام روز قبل از زایمان، جهت پیشگیری از انتقال عفونت
 • نحوه مصرف داروها
 • پیش از انجام زایمان، آزمایش خون جهت اطمینان از مواردی مانند کم خونی و یا نوع گروه خونی انجام خواهد شد.
 • گاهی مصرف آنتی بیوتیک جهت پیشگیری از بروز عفونت نیز تجویز خواهد شد.

روند انجام زایمان سزارین

بیشتر زایمان های سزارین تحت بی حسی اسپینال و اپیدورال انجام می شوند، بدین معنا که مادر حین زایمان کاملا هوشیار است و تنها قسمت تحتانی بدن بی حس خواهد شد تا مادر متوجه هیچ گونه درد و فشاری نشود.

روند انجام زایمان سزارین به این صورت است که برشی به طول ده تا بیست سانتی متر در طول شکم و رحم، جهت خارج شدن نوزاد ایجاد می شود، خطی افقی درست بالای قسمتی که موهای زائد شروع به رشد می کنند. تنها ممکن است مادر کمی احساس کشیدگی در ناحیه شکم و رحم خود احساس کند. مدت زمان زایمان سزارین در حدود چهل تا چهل و پنج دقیقه طول می کشد.

بعد از به دنیا آمدن نوزاد، هورمون اکسی توسین جهت انقباض رحم و کاهش حجم خون از دست رفته به مادر تزریق خواهد شد.

با به دنیا آمدن نوزاد، بند ناف بریده می شود و جفت از رحم جدا خواهد شد. در پایان، برش های رحم و شکم بخیه زده می شوند. گاهی این بخیه ها قابل جذب هستند و در برخی دیگر موارد، مادر باید جهت کشیدن بخیه ها به پزشک مراجعه کند.

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

بعد از پایان زایمان، مادر به اتاق ریکاوری منتقل می شود تا وضعیت جسمانی مادر مورد بررسی قرار بگیرد. بعد از زایمان،

 • مادر باید استراحت کافی داشته باشد
 • مادر باید رژیم غذایی سالم و حاوی پروتئین داشته باشد
 • داروهایی جهت تسکین درد برای مادر در نظر گرفته خواهد شد
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون از بروز عوارضی مانند لخته شدن خون پیشگیری می کند
 • به محض احساس گرسنگی و تشنگی، مادر می تواند آب و غذا بخورد
 • هر زمان که نوزاد گرسنه باشد، مادر قادر به شیردهی می باشد

۱- مراقبت از زخم و بخیه

 • شست و شوی روزانه و خشک نگه داشتن زخم
 • پوشیدن لباس زیر مناسب
 • مصرف داروهای مسکن، در صورت احساس درد در ناحیه زخم
 • بررسی علائمی از عفونت

البته این مورد را در نظر داشته باشید که نباید فشاری به بخیه ها وارد شود.

۲- کنترل درد و خونریزی

بسیاری از خانم ها روزهای اول بعد از زایمان، احساس درد و ناراحتی دارند، این مورد کاملا طبیعی است و در برخی خانم ها به مدت چند هفته نیز ادامه خواهد یافت.

داورهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک، باید به طور مرتب مصرف شوند. در صورتی که شدت درد زیاد باشد، می توان ژلوفن مصرف کرد.

در صورت مواجه با خونریزی، توصیه می شود به جای تامپون از پد استفاده کنید، تا احتمال انتقال عفونت به واژن نیز کمتر شود.

۳- بازگشت به فعالیت

توصیه می شود خانم ها بعد از سزارین فعالیت بدنی مانند پیاده روی ساده داشته باشند تا از لخته شدن خون نیز پیشگیری شود. بعد از زایمان، مادر قادر به نگه داشتن و بغل کردن کودک خود می باشد، اما فعالیت هایی مانند رانندگی، ورزش های سنگین و یا حتی رابطه جنسی سخت خواهد بود.

 • این قبیل فعالیت ها به مرور زمان و با مساعد شدن شرایط فیزیکی و جسمانی امکان پذیر خواهند بود، که معمولا شش هفته طول می کشد تا فرد به زندگی عادی خود برگردد.
 • جهت پیشگیری از افتادگی در ناحیه شکم، استفاده از شکم بند توصیه می شود.
 • یک سری تمرینات هستند که انجام آن ها بعد از زایمان سزارین به خانم ها توصیه می شود.

۴- تمرینات شکمی

 • جهت انجام این کار باید بر روی یک سطح مناسب و به پشت بخوابید.
 • دست ها را بر روی شکم خود قرار دهید و بدن خود را شل کنید.
 • از راه بینی، نفس عمیقی بکشید.
 • سپس از راه دهان نفس بکشید. هنگام بیرون دادن هوا، با دست فشاری را به انتهای شکم خود وارد کنید تا عضلات و ماهیچه های شکمی منقبض شوند. سعی کنید سه ثانیه در این حالت باقی بمانید.

این تمرین را سه بار در روز و به مدت پنج تا ده دقیقه تکرار کنید.

۵- تمرین کگل (Kegel) به صورت نشسته

بافت پیوندی به نام فاسیا، عضلات شکمی را به عضلات کف لگن متصل و به عملکرد بهتر بدن کمک می کند. کگل، از جمله تمریناتی است که به استحکام عضلات لگنی کمک می کند. جهت انجام این تمرین،

 • لبه صندلی بنشینید، به گونه ای که پاها بر روی زمین باشند.
 • عضلات لگنی را منقبض کنید، مانند زمانی که سعی در نگه داشتن ادرار خود دارید.
 • تصور کنید که در حال بستن واژن و مقعد خود هستید. سعی کنید به مدت پنج ثانیه در همین حالت باقی بمانید.
 • نفس عمیقی بکشید، سپس بازدم داشته باشید و عضلات را رها کنید.
 • می توانید این تمرین را در حالت نشسته و خوابیده انجام دهید.

انجام سزارین

دکتر شهرزاد شعبانی نیا

👩‍⚕️جراح و متخصص زنان و زایمان و زیبایی زنان
🔰دارای بوردتخصصی⁣
🔰لابياپلاستی/وایتینگ

 

جهت کسب اطلاعات تماس (آدرس مطب، شماره تماس و …) لطفا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *