درمان انواع کیست های تخمدان

درمان انواع کیست های تخمدان


انواع کیست های تخمدان کدامند؟

درمان انواع کیست های تخمدان

مدت زمان مطالعه: ۲۰ دقیقه

 

کیست تخمدان چیست؟

تخمدان ها بخشی از دستگاه تناسلی زنان هستند. آنها در قسمت پایین شکم در دو طرف رحم قرار دارند. زنان دارای دو تخمدان هستند که تخمک و همچنین هورمون های استروژن و پروژسترون را تولید می کنند.

گاهی اوقات کیسه ای پر از مایع به نام کیست روی یکی از تخمدان ها ایجاد می شود. بسیاری از زنان در طول زندگی خود حداقل یک کیست ایجاد می کنند. در بیشتر موارد، کیست ها بدون درد هستند و هیچ علامتی ایجاد نمی کنند.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا متخصص زنان زایمان و نازایی ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، که دوره های مختلف جراحی زیبایی زنان را گذرانده و موفق به کسب مدرک جراحی زیبایی زنان از دانشگاه اصفهان شده اند. ایشان در درمان بیماری های مختلف زنان و انجام کلیه خدمات پزشکی مربوط به زنان از جمله  درمان انواع کیست های تخمدان متخصص و با تجربه هستند و قادراند بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

انواع کیست تخمدان

انواع مختلفی از کیست های تخمدان مانند کیست درموئید و کیست اندومتریوما وجود دارد. با این حال، کیست های عملکردی شایع ترین نوع هستند. دو نوع کیست عملکردی شامل کیست فولیکول و جسم زرد می باشد.

کیست فولیکولی

در طول چرخه قاعدگی یک زن، تخمک در کیسه ای به نام فولیکول رشد می کند. این کیسه در داخل تخمدان ها قرار دارد. در بیشتر موارد، این فولیکول یا کیسه باز می شود و تخمک آزاد می کند. اما اگر فولیکول باز نشود، مایع داخل فولیکول می تواند کیست روی تخمدان ایجاد کند.

کیست جسم زرد

کیسه های فولیکولی معمولاً پس از آزادسازی تخمک حل می شوند. اما اگر کیسه حل نشود و باز شدن فولیکول ها بسته شود، مایع اضافی در داخل کیسه ایجاد می شود و این تجمع مایع باعث ایجاد کیست جسم زرد می شود.

انواع دیگر کیست های تخمدان عبارتند از:

کیست های درموئید: توده های کیسه مانند روی تخمدان ها که می تواند حاوی مو، چربی و سایر بافت ها باشد.
سیستادنوما: رشد غیر سرطانی که می تواند در سطح خارجی تخمدان ها ایجاد شود.
اندومتریوم: بافت هایی که به طور معمول در داخل رحم رشد می کنند می توانند خارج از رحم رشد کنند و به تخمدان ها بچسبند و در نتیجه کیست ایجاد شود.
برخی از زنان دچار بیماری به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک می شوند. این وضعیت به این معنی است که تخمدان ها حاوی تعداد زیادی کیست کوچک هستند. می تواند باعث بزرگ شدن تخمدان ها شود. در صورت عدم درمان، تخمدان پلی کیستیک می تواند باعث ناباروری شود.

علائم کیست تخمدان

اغلب اوقات، کیست تخمدان هیچ علامتی ایجاد نمی کند. با این حال، علائم می تواند با رشد کیست ظاهر شود. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نفخ یا تورم شکم
 • حرکات روده دردناک
 • درد لگن قبل یا در طول سیکل قاعدگی
 • مقاربت دردناک
 • درد در قسمت پایین کمر یا ران
 • حساسیت سینه
 • تهوع و استفراغ

علائم شدید کیست تخمدان که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد عبارتند از:

 • درد شدید یا تیز لگن
 • تب
 • غش یا سرگیجه
 • تنفس سریع و پی در پی
پیشنهاد مطالعه
کیست تخمدان و درمان آن چیست؟

این علائم می تواند نشان دهنده پارگی کیست یا پیچ خوردگی تخمدان باشد. هر دو عارضه در صورت عدم درمان به موقع می توانند عواقب جدی داشته باشند.

 

درمان انواع کیست های تخمدان

درمان انواع کیست های تخمدان

 

عوارض کیست تخمدان

اکثر کیست های تخمدان خوش خیم هستند و به طور طبیعی بدون درمان خود به خود از بین می روند. این کیست ها علائم اندکی یا در صورت داشتن علائم ایجاد می کنند. اما در یک مورد نادر، پزشک ممکن است توده سرطانی تخمدان کیستیک را در طی معاینه معمول تشخیص دهد.

پیچ خوردگی تخمدان یکی دیگر از عوارض نادر کیست تخمدان است. این زمانی است که یک کیست بزرگ باعث پیچ خوردن یا حرکت تخمدان از موقعیت اصلی خود می شود. خون رسانی به تخمدان قطع می شود و در صورت عدم درمان می تواند باعث آسیب یا مرگ بافت تخمدان شود. اگرچه غیر معمول است، پیچ خوردگی تخمدان تقریباً ۳ درصد از جراحی های اورژانسی زنان را تشکیل می دهد.

کیست های پاره شده، که نادر نیز هستند، می توانند باعث درد شدید و خونریزی داخلی شوند. این عارضه خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد و در صورت عدم درمان می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا متخصص زنان زایمان و نازایی ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، که دوره های مختلف جراحی زیبایی زنان را گذرانده و موفق به کسب مدرک جراحی زیبایی زنان از دانشگاه اصفهان شده اند. ایشان در درمان بیماری های مختلف زنان و انجام کلیه خدمات پزشکی مربوط به زنان از جمله  درمان انواع کیست های تخمدان متخصص و با تجربه هستند و قادراند بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

تشخیص کیست تخمدان

پزشک شما می تواند کیست تخمدان را در طول معاینه معمول لگن تشخیص دهد. آنها ممکن است متوجه تورم در یکی از تخمدان های شما شوند و برای تایید وجود کیست، آزمایش سونوگرافی را درخواست کنند. آزمایش اولتراسوند (سونوگرافی) یک آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویری از اندام های داخلی شما استفاده می کند. آزمایشات اولتراسوند به تعیین اندازه، محل، شکل و ترکیب (جامد یا مایع پر شده) کیست کمک می کند.

ابزارهای تصویربرداری مورد استفاده برای تشخیص کیست تخمدان عبارتند از:

سی تی اسکن: دستگاه تصویربرداری بدن که برای ایجاد تصاویر مقطعی از اندام های داخلی استفاده می شود.
MRI: آزمایشی که از میدان های مغناطیسی برای تولید تصاویر عمیق از اندام های داخلی استفاده می کند.
دستگاه اولتراسوند: دستگاه تصویربرداری که برای تجسم تخمدان استفاده می شود.
از آنجایی که اکثر کیست ها پس از چند هفته یا چند ماه ناپدید می شوند.

ممکن است پزشک شما بلافاصله برنامه درمانی را توصیه نکند. در عوض، ممکن است آزمایش اولتراسوند را در چند هفته یا چند ماه برای بررسی وضعیت شما تکرار کنند.

اگر هیچ تغییری در وضعیت شما وجود نداشته باشد یا اندازه کیست افزایش یابد، پزشک آزمایش‌های بیشتری را برای تعیین علل دیگر علائم شما درخواست می‌کند.

این شامل:

تست بارداری برای اطمینان از اینکه باردار نیستید.
آزمایش سطح هورمون برای بررسی مشکلات مرتبط با هورمون، مانند استروژن یا پروژسترون بیش از حد.
آزمایش خون CA-125 برای غربالگری سرطان تخمدان.

پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی چیست و چگونه باعث زیبایی می شود؟

درمان کیست تخمدان

اگر کیست به خودی خود از بین نرود یا بزرگتر شود، پزشک ممکن است درمان را برای کوچک کردن یا برداشتن کیست توصیه کند.

قرص های ضد بارداری

اگر کیست های تخمدانی مکرر دارید، پزشک می تواند داروهای ضد بارداری خوراکی برای توقف تخمک گذاری و جلوگیری از ایجاد کیست های جدید تجویز کند. داروهای ضد بارداری خوراکی نیز می توانند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهند. خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زنان یائسه بیشتر است.

لاپاراسکوپی

اگر کیست شما کوچک است و نتیجه آزمایش تصویربرداری برای رد سرطان است، پزشک می‌تواند با انجام لاپاراسکوپی کیست را با جراحی خارج کند. این روش شامل پزشک شما می شود که یک برش کوچک در نزدیکی ناف شما ایجاد می کند و سپس ابزار کوچکی را برای برداشتن کیست در شکم شما قرار می دهد.

لاپاراتومی

اگر کیست بزرگی دارید، پزشک می تواند کیست را از طریق یک برش بزرگ در شکم شما با جراحی خارج کند. آنها بیوپسی فوری انجام می دهند و اگر تشخیص دهند که کیست سرطانی است، ممکن است هیسترکتومی را برای برداشتن تخمدان ها و رحم انجام دهند.

پیشگیری از کیست تخمدان

کیست تخمدان قابل پیشگیری نیست. با این حال، معاینات معمول زنان می تواند کیست های تخمدان را زود تشخیص دهد. کیست های خوش خیم تخمدان سرطانی نمی شوند. با این حال، علائم سرطان تخمدان می تواند علائم کیست تخمدان را تقلید کند. بنابراین، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید و تشخیص صحیح را دریافت کنید. پزشک خود را در مورد علائمی که ممکن است نشان دهنده وجود مشکل باشد، آگاه کنید، مانند:

 1. تغییرات در چرخه قاعدگی شما
 2. درد لگنی مداوم
 3. از دست دادن اشتها
 4. کاهش وزن غیر قابل توضیح
 5. پری شکم

درمان انواع کیست های تخمدان

درمان انواع کیست های تخمدان

 

چشم انداز بلندمدت چیست؟

چشم انداز زنان قبل از یائسگی مبتلا به کیست تخمدان خوب است. اکثر کیست ها در عرض چند ماه ناپدید می شوند. با این حال، کیست تخمدان عود کننده می تواند در زنان یائسه و زنان با عدم تعادل هورمونی رخ دهد.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا متخصص زنان زایمان و نازایی ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، که دوره های مختلف جراحی زیبایی زنان را گذرانده و موفق به کسب مدرک جراحی زیبایی زنان از دانشگاه اصفهان شده اند. ایشان در درمان بیماری های مختلف زنان و انجام کلیه خدمات پزشکی مربوط به زنان از جمله  درمان انواع کیست های تخمدان متخصص و با تجربه هستند و قادراند بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

در صورت عدم درمان، برخی از کیست ها می توانند باروری را کاهش دهند. این در آندومتریوما و سندرم تخمدان پلی کیستیک رایج است. برای بهبود باروری، پزشک می تواند کیست را حذف یا کوچک کند. کیست های عملکردی، سیستادنوما و کیست های درموئید بر باروری تاثیری ندارند.

اگرچه برخی از پزشکان رویکرد “صبر کن و ببین” را در مورد کیست تخمدان اتخاذ می کنند، پزشک شما ممکن است جراحی را برای برداشتن و بررسی هر گونه کیست یا رشدی که در تخمدان ها پس از یائسگی ایجاد می شود توصیه کند. این به این دلیل است که خطر ابتلا به کیست سرطانی یا سرطان تخمدان پس از یائسگی افزایش می یابد. با این حال، کیست تخمدان خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش نمی دهد. برخی از پزشکان کیست را در صورتی که قطر آن بزرگتر از ۵ سانتی متر باشد، برمی دارند.

پیشنهاد مطالعه
شل شدن واژن

چاقی عامل اصلی مقاومت به انسولین است. هم چاقی و هم مقاومت به انسولین می توانند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهند.

التهاب

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک اغلب سطح التهاب را در بدن خود افزایش می دهند. اضافه وزن نیز می تواند به التهاب کمک کند. مطالعات التهاب بیش از حد را با سطوح بالاتر آندروژن مرتبط دانسته اند (منبع مورد اعتماد ۹).

خلاصه

پزشکان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث PCOS می شود. آنها معتقدند که از عواملی مانند ژن ها، مقاومت به انسولین و سطوح بالاتر التهاب در بدن نشات می گیرد.

علائم رایج PCOS

برخی از زنان در حدود اولین دوره قاعدگی خود علائم را مشاهده می کنند. برخی دیگر تنها پس از افزایش وزن زیاد یا مشکل باردار شدن متوجه می شوند که PCOS دارند.

شایع ترین علائم PCOS عبارتند از:

پریودهای نامنظم عدم تخمک گذاری مانع از ریزش پوشش داخلی رحم در هر ماه می شود. برخی از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کمتر از هشت بار در سال یا اصلاً هیچ پریود نمی‌شوند.
خونریزی شدید. پوشش رحم برای مدت طولانی تری ایجاد می شود، بنابراین دوره هایی که می کنید می تواند سنگین تر از حد معمول باشد.
رشد مو. بیش از ۷۰ درصد از زنان مبتلا به این عارضه روی صورت و بدن خود – از جمله پشت، شکم و سینه – مو رشد می کنند.

رشد موهای زائد هیرسوتیسم نامیده می شود.
آکنه. هورمون‌های مردانه می‌توانند پوست را چرب‌تر از حد معمول کنند و باعث ایجاد جوش‌ها در نواحی مانند صورت، سینه و قسمت بالای کمر شوند.
افزایش وزن. تا ۸۰ درصد از زنان مبتلا به PCOS دارای اضافه وزن یا چاقی هستند.
طاسی با الگوی مردانه موهای سر نازک تر شده و ممکن است ریزش کنند.
تیره شدن پوست. لکه های تیره پوست می تواند در چین های بدن مانند چین های روی گردن، کشاله ران و زیر سینه ها ایجاد شود.
سردرد. تغییرات هورمونی می تواند باعث سردرد در برخی از زنان شود.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا متخصص زنان زایمان و نازایی ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، که دوره های مختلف جراحی زیبایی زنان را گذرانده و موفق به کسب مدرک جراحی زیبایی زنان از دانشگاه اصفهان شده اند. ایشان در درمان بیماری های مختلف زنان و انجام کلیه خدمات پزشکی مربوط به زنان از جمله  درمان انواع کیست های تخمدان متخصص و با تجربه هستند و قادراند بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر شهرزاد شعبانی نیا کلیک کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *