بررسی واژینسموس و درمان آن

علل و درمان واژینیسموس(دخول غیرممکن)

ترس از نزدیکی از راه واژن یا بیماری واژینیسموس یک اختلال جنسی شایع بین زنان است. ۷ تا ۱۶ درصد از زنان متاهل، یعنی از هر ۶ زن یک نفر یک زن از ۶ زن به این عارضه مبتلا می شود. در واقع به هرگونه انقباض غیر ارادی عضلات کف لگن نسبت به معاینه، مقاربت یا ورود اجسام خارجی به واژن، واژینیسموس گفته می شود.

این بیماری در گذشته باعث نداشتن رابطه زناشویی و طلاق به علت بیماری واژینیسموس می شد. اما با پیشرفت تکنولوژیهای پزشکی، امروزه می توان براحتی این عارضه را درمان کرد. در این مقاله راههای درمان سریع واژینیسموس با هر شدتی که باشند، می پردازیم.

 

انواع واژینیسموس

عدم دخول به واژن را می توان به دو دسته ی زیر تقسیم بندی کرد:

 • واژینیسموس اولیه:این بیماری زمانی خود را نشان می دهد که زن اولین رابطه جنسی خود را تجربه می کند. زنانی که به تازگی ازدواج کرده اند و حدود ۱۰ بار در زمانهای متفاوت تلاش به نزدیکی کرده اما موفق به دخول کامل نشده اند، احتمالا واژینیسموس اولیه دارند.
 • واژینیسموس ثانویه:در این نوع واژینیسموس، خانمهایی که قبلا رابطه جنسی داشته اند، بعد از تکرار مقاربتهای دردناک از رابطه جنسی بیزار می شوند. واژینیسموس ثانویه به خوبی نشان می دهد که دخول غیرممکن ربطی به ترس از رابطه جنسی یا سایر علل روانی این مشکل ندارد.

 علت دخول دردناک چیست؟

اختلال واژینیسموس یک بیماری سایکو سوماتیک است. یعنی هم دلایل جسمی و هم دلایل روانی دارد که هر دوی آنها به یک اندازه مهم هستند. قبلا تصور می شد که این بیماری، یک بیماری روانی و ذهنی است. اینها تصورات اشتباهی بودند که از طرف جامعه و همسر به خانم ها القا می شدند. اما دلایل جسمی در بروز این بیماری نقش مهمی دارند.

 • دلایل روانی
  از جمله دلایل روانی دخول غیرممکن می توان به تجاوز، رابطه جنسی خشن و بدون پیش نوازی اشاره کرد. از دیگر دلایل روانی واژینیسموس می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • تربیت سخت جنسی خانواده
  • گناه دانستن رابطه جنسی
  • مشکلات زناشویی و عدم صمیمیت بین زن و شوهر
  • ناآگاهی درباره رابطه جنسی

ترس از بارداری یا ترس از نزدیکی بعد از زایمانهای سخت و خطرناک هم از جمله علل روانی مقاربتهای خیلی دردناک و دخول ناممکن در زنان هستند.

 • دلایل فیزیکی
  علل جسمی و فیزیکی در بروز دخول ناممکن بسیار مهم هستند. معمولا آسیبهای لگنی موقع زایمان و یا جراحی های لگنی از دلایل بروز این اختلال بخصوص در واژینیسموسهای ثانویه هستند. دیگر دلایل جسمی این بیماری عبارتند از:
 • عفونتهای واژینالی
  • زخمهای دهانه رحم
  • بیماریهایی مثل آندومتریوز، التهاب لگن، خشکی واژن، …
  • پرتو درمانی لگن
پیشنهاد مطالعه
التهاب دهانه رحم

این عوامل باعث اختلال در عملکرد جنسی و ترس از نزدیکی می شوند.

 

علائم دخول غیر ممکن

زنانی که دچار بیماری عدم دخول هستند، ممکن است بخشی از آلت به صورت دردناک وارد واژن آنها شود یا اصلا هیچ دخولی صورت نگیرد. اما ورود هرچیز دیگری به واژن ممکن باشد، این حالت در واژینسموس گرید ۱ دیده می شود.

دیگر علائم واژینیموس عبارتند از:

 • انقباضات واژن موقع معاینات لگنی در درجات واژینیسموس ۲ تا ۵
  • ناتوانی در تامپون گذاری، ورود انگشت یا هر چیزی به واژن در گریدهای ۲ تا ۵ واژینیسموس
  • افزایش تپش قلب، جیغ زدن عرق کردن، لزرش شدید بدن و حتی بیهوشی و ضعف در واژینسموس گرید ۵
  • احساس سوزش
  • ترس شدید از دخول
  • درد شدید در شکم و واژن

به دلیل بروز این نشانه ها و نارضایتی همسر، زن میل جنسی خود را از دست می دهد.

 

تشخیص بیماری عدم دخول

فقط با دیدن علائم دخول دردناک نمی توانید بگویید که مبتلا به واژینیمسوس هستید. بیماری های مختلفی مثل انسدادهای آناتومیک، عدم تکامل مجاری ادرار، وجود دیواره در داخل واژن و غیره علائمی شبیه واژینیسموس ایجاد می کنند. بنابراین تشخیص این بیماری کاملا برعهده پزشک متخصص زنان است.

بنابر علت دخول غیرممکن، پزشک از روشهای متفاوتی برای درمان بیمار استفاده می کند. به همین دلیل است که همیشه می گوییم برای تشخیص بیماری عدم دخول و علت مقاربت ناممکن باید معاینات لازم را انجام دهید. به علاوه، برای درمان ترس از دخول نمی توان برای تمام خانمها یک نسخه پیچید و روشهای درمان برای هر کسی متفاوت است.

 

ترس از معاینه در دخول دردناک و غیرممکن

بعضی از خانمها بدلیل ترسی که از معاینه دارند، به متخصص زنان مراجعه نمی کنند و همین موضوع باعث عدم درمان و طولانی تر شدن این بیماری می شود. در صورتی که به پزشک زنان توضیح دهید که موقع ورود یا نزدیک شدن چیزی به واژن چه حسی دارید، مطمئنا در روند معاینه موثر است.

مطمئنا پزشک شما تلاش می کند کمترین ناراحتی را موقع معاینه واژن تحمل کنید. همچنین به جای اسپکولوم از وسایل کمکی مثل آینه و یا از روشهای دیگر برای معاینه شما استفاده می شود. پس می توانید بدون خجالت و نگرانی برای تشخیص و درمان این اختلال اقدام کنید.

 

آیا اختلال واژینیسموس درمان دارد؟

گریدهای مختلف واژینیسموس را می توان با ریلکس کردن عضلات واژن و جلوگیری از انقباض آنها درمان کرد. پزشکان با توجه به شدت عارضه، دلایل و … از روشهای زیر را برای درمان دخول ناممکن استفاده می کنند:

 • مشاوره درمانی
  زنانی که زندگی پر استرس دارند یا علت بیماری آنها مسائل روحی است، برای درمان حتما باید به یک یا چند جلسه روان درمانی و مشاوره نیاز دارند. این مسئله در روند درمان برخی از انواع واژینیسموس بسیار اهمیت دارد و بیمار بدون آن درمان نمی شود.
پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی چقدر در زیبایی موثر است؟

معمولا برای گریدهای ۴ و ۵ این بیماری، علاوه بر درمانهای جسمی به درمانهای سکس تراپی هم نیاز است. بدون مشاوره ی سکس تراپیست نمی توان ترس از دخول این دسته از بیماران را درمان کرد. البته این افراد فقط با سکس تراپی درمان نمی شوند و حتما در کنار آن باید ب درمانهای پزشکی انجام شود.

 • تمرین با دیلاتور
  قبلا برای درمان ترس از دخول، زوج درمانی همراه با استفاده از دیلاتور را پیشنهاد می دادیم. اما این روش بسیار طولانی است. لااقل ۶ ماه روزانه به مدت ۱ ساعت باید با دیلاتور تمرین کنید. ممکن است بعد از این همه مدت هیچ تغییری ایجاد نشود. درمان با دیلاتور برای عدم دخول خفیف احتمالا موثر است اما برای درجات بالاتر فقط باعث آزار بیشتر بیمار و کاهش اعتماد بنفس او می شود.

درمان با این روش، از کوچکترین سایز دیلاتور شروع و به بزرگترین سایز ختم می شود. بالا بردن سایز بسیار اصولی است. اما خانمها بخاطر مشکلات جنسی که با همسر خود دارند، در بالا بردن سایز عجله می کنند. این کار باعث ایجاد مقاومت بیشتر در بدن و بالاتر رفتن گرید اختلال واژینیسموس در آنها می شود.

 • درمانهای خانگی
  برای درمان با روشهای خانگی، می توانید ازتمرینات کگل برای واژینیسموساستفاده کنید. این تمرینات کنترل شما را بر عضلات کف لگن بیشتر می کنند. در بعضی پوزیشنها، زنان کنترل بیشتری بر میزان ورود آلت داشته و درد کمتری احساس می کنند. پس موقع نزدیکی باید از بهترین پوزیشن برای افراد واژینیسموس استفاده شود.

در صورت خشکی واژن نیز می توانید از لوبریکانت برای روانکاری و لغزنده شدن واژن استفاده کنید. همچنین یوگا، مدیتیشن و ۲۰ دقیقه نشستن در آب ولرم نقش موثری در ریلکس شدن عضلات لگن دارند. روشهای درمان خانگی واژینیسموس برای درجات بسیار خفیف این بیماری می تواند جوابگو باشد.

 • درمان با RF هیگز
  استفاده از دستگاه rf برای درمان ترس از دخول باعث ریلکس شدن عضلات واژن طی دو تا سه جلسه آر اف واژن می شود. دستگاه آر اف واژینال با امواج رادیوفرکوئنسی خود می تواند بدون ایجاد هیچ عارضه ای، خاصیت ماهیچه های واژن را تغییر دهد. این تغییرات منجر به کاهش انقباضات غیرارادی و مسدود نشدن کانال واژن می شوند.
پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی جراحی برای کاهش اندازه لابیا مینور

امروزه پزشکان در سراسر دنیا از آراف هیگز برای درمان انواع دخول دردناک، حتی واژینیسموس شدید با گریدهای ۴ و ۵ استفاده می کنند. درمان قطعی واژینیسموس با RF در کمتر از دو ماه امکان پذیر بوده و نتیجه درمان آن قطعی است. بعد از هر جلسه rf می توانید بلافاصله نزدیکی کنید و از همان جلسه اول نتیجه درمان را ببینید.

 • تزریق بوتاکس
  یکی از روشهای درمان قطعی دخول غیرممکن، تزریق بوتاکس به عضلاتی است که موقع رابطه جنسی منقبض می شوند. بوتاکس باعث می شود این عضلات به حالت استراحت قرار بگیرند و منقبض نشوند. این روش، سریعترین روش درمان واژینیمسوس است که در یک جلسه انجام می شود.

بوتاکس بعد از مدتی جذب بدن شده و تاثیر آن از بین می رود. اما طی این مدت، عضلات واژن یاد گرفته اند که موقع دخول منقبض نشوند. بعضی خانم ها ممکن است به دو یا ۳ جلسه تزریق نیاز پیدا کنند. بعد از این جلسات دیگر نیازی به تزریق بوتاکس نیست و می توانید رابطه جنسی عادی با همسر خود داشته باشید.

به طور کلی می توان در مورد درمان واژینیسموس گفت که درمان نوع ثانویه از نوع اولیه اختلال واژینیسموس بسیار راحت تر است. چون خانمها سریعتر متوجه اختلال جنسی خود شده و برای درمان آن اقدام می کنند. توصیه می کنم در صورت بروز این عارضه هرچه سریعتر به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

 

تلاش برای دخول باعث درمان دخول غیرممکن می شود؟

زمانی که زوجین بسیار تلاش می کنند که دخول کامل را بتوانند انجام دهند، متاسفانه این کار باعث ایجاد چرخه درد در زنان می شود. یعنی هرچه بیشتر برای دخول پافشاری کنید، شدت واژینیسموس بیشتر شده و چرخه درد، دخول غیر ممکن را بدتر می کند.

چرخه درد در واژینیسموس به شکل زیر است:

 

 

بهترین دکتر برای درمان واژینیسموس در اصفهان

بهترین متخصصان واژینیسموس، پزشک متخصص زنانی است که در زمینه درمان اختلالات جنسی مثل واژینیسموس کار می کنند. یکی از این پزشکان، خانم دکتر شهرزاد شعبانی نیا، جراح زنان و متخصص واژینیسموس در اصفهان است که سالهاست در زمینه رفع مشکلات جنسی زنان فعالیت کرده اند و تجربه بسیار موفقی در این زمینه دارند.

 

بررسی واژینسموس و درمان آن

دکتر شهرزاد شعبانی نیا

👩‍⚕️جراح و متخصص زنان و زایمان و زیبایی زنان
🔰دارای بوردتخصصی⁣
🔰لابياپلاستی/وایتینگ

 

جهت کسب اطلاعات تماس (آدرس مطب، شماره تماس و …) لطفا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *