بررسی و پیشگیری سرطان رحم

علائم و راه های درمان سرطان رحم

سرطان آندومتر، نوعی سرطان است که در رحم شروع می شود.رحم اندامی توخالی، گلابی شکل در زنانی است که رشد جنین در آن ها رخ می دهد.سرطان آندومتر در لایه سلول هایی که غشا رحم را تشکیل می دهند، شروع می شود. گاهی سرطان رحم نام می گیرد.

انواع دیگر سرطان ها هم می توانند در رحم شکل بگیرند، از جمله سلول های رحمی، اما این نوع سرطان بسیار کم تر از سرطان آندومتر شایع است. سرطان آندومتر اغلب در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، چون خونریزی غیرطبیعی واژینال دارد که باعث می شود زنان به پزشک مراجعه کنند. اگر سرطان آندومتر زود تشخیص داده شود، برداشتن رحم اغلب باعث درمان می شود.

 

سرطان رحم چه نشانه های دارد و چگونه درمان می شود؟

علایم سرطان رحم:

علایم و نشانه های سرطان آندومتر می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • خونریزی شدید بعد از یائسگی
  • خونریزی بین دوره های پریودی
  • ترشحات غیر عادی، آبکی و یا خونی از واژن
  • درد لگن

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر هر گونه علایم یا نشانه هایی دارید که باعث نگرانی شما می شوند، مانند خونریزی واژینال یا ترشحات مربوط به پریودها، درد لگن یا درد در هنگام رابطه جنسی، به پزشکتان مراجعه کنید.

نشانه ها و دردهای سرطان رحم

علل سرطان رحم:

پزشکان هنوز علت سرطان آندومتر را نمیدانند. چیزی که معلوم است این است که چیزی باعث جهش ژنتیکی درون سلول های لایه رحم می شود.

جهش ژنتیکی سلول های سالم را به سلول های غیر عادی تبدیل می کند. سلول های سالم رشد می کنند و در یک میزان معین تقسیم می شوند و در نهایت در یک زمان تعیین شده می میرند.

سلول های غیر نرمال زیاد رشد می کنند و هیچ کنترلی روی رشد آنها وجود ندارد. تجمع سلول های غیر عادی تومور را تشکیل می دهند.

سلول های سرطانی به بافت های اطراف حمله می کنند و می توانند از تومور اولیه جدا شوند تا در جای دیگری در بدن پخش شوند (بدخیم).

سرطان رحم به چه علتی بوجود می آید؟

عوامل خطر سرطان رحم:

عواملی که ریسک ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهند:

تغییرات در تعادل هورمون های زنانه در بدن.

تخمدان ها دو هورمون زنانه اصلی دارد – استروژن و پروژسترون.

تغییر در تعادل این هورمون ها ممکن است باعث ایجاد تغییراتی در آندومتر شما شود.

بیماری یا وضعیتی که میزان استروژن را افزایش می دهد، اما نه سطح پروژسترون، در بدن شما می تواند ریسک ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد.

چه چیزی باعث سرطان رحم می شود؟

سرطان رحم و عوامل خطر آن

مثال ها شامل الگوهای تخمک گذاری بی قاعده هستند.

پیش از این هم در بخش سلامت  گفته شده که مصرف هورمون ها بعد از یائسگی که دارای استروژن و پروژسترون هستند، ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی دهد.

نوع نادر تومور تخمدانی که باعث تولید استروژن می شود نیز خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش می دهد.

سن بالا برای شروع دوران قاعدگی:قاعدگی در سنین پایین – قبل از سن ۱۲ سالگی شروع می شود – بعد از شروع یائسگی خطر ابتلا به سرطان آندومتر افزایش می یابد.

پیشنهاد مطالعه
درمان استریا یا ترک های حاملگی و چاقی و لاغری

هر چه دیرتر یائسه شوید، در معرض بیشتری دربرابر استروژن هستید.

عواملی که موجب سرطان رحم می شوند

عوامل مهم در سرطان رحم

هرگز باردار نشدن:

زنانی که هرگز باردار نشده اند، نسبت به زنانی که حداقل یک دوره بارداری را گذرانده اند، دارای ریسک بالاتری نسبت به سرطان آندومتر می باشند.

سن:

همانطور که پیرتر می شوید، ریسک ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد. سرطان آندومتر اغلب در زنانی رخ می دهد که دچار یائسگی شده اند.

چاقی:

چاق بودن، ریسک ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش می دهد. زیرا چربی اضافی بدن تعادل هورمونی را تغییر می دهد.

هورمون درمانی برای سرطان پستان:زنانی که مبتلا به سرطان پستان هستند و هورمون درمانی می شوند، خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش می دهند.

سندرم سرطان کرونر ارثی:

سرطان روده بزرگ ارثی (HNPCC) یک سندروم است که خطر سرطان روده و دیگر سرطان ها از جمله سرطان آندومتر را افزایش می دهد. HNPCC به دلیل جهش ژنی از والدین به کودکان رخ می دهد.

موثرهای بیماری سرطان رحم

پیشگیری از سرطان رحم:

کاربران نمناکی که در این مورد سوال کرده بودند باید بدانند که برای کاهش خطر سرطان آندومتر, می توانید این کارها را انجام دهید:

با پزشک خود در مورد خطرات هورمون درمانی پس از یائسگی صحبت کنید.

اگر درمان جایگزین هورمونی را در نظر دارید، تا علائم یائسگی را کنترل کنید, با پزشک خود درباره خطرات و مزایای آن صحبت کنید.

پس از هیسترکتومی, تنها مصرف استروژن بعد از یائسگی, خطر سرطان آندومتر را افزایش می دهد. استفاده از ترکیبی از استروژن و استروژن می تواند این خطر را کاهش دهد.

درمان هورمونی خطرات دیگری را به همراه دارد, از جمله افزایش احتمالی در خطر ابتلا به سرطان سینه, بنابراین مزایا و خطرات با پزشک خود را ارزیابی کنید.

مراقب قرص های کنترل بارداری باشید.

استفاده از قرص های ضد بارداری خوراکی برای حداقل یک سال ممکن است خطر سرطان آندومتر را کاهش دهد.

داروهای ضد بارداری اثرات جانبی خودشان را دارند, در نتیجه درباره مزایا و خطراتش با پزشکتان مشورت کنید.

چگونه از سرطان رحم جلوگیری کنیم؟

وزن سالمی داشته باشید:

چاقی ریسک ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش می دهد. اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید, فعالیت بدنی خود را افزایش داده و میزان کالری که هر روز می خورید را کاهش دهید.

بیشتر روزهای هفته ورزش کنید:ورزش می تواند خطر سرطان آندومتر را کاهش دهد. فعالیت فیزیکی را به روال کارهای وزانه خود اضافه کنید.

تشخیص سرطان رحم آندومتر:

نشانگرها و روندهایی برای تشخیص سرطان آندومتر استفاده می شوند. از جمله:

آزمایش لگن:

در طول یک معاینه لگنی, پزشک شما بخش بیرونی اندام های تناسلی شما (واژن) را بررسی می کند و سپس دو انگشت یک دست را به داخل واژن می اندازد و به طور همزمان روی شکم شما فشار می آورد تا رحم و تخمدان ها را احساس کند.

او همچنین دستگاهی را وارد واژن می کند. معاینه واژن شما را باز می کند تا پزشک بتواند ناهنجاری های واژن را مشاهده کند.

سرطان رحم از چه طریقی تشخیص داده میشود؟

استفاده از امواج صوتی برای ایجاد تصویربرداری از رحم:

پزشک ممکن است سونوگرافی واژینال را برای نگاه کردن به ضخامت و بافت اندومتر پیشنهاد کند. در این روش دستگاهی (مبدل) به واژن شما وارد می شود.

پیشنهاد مطالعه
رژیم غذایی قبل از بارداری برای حاملگی سالم با راهنمایی متخصص زنان اصفهان

مبدل از امواج صوتی برای ایجاد تصویری تصویری از رحم خود استفاده می کند. این تست به پزشک کمک می کند که به دنبال ناهنجاری های در پوشش رحم شما باشید.

از لنز برای بررسی آندومتر استفاده می کند:

در طول هیستروسکوپی, پزشک لوله باریک, انعطاف پذیر و سبکی را از طریق واژن و دهانه به رحم وارد می کند. لنزی همراه با دوربین به پزشک اجازه می دهد که داخل رحم و اندومتریوم را معاینه کند.

راه های تشخیصی سرطان رحم

نمونه برداری از بافت برای آزمایش سرطان رحم:

یک نمونه از سلول های داخل رحمی برداشته می شود. این شامل برداشتن بافت از پوشش رحم برای آنالیز آزمایشگاهی است. نمونه برداری آندومتر در مطب پزشک صورت می گیرد و معمولاً نیاز به بی هوشی ندارد.

انجام جراحی برای برداشتن بافت برای تست:

اگر بافت کافی در طول نمونه برداری وجود نداشته باشد و یا نتایج بیوپسی مشخص نباشند, احتمالاً نیاز به یک روش موسوم به اتساع و کورتاژ (d & c) دارید. در طول d & c, بافت از آستر رحم جدا می شود و زیر میکروسکوپ برای سلول های سرطانی بررسی می شود.

نمونه برداری از سرطان رحم

مرحله بندی سرطان رحم آندومتر:

زمانی که سرطان شما تشخیص داده شد، تست های انجام شده برای تعیین مرحله سرطان شما ممکن است شامل یک اشعه ایکس, اسکن کامپیوتری (ct), سی تی اسکن و آزمایش خون باشد.

تعیین نهایی مرحله سرطان می تواند تا بعد از جراحی برای درمان سرطان انجام نشود. مراحل سرطان اندومتر شامل این موارد است:

سرطان مرحله ۱ تنها در رحم یافت می شود.

سرطان مرحله ۲ در رحم و گردنه رحم قرار دارد.

سرطان مرحله ۳ فراتر از رحم گسترش یافته است، اما به راست روده و مقعد نمیرسد. ناحیه لگن لنفاوی ممکن است در این کار دخیل باشد.

سرطان مرحله ۴ بر روی ناحیه لگن پخش شده است و می تواند مثانه، راست روده و قسمت های دورتر بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد.

سرطان رحم چه مراحلی دارد؟

درمان سرطان رحم:

نوع درمان به ویژگی های سرطان ، مانند نوع مرحله، سلامت عمومی و ترجیحات شما بستگی دارد.

جراحی سرطان رحم:

جراحی برای برداشتن رحم برای اغلب زنان با سرطان آندومتر توصیه می شود. اغلب زنان مبتلا به این سرطان روندی را برای از بین بردن رحم و نیز حذف لوله ها و تخمدان ها انجام می دهند.

اینکار باعث می شود که شما در آینده بچه دار نشوید. هم چنین زمانی که تخمدان ها برداشته شوند، یائسه می شوید.

پرتو:

پرتو درمانی، از تیره ای از انرژی های قوی مثل اشعه ایکس و پروتون ها برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کند. در برخی شرایط پرتو درمانی می تواند قبل از جراحی توصیه شود، تا یک تومور کوچک شود و برداشتن آن آسان تر شود.

اگر به اندازه کافی سالم هستید که تحت عمل جراحی قرار بگیرید، ممکن است تنها پرتو درمانی را انتخاب کنید. در زنان مبتلا به سرطان آندومتر پیشرفته، پرتو درمانی می تواند به کنترل درد مربوط به سرطان کمک کند.

سرطان رحم چطور درمان می شود؟

پرتو درمانی سرطان رحم می تواند شامل موارد زیر باشد:

تشعشع از یک دستگاه بیرونی بدن:

در طول تابش پرتو خارجی، شما روی یک میز قرار می گیرید و یک ماشین اشعه را به نقاط ویژه ای روی بدن شما هدایت می کند.

پیشنهاد مطالعه
زخم دهانه رحم

تشعشع در بدن شما قرار داده می شود:

تشعشع داخلی (brachytherapy) شامل قرار دادن یک دستگاه پر از تشعشع، مانند هسته ای کوچک، سیم یا سیلندر، درون واژن شما برای مدت کوتاهی است.

نحوه درمان سرطان رحم

درمان هورمونی سرطان رحم:

درمان هورمونی شامل مصرف داروهایی است که بر سطح هورمون در بدن تاثیر می گذارند. درمان هورمونی می تواند یک گزینه باشد که اگر سرطان آنذومتر شما فراتر از رحم گسترش پیدا کرد، درمان شود.

گزینه ها شامل:

داروهایی برای افزایش میزان پروژسترون در بدن:

پروژسترون مصنوعی، نوعی از هورمون است، که ممکن است به جلوگیری از رشد سلول های سرطانی کمک کند.

داروهایی برای کاهش میزان استروژن در بدن:

به پایین آمدن سطح استروژن در بدن کمک می کنند و یا برای بدن شما سخت می کنند که از استروژن موجود استفاده کنند. سلول های سرطانی آندومتر به استروژن تکیه می کنند تا به آن ها کمک کنند رشد کنند در واکنش به این داروها جان خود را از دست می دهند.

راه های درمان سرطان رحم

شیمی درمانی سرطان رحم:

شیمی درمانی از مواد شیمیایی برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کند. شما ممکن است یکی از داروهای شیمی درمانی را دریافت کنید، یا دو یا چند دارو دیگر را می توانید در ترکیب استفاده کنید.

ممکن است داروهای شیمی درمانی را از طریق قرص (بصورت خوراکی) یا از طریق رگ ها دریافت کنید. شیمی درمانی ممکن است برای زنانی با سرطان پیشرفته یا مکرر که فراتر از رحم گسترش یافته است، توصیه شود.

این داروها به جریان خون شما وارد می شوند و سپس از بدن عبور می کنند و سلول های سرطانی را می کشند.

داروهای درمانی سرطان رحم

درمان Supportive (تسکین بخش) برای سرطان رحم:

مراقبت های بهداشتی ویژه بر ارائه کمک به درد و دیگر علائم بیماری جدی تمرکز می کنند. متخصصان با شما، خانواده شما و سایر پزشک ها کار می کنند تا یک لایه اضافی از حمایت را برایتان فراهم کنند که مراقبت مداوم شما را کامل می کند.

مراقبت های بهداشتی می تواند در هنگام انجام درمان های دیگر مانند جراحی، شیمی درمانی یا پرتو درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

هنگامی که مراقبت های تسکین دهنده در کنار سایر درمان های مناسب مورد استفاده قرار می گیرد، افراد مبتلا به سرطان ممکن است احساس بهتر و زندگی بیشتری داشته باشند.

مراقبت های بهداشتی توسط تیمی از پزشکان، پرستاران و سایر افراد متخصص آموزش داده می شود. هدف از تیم های مراقبت بهداشتی بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان و خانواده های آن ها می باشد. این نوع مراقبت در کنار درمان های دیگری که ممکن است دریافت کنید، ارائه می شود.

 

 

بررسی و پیشگیری سرطان رحم

دکتر شهرزاد شعبانی نیا

👩‍⚕️جراح و متخصص زنان و زایمان و زیبایی زنان
🔰دارای بوردتخصصی⁣
🔰لابياپلاستی/وایتینگ

 

جهت کسب اطلاعات تماس (آدرس مطب، شماره تماس و …) لطفا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *