تنگ کردن واژن به روش RF

تنگ کردن واژن با آراف (RF)

به دلایل متعددی علائم گشادی واژن در خانم ها بروز می کند. گشادی واژن مشکلات متعددی را برای بانوان به همراه دارد. یکی از این مشکلات کاهش لذت و میل جنسی زنان و مشکلات زناشویی است. خوشبختانه این عارضه قابل درمان است. تنگ کردن واژن به روش های مختلفی انجام می شود. در این مقاله قصد داریم به یکی از بهترین روش های تنگ کردن واژن یعنی آر اف بپردازیم.

علت گشاد شدن واژن چیست؟

ضعیف شدن عضلات کف لگن به مرور زمان ضعف شده و فرد دچار شلی و گشادی واژن می شود. دلایل گشاد شدن واژن عبارتند از:

 • زایمان طبیعی متعدد
  • بالا رفتن سن
  • یائسگی
  • تغییرات هورمونی
  • کاهش یا افزایش وزن

رابطه جنسی در هنگام مقاربت باعث گشادی واژن می شود اما برای طولانی مدت تاثیری در خاصیت ارتجاعی واژن ندارد. بنابراین داشتن روابط جنسی نمی تواند از دلایل گشادی واژن باشد.

عوارض گشادی واژن

گشاد شدن واژن می تواند باعث بی میل جنسی زنان، مشکلات زناشویی، خشکی واژن و بی اختیاری ادرار در زنان شود. همچنین زنانی که دچار گشادی واژن هستند، از عفونت های واژینالی مکرر رنج می برند.

راههای درمان گشادی واژن

برای درمان گشاد شدن واژن روش های مختلفی وجود دارد. روش هایی که برای تنگی دهانه واژن به کار می روند، عبارت است از:

 • تنگ کردن واژن با ورزش:می توانید با انجام ورزش کگل، عضلات کف لگن را تقویت کنید. این راه درمان طولانی است و درمان قطعی به خصوص برای درجات زیاد گشادی واژن به حساب نمی آید.
  • واژینوپلاستی یا تنگ کردن واژن با جراحی: برای تنگی دهانه واژن در روش واژینوپلاستی از جراحی استفاده می شود که بعد از آن باید ۱ هفته استراحت کنید. همچنین ۴ تا ۶ هفته بعد از جراحی نمی توانید نزدیکی داشته باشید. این روش را چندان توصیه نمی کنم زیرا روش های دیگری نیز برای درمان قطعی گشاد شدن واژن وجود دارد.
  • تنگ کردن واژن با لیزر: از لیزر مونالیزا تاچ برای تنگ کردن واژن با لیزر استفاده می شود. لیزر به تحریک کلاژن سازی، باز گرداندن استحکام واژن، برگرداندن خاصیت ارتجاعی و جوانسازی واژن استفاده می شود. این روش یک درمان سریع و قطعی برای تنگی دهانه واژن است.
  • تنگ کردن واژن با آر اف (RF): در این روش از rf واژن برای تنگ شدن واژن استفاده می شود. این روش درمان سریع و قطعی است. در ادامه این مقاله با روش تنگ کردن واژن با آر اف بیشتر آشنا خواهید شد.
  • تنگ کردن واژن با نخ: در این روش از نخ برای تنگی دهانه واژن استفاده می شود. دوره نقاهت بعد از این عمل کوتاه است. این عمل تنگ کردن واژن به کمک نخ های لیفتینگ انجام می شود. تنگ کردن واژن با نخ بدون خونریزی و سرپایی انجام می شود.
پیشنهاد مطالعه
زمان بندی ریکاوری لابیاپلاستی چگونه است؟

 

تنگ کردن واژن با آر اف

در این روش از دستگاه آر اف و امواج رادیوفرکانسی آن استفاده می شود. این امواج باعث افزایش گردش خون در واژن می شوند. در نتیجه ی گرما و افزایش خونرسانی در واژن، ساخت کلاژن و الاستین در واژن بیشتر شده و حالت ارتجاعی واژن و استحکام بافت آن بر می گردد. در واقع آر اف واژن باعث جوانسازی واژن نیز می شود.
این یک روش قطعی درمان گشاد شدن واژن بدون جراحی و به صورت غیر تهاجمی است که به صورت سرپایی انجام می شود. تنگ شدن واژن با آر اف بدون درد و خونریزی است و نیازی به بی حسی ندارد.

 

 

مزایای تنگ کردن واژن با آر اف

استفاده از آر اف واژن نه تنها باعث درمان گشادی واژن و تنگ کردن واژن می شود، بلکه درمان با این روش مزایای دیگری هم دارد. به عنوان مثال:

 • درمان خشکی واژن
  • رفع درد هنگام نزدیکی
  • رفع آتروفی واژن
  • ماندگاری بالای نتیجه درمان
  • بدون درد
  • جلوگیری از بروز عفونت قارچی و باکتریایی واژینالی مکرر در زنان
  • نتیجه دهی سریع
پیشنهاد مطالعه
کدام دردناک تر است | سزارین یا زایمان طبیعی؟

همچنین تنگ شدن واژن با ار اف به افزایش حساسیت کلیتوریس، بهبود ارگاسم در زنان و نیز افزایش لذت جنسی در شوهران آنها کمک می کند.

 

سایر کاربردهای آر اف واژن

آر اف واژن علاوه بر تنگ کردن واژن کاربردهای بسیار زیاد دیگری نیز دارد. این کاربردها عبارتند از:

 • بهبود بیرون زدگی مثانه
  • درمان افتادگی رحم
  • کاهش علائم یائسگی در زنان
  • کاهش چین و چروک های لابیاهای واژن
  • درمان واژینیسموس
  • از بین رفتن سوزش و خارش واژن
  • درمان عفونت باکتریایی، قارچی، کلامیدیایی و غیره

همچنین از آر اف واژن برای درمان بی اختیاری ادرار از نوع استرسی استفاده می شود. در بی اختیاری ادرار استرسی، ادرار شخص در اثر سرفه، خنده و … نشت می کند.

دوره نقاهت بعد از تنگ کردن واژن با آر اف

بعد از تنگ شدن واژن با آر اف، می توانید همان روز به کارهای عادی خود برگردید و نیازی به استراحت ندارید. در واقع نقاهت بعد از این درمان بسیار کوتاه است و نیازی به مراقبتهای بعد از عمل rf ندارد.

 

جلسات تنگ کردن واژن با آر اف

هر جلسه تنگ کردن واژن با RF حدود ۳۰ دقیقه است. تعداد جلسات rf واژن ۳ تا ۶ جلسه است. تعداد جلسات بستگی به میزان گشاد شدن واژن دارد. جلسات درمان هر ۴ تا ۶ هفته یکبار انجام می شود. البته بسته به مشکل شما شاید نیاز باشد فاصله جلسات کمتر یا بیشتر شود. این مورد در معاینه مشخص خواهد شد.

 

تکرار سالیانه تنگ شدن واژن با آر اف

کسانی که این درمان را انجام می دهند می توانند برای حفظ ماندگاری نتیجه عمل خود، دوره های سالیانه را انجام دهند.

رابطه جنسی و تنگ شدن واژن با آر اف

برخلاف روش جراحی تنگی واژن، شما می توانید بعد از تنگ کردن واژن با آر اف رابطه جنسی داشته باشید. تنگ کردن واژن با آر اف باعث افزایش میل جنسی و لذت جنسی در خانم ها می شود و تاثیر مثبتی بر روابط جنسی زنان دارد.

پیشنهاد مطالعه
تیرگی اندام تناسلی زنان چگونه برطرف میشود؟

 

سن تنگ کردن واژن با آر اف

زنان از سنین ۲۰ تا ۷۰ سالگی می توانند برای تنگ کردن واژن با rf اقدام کنند. هیچ محدودیتی از لحاظ سنی برای انجام این عمل وجود ندارد. فقط این عمل برای دختران قابل انجام نیست و به بکارت آسیب می زند.

 

هزینه تنگ کردن واژن با آر اف

هزینه تنگ کردن واژن با آر اف به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. مثلا بعضی از خانمها همراه با این عمل مایل به انجام عمل هایی مثل لابیاپلاستی، هودکتومی، روشن سازی واژن و … نیز هستند که به هزینه عمل تنگ کردن اضافه می شود. به علاوه هزینه شما به شهر، محل درمان (کلنیک یا مطب)، شدت گشادی واژن، پزشک متخصص، تعداد جلسات و غیره دیگر بستگی دارد. برای تعیین هزینه تنگ کردن واژن باید ابتدا معاینه شوید، سپس می توانید از هزینه های عمل خود اطلاع پیدا کنید.

سخن پایانی

زنان با افزایش سن و زایمان هایی که انجام می دهند، دچار گشادی واژن می شوند. گشادی واژن میل جنسی آنها را کاهش داده و مشکلاتی مثل عفونت مکرر و … را به دنبال دارد. برای درمان گشاد شدن واژن روش های مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین و موثرترین درمان ها، تنگ کردن واژن با ار اف است. درمان با این روش ماندگاری طولانی دارد و سریع نتیجه می دهد. درمان با این روش هیچ عارضه ای ندارد و دوره نقاهت بعد از آر اف واژن بسیار کوتاه است.

 

تنگ کردن واژن به روش غیر جراحی RF

دکتر شهرزاد شعبانی نیا

👩‍⚕️جراح و متخصص زنان و زایمان و زیبایی زنان
🔰دارای بوردتخصصی⁣
🔰لابياپلاستی/وایتینگ

 

جهت کسب اطلاعات تماس (آدرس مطب، شماره تماس و …) لطفا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *