جراحی کیست تخمدان

عمل کیست تخمدان

عمل کیست تخمدان چیست از شایع ترین بیماری های زنان می توان به این مشکل اشاره کرد. دو عضو پایینی رحم، تخمدان ها هستند که وظیفه آن ها تولید هورمون استروژن است. از شایع ترین آنها می توان فولیکولی را نام برد.درصد بالایی از زنان به به این عارضه دچار میشوند و از وجود آن اطلاعی ندارند. در برخی موارد این گونه کیست ها به خودی خود از بین می روند و علائمی ندارند و گاهی مواقع نیاز به درمان به اشکال گوناگون میباشد. به طور معمول قبل از یائسگی کیست ها به دلیل وجود چرخه قاعدگی نیازی به عمل جراحی ندارند. اصولا جراحی زمانی توصیه می شود که موارد مشکوک به کیست های سرطانی وجود داشته باشد. که نوع بزرگ یا پایدار به این وسیله برداشته می شوند. از دو نوع جراحی برای رفعکیست تخمدان استفاده می شود :

لاپاروسکوپی

لاپاراتومی

اندازه کیست تخمدان

اندازه کیست تخمدان برای جراحی تاثیر گذار است و یکی از عوامی است که می تواند مشخص که شما نیاز به جراحی دارید یا خیر ، اگر اندازه کیست بیشتر از ۵ تا ۱۰ سانتی متر باشد به احتمال بسیار بالا شما نیاز به جراحی خواهید داشت . همچنین اگر کیست داشته باشید که پس از گذشت ۲ یا ۳ ماه کوچکتر نشوند و به رشد خود ادامه دهند باز کار به عمل و جراحی خواهد کشید.

کیست های تخمدان به دو دسته تقسیم می شوند :

فانکشنال : (Functional)

 • فولیکولی
 • لوئتال

نان فانکشنال : (Nonfunctional)

پاتولوژیک

غیر پاتولوژیک

در گروه پاتولوژیک ها دو دسته اند :

بدخیم و خوش خیم
گروه خوش خیم

 • آدنوما
 • اندومتریوما
 • درموئید
 • پلی کیستیک
 • هموراژیک

هزینه درمان کیست تخمدان در اصفهان

هیچ راه قطعی برای جلوگیری از ایجاد عمل کیست تخمدان وجود ندارد.توصیه میشود با انجام معاینات منظم (هر شش ماه یک بار) از شرایط درونی خود اطلاع داشته باشید و در صورت نیاز سریعا اقدامات لازمه را انجام دهید. نوع خوش‌ خیم سرطانی نمی‌شوند. اما علائم سرطان تخمدان می‌تواند شبیه علائم آن باشد، بنابراین مراجعه زودهنگام به پزشک و تشخیص صحیح از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هزینه انجام جراحی این بیماری با توجه به نوع جراحی و بیمارستان (خصوصی یا دولتی ) که در آن جراحی انجام می شود متفاوت خواهد بود

جراحی و عمل کیست تخمدان برای دختر

عمل کیست تخمدان برای دختران جوان : تعدادی دختران جوان نیز با این مشکل روبرو هستند ، شاید در گذشته این بیماری بیشتر در افراد چاق دیده میشد ، اما امروزه شاهد این هستیم که دختران جوان ۱۸ ساله حتی لاغر نیز به این مشکل مبتلا می شوند.

این بیماری می تواند ارثی و مادرزادی نیز باشد به خصوص در خانواده هایی که افراد چاق در آنها باشد. در حال حاضر شیوع این بیماری نسبت به گذشته و سی سال گذشته بیشتر شده است. بیشتر افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند زمانی به دکتر مراجعه می کنند که از علائم آن با خبر می شوند ، در دختران جوان که به این بیماری مبتلا میشوند کمتر متوجه این علائم شده و از این رو مراجعه به متخصص زنان خوب به دختران ۱۶ سال به بالا توصیه می شود .

درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان اندام تولید مثل در خانم ها شامل واژن، رحم و ۲ عدد تخم دان می باشد. در بعضی از خانم ها، تخمدان ها کیست تولید می کنند. کیست های تخمدان، کیسه هایی شامل مایع هستند که در داخل یا روی سطح تخمدان قرار می گیرند. در بین تمامی بیماری های زنان، کیست با مشکلات زیاد و جدید همراه نبوده و در پاره ای از موارد بدون هیچ گونه درمانی از بین می رود. اما در نظر داشته باشید که گاهی کیست های تخم دان می توانند منجر به مشکلات زیادی برای یک خانم شوند. کیست ها اگر بزرگ شوند یا رفع نشوند، دردناک شده و خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهند. در نتیجه برای آگاهی از وضعیت کیست های تخمدان بهتر است توسط یک متخصص زنان و زایمان معاینه شده و روند درمانی را پیش بگیرید.

درمان کیست تخمدان چقدر طول می کشد؟

برای پاسخ به این سوال باید عنوان کرد که، پروسه و زمان درمان در هر فردی متفاوت خواهد بود. بسته به نوع، تعداد، اندازه کیست . ویژگی های فیزیکی بیمار (وزن بیمار، رابطه زناشویی فرد و غیره) می توان پروسه و طول درمان را در هر فرد تعیین کرد. بنابراین برای آگاهی از پاسخ این سوال بهتر است یک جلسه سونوگرافی با پزشک متخصص خود داشته باشید تا بهتر بتوانید روند درمان خود را تخمین بزنید.

با توجه به نوع و شدت کیست و همچنین بسته به خود فرد راه های درمانی متفاوتی وجود دارند. اگر آن کوچک و جزئی باشد، می توان با صبر کردن منتظر جذب شدن مایع کیست و رفع کامل آن ماند. در این زمان فرد می تواند به استراحت بپردازد. گاهی اوقات برای از بین بردن کیست و یا حتی جلوگیری از شیوع بیشتر کیست تخمدان باید بنا به تجویز پزشک به مصرف دارو پرداخت؛ امن در شرایطی که بسیار حاد و دردناک باشد، تنها راه درمان جراحی خواهد بود. در این روش بسته به نوع کیست و شدت آن ممکن است قسمتی از دستگاه تولید مثل بنا به صلاحدید پزشک برداشته شود.

پیشنهاد مطالعه
عفونت های ادراری

آشنایی با نحوه درمان کیست تخمدان

همان طور که پیش از این ذکر شد، برای رفع درد ناشی از درد کیست تخمدان می توان از مسکن های ضد درد استفاده کرد؛ اما اگر از طرفداران روش های طبیعی هستید، می توانید از روش هایی که در زیر ذکر میشوند استفاده کنید.

درمان کیست های خوش خیم نئوپلاستیکی :

کیست های خوش خیم نئوپلاستیکی در دختران ۰ تا ۱۲ سال شیوع بیشتری دارند. این کیست ها اکثرا کوچک هستند اما ۱۰ الی ۲۰ درصد از این نوع کیست ها بزرگ و خطرناک هستند. کیست های نئوپلاستیکی خوش خیم در عرض کمتر از ۶ ماه ناپدید می شوند، این در حالی است که کیست های نئوپلاستیکی بزرگتر بدون طی کردن دوره درمان پزشکی از بین نمی روند.

درمان کیست تخمدان آندومتریوز

کیست های آندومتریوز که به دلیل بافت قهوه ای رنگ خود کیست شکلاتی نامیده می شوند، در اثر رشد بافت های آندومتریوز در داخل رحم ایجاد شده و به تخمدان می چسبند. این کیست ها به صورت خود به خود برطرف نمی شوند و برای درمان به نظارت پزشکان احتیاج دارند.

درمان کیست بدخیم تخمدان

اگر کیست ها خوش خیم هستند؛ اما کیست های بدخیم هم وجود دارند که شانس ابتلا به سرطان تخمدان را نیز افزایش می دهند. نوع کیست بر اساس معاینه پزشک و از طریق سونوگرافی مشخص می شود؛ سپس می توان از طریق جراحی و نظارت پزشک متخصص نسبت به درمان این نوع کیست ها اقدام نمود.

بذر کتان برای درمان کیست

همان طور که پیش از این ذکر شد، عدم هماهنگی و تعادل هورمون ها در تخمدان منجر به کیست می شود. بنابراین برای رفع آن نیازمند بالانس و حفظ تعادل هورمون هایی نظیر استروژن و پروژسترون هستیم؛ تا از این طریق توانیم کیست تخمدان را برطرف کنیم. بذر کتان با داشتن میزان فیبر بالا می تواند نقش موثری در بالانس هورمون ها و رفع آن داشته باشد.

زنجبیل برای درمان کیست

زمانی که شما به این مشکل مبتلا هستید، ممکن است درد داشته باشید یا حتی در سیکل قاعدگی شما مشکلی ایجاد شود. زنجبیل با خاصیت ضد درد و ضد التهابی خود می تواند به کاهش درد شما کمک کند. همچنین زنجبیل می تواند به دیوار قاعدگی کمک کرده و این مشکل را نیز برطرف کند.

رفع کیست تخمدان با داروی گیاهی

استفاده از روش های طبیعی و یا داروهای گیاهی به معنای نفی روش های پزشکی نمی باشد. برای هر فردی که مبتلا به این مشکل می باشد. الزامی است که به پزشک متخصص مراجعه کرده و روند درمان را پیگیری کند؛ اما زیر نظر پزشک می تواند از کسری روش های گیاهی نظیر مصرف دم نوش رازیانه، گل صدتومانی، زنجبیل، زردچوبه، چای بابونه و غیره برای دفع کیست به صورت طبیعی نیز استفاده کند.

 

درمان های دارویی کیست تخمدان

دارو درمانی جز یکی از روش های ابتدایی در درمان کیست تخمدان می باشد. یکی از داروهایی که بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد، قرض ضد بارداری می باشد. قرص ضدبارداری باید زیر نظر پزشک و به صورت منظم مصرف شود تا از عود آن جلوگیری کند.

تاثیر کیسه آب گرم در درمان کیست

یکی از روش هایی که برای رفع درد و ریلکس شدن عضلات و اعضای بدن مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از کیسه آب گرم است. کیسه آب گرم می تواند به کاهش درد و جلوگیری از اسپاسم های شکمی کمک کند.

وان حمام نمک اپسوم و درمان کیست تخمدان

نمک اپسوم دارای ترکیبات منیزیم سولفات می باشد. این ترکیبات به آرام سازی و رهایی از درد عضلات کمک بسیاری می کنند. بنابراین با استفاده از ایجاد یک وان حمام نمک اپسوم و ریلکس کردن در آن می توانید درد ناشی از کیست را کنترل کنید.

دمنوش گیاهی بابونه و درمان کیست

دمنوش های گیاهی دیربازی است که برای آرامش اعصاب مورد استفاده قرار می گیرند. بابونه نیز از جمله گیاهان دارویی است که برای تسکین دردها و مواد آزاردهنده مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین برای کاهش دردهای ناشی از کیست تخمدان دمنوش بابونه را امتحان کنید.

پیشنهاد مطالعه
روش های لابیاپلاستی

امروزه استفاده از درمان های خانگی یا به گونه ای طب سنتی طرفداران زیادی پیدا کرده است. جالب است بدانید که درمان هایی خانگی راه های پیشنهادی زیادی برای درمان کیست ارائه داده است. در ادامه به معرفی چند روش خانگی جهت درمان کیست تخمدان می پردازیم.

تاثیر مصرف زردچوبه کیست تخمدان

زردچوبه، یکی از ادویه های رایج جهت مصرف در هنگام پخت غذا است که خواص زیاد و چشمگیری دارد. از جمله خواص زردچوبه می توان به درمان بیماری های قلبی عروقی و بیماری های کبدی اشاره کرد. زردچوبه می تواند از تکثیر بیش از حد هورمون ها در کبد جلوگیری کرده و از این طریق به برطرف کردن کیست تخمدان کمک کند.زردچوبه با داشتن خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی یک راه طبیعی جهت مبارزه با بیماری های ذکر شده می باشد.

تاثیر آلوئه ورا در درمان کیست تخمدان

آلوئه ورا که به گیاه جوانی معروف است، امروزه در بسیاری از لوازم آرایشی و بهداشتی جزو عناصر اصلی می باشد. این گیاه که به بالانس هورمون ها کمک می کند، علاوه بر شادابی و زیبایی پوست می تواند به رفع کیست تخمدان کمک کند.  ناشی از بهم ریختن سطح هورمون های بدن می باشد. بنابراین آلوئه ورا با استفاده از بالانس هورمون ها می تواند به رفع این مشکل کمک کند.

تاثیر سرکه سیب در درمان کیست تخمدان

علاوه بر این که باید وقوع کیست تشخیص داده شود، باید به علت رخ داد آن نیز اهمیت داده شود. به طور کلی در پروسه درمان هر بیماری اتیولوژی یک عامل مهم به شمار می رود. اگر علت رخداد کیست ، کم بود پتاسیم بدن باشد، می توان با استفاده از سرکه سیب در جهت درمان طبیعی آن اقدام کرد. سرکه سیب حاوی میزان زیادی پتاسیم است که می توان به رفع این مشکل کمک کرد.

نحوه درمان کیست تخمدان با دارو

امروز مصرف خودسرانه داروها بدون تجویز پزشک منع شده است. حتی در پاره ای از موارد، این موضوع می تواند زیانبار باشد. برخی افراد برای رفع دردها یا کاهش دردهای ناشی از بیماری خود از مسکن های ضد درد (بدون نسخه پزشک) استفاده می کنند. کیست در موارد شدید می تواند دردناک باشد؛ بنابراین می توان از مسکن های ضد درد بدون نسخه پزشک برای کاهش درد استفاده کرد. اما دقت کنید که برای درمان و از بین بردن کیست باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و زیر نظر وی درمان را دنبال کنید.

با مشاهده چه علائمی به پزشک مراجعه کنیم؟

آمار و شیوع کیست تخمدان در خانم ها قابل تخمین زدن نمی باشد؛ زیرا در بسیاری از خانم ها کیست تخمدان علائمی نداشته و در نتیجه فرد از وقوع کیست مطلع نمی شود. در صورت مشاهده علائمی از جمله درد در ناحیه زیر شکم، دردهای لگنی، درد در نواحی روده ها، عادت ماهیانه نامنظم، نفخ شکمی، درد در حین برقراری رابطه جنسی، مشکلات تنفسی، وجود حالت تهوع و استفراغ شدید و ادرار مکرر حتما به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و معاینه شوید. وقوع علایم ذکر شده در بالا می توانند ناشی از پارگی کیست تخم دان باشد که باید جدی گرفته شده و درمان شود.

جراحی و عمل کیست تخمدان آدنوما

آدنوما از سلول های بیرونی تخمدان که آن را احاطه کرده اند،تشکیل می شود.برخی از آن ها حاوی مایعی غلیظ و مخاطی اند در حالی که بقیه از آب پر شده اند.این نوع معمولا به جای رشد درون تخمدان، به وسیله ی جز ساقه مانندی به دیواره بیرونی می چسبد و با این کارمی تواند رشد قابل توجهی داشته باشد. کیست آدنوما به ندرت می توانند سرطان زا باشند و باید با جراحی برداشته شوند.

جراحی کیست اندومتریوما : اندومتریوما زمانی شکل می گیرد که بافت اندومتری (بافت از داخل رحم) به طور غیر طبیعی به تخمدان ها متصل می شود و در تخمدان ها رشد می کند. این تکه های سلول های اندومتر کیست های کوچک را ایجاد می کند که در هنگام تحریک توسط هورمون های قاعدگی به کیست های بیشتر تبدیل می شوند. در صورت عدم بارداری، بافت اندومتری در هنگام خونریزی قاعدگی از بدن دفع می شود.

جراحی کیست درموئید : یکی از انواع کیست هایی که توده هایی خوش خیم می باشد. این توده به علت دارا بودن موادی از جمله مو و غضروف و چربی و دندان با این نام شناخته می شود و بر اثر بقایای مواد ژنتیک یا سلول های بنیادی ایجاد می شود،که منشاء این سلول ها به دوران جنینی بازمیگردد در واقع می توان گفت کیست ناشی از اختلالی در تکامل بافت پوست در دوران جنینی ایجاد شده این معمولاً در دوران کودکی تا بزرگسالی قابل مشاهده نیست.

پیشنهاد مطالعه
بستن لوله رحم

عمل کیست تخمدان هموراژیک

مواردی بوجود می آید که در اثر جراحت بافت عروق خونی کوچک به درون کیسه تخمک هاوی خون باشند.

فولیکولی : هر زن دو تخمدان دارد که تخمک از این قسمت ها به درون رحم رفته تا با اسپرم لقاح کنند.تخمک درون فولیکول ساخته می شود که شامل فلوئید است و از تخمک در طول مدت رشدش نگه داری میکند.زمانی که تخمک آزاد می شود،فولیکول میترکد. در برخی موارد، فولیکول مایعات درونش را تخلیه نمی کند و یا پس از آزادسازی تخمک جمع می شود و یا اصلا تخمکی آزاد نمی کند.

کیست های لوئتال : این نوع نسبت به نوع قبلی نادر تر است. پس از آزادسازی تخمک، از فولیکول، بافتی به کورپوس لوئتوم با خون پر می شود که البته پس از چندماه از بین می روند. با این حال اگر این کیست ها شکاف بردارند یا پاره شوند، می توانند باعث درد و خونریزی شوند.

ممکن است گاهی در دوران بارداری ظهور کنند که در بیشتر مواقع طی سونوگرافی های پیش از زایمان تشخیص داده می شوند و اغلب خوش خیم بوده و نیاز به جراحی ندارند.اما در صورت بدخیم بودن،پارگی، پیچ خوردگی و بزرگ بودن اندازه کیست (به طوری که برای جنین مشکل ساز باشد) باید فورا جراحی شود.

درمان کیست تخمدان در دختر

عدم تخمک گذاری عوامل مختلفی می تواند زمینه ساز عمل کیست تخمدان شود. شایع ترین آن عدم تخمک گذاریست. اگر در طول تخمک گذاری ، تخمک آزاد نشود کیست تخمدان شکل میگیرد. فولیکولی که قرار است «تخمک» را ایجاد کند معمولاً در روز چهاردهم بعد از شروع عادت ماهیانه، پارگی طبیعی پیدا کرده و تخمک را آزاد می‌کند، این اتفاق در این فرد رخ نمی‌دهد و با تجمع آب در داخل خود، تبدیل به کیست می‌شود. گاهی چند تخمک چند کیست تولید می‌کنند و این عمل تکرار شده، تعداد زیادی کیست کوچک در تخمدان‌ها ایجاد می‌شود که آن‌ها را به نام تخمدان‌های «پلی کیستیک» می‌شناسیم.

ژنتیک نیز در بروز کیست تخاین بیماری مدان موثر است و برخی از زنان از خانواده مادری خود به ارث می‌برند اما این مسئله سبب نشده تا اگر فردی ابتلا به آن است تمام خانواده او نیز مبتلا شوند.ممکن است بعضی از دختران و خانم ها ، که آن را از مادر خود به ارث برده باشند و آنها علت وراثتی و مادرزادی داشته باشد.

عفونت و عمل کیست تخمدان ها

گاهی عفونتهای لگنی شدید که با نام pid شناخته می شود در حفره لگنی و شکمی پخش می شود و می تواند تخمدان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.در نتیجه موجب عفونت … تخمدان و ایجاد نوع عفونی یا آسیب های تخمدان در کیسه لوله های رحمی می شود.

تغییرات هورمونی : تغییرات هورمونی از علل مهم و اصلی ایجاد آن که در واقع هر اتفاقی که بالانس هورمونی بدن رابرهم بزند می تواند متورم سازی باشد که مهم ترین آنها استرس ها و ناراحتی های روحی می باشد.

چاقی : انباشته شدن مواد زائد در بدن، باعث به وجود آمدن انواع بیماری‌ها می‌شود. در بدن افراد چاق مواد زائدی که اطراف رحم جمع می‌شوند، مانع خون‌رسانی درست می‌شوند و عملکرد رحم را مختل می‌کنند؛ درنتیجه نظم قاعدگی به هم می‌خورد و کیست در تخمدان تشکیل می‌شود. به همین دلیل چاقی یکی از عوامل اصلی ناباروری است و در برخی موارد حتی در صورت باردار شدن فرد، احتمال سقط جنین بالا می‌رود. بنابراین اگر چاق هستید، قبل از امتحان هر روش درمانی دیگری، باید حتما فکری به حال اضافه وزن‌ تان بکنید. بعد به درمان فکر کنید.

شایع ترین علائم در عمل کیست تخمدان

از شایع ترین علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت.

به طور معمول این بیماری علائم خاصی ندارد اما با بزرگ شدن ابعاد کیست مواردی مانند :

 • اختلالات قاعدگی
 • حالت تهوع
 • افزایش وزن
 • آکنه
 • افزایش موهای زائد بدن
 • نفخ شکمی
 • دردهای لگنی قبل و یا در طول عادات ماهانه
 • درد به هنگام داشتن رابطه جنسی
 • درد ناحیه کمر یا ران
 • حساس شدن سینه

در صورت بروز این گونه موارد باید سریعا به پزشک معالج مراجعه کرد.

بروز این گونه علائم می تواند دال بر پارگی باشد.

 • درد شدید لگنی
 • تب
 • ضعف یا سرگیجه
 • تنفس سریع

 

جراحی کیست تخمدان

دکتر شهرزاد شعبانی نیا

👩‍⚕️جراح و متخصص زنان و زایمان و زیبایی زنان
🔰دارای بوردتخصصی⁣
🔰لابياپلاستی/وایتینگ

 

جهت کسب اطلاعات تماس (آدرس مطب، شماره تماس و …) لطفا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *