درمان فیبروم های رحمی

درمان فیبروم های رحمی


فیبروم های رحمی چه چیزی است؟

درمان فیبروم های رحمی

جراحی سونوگرافی متمرکز با هدایت MRI (FUS) عبارتند از:

یک گزینه درمانی غیرتهاجمی برای فیبروم های رحمی که رحم شما را حفظ می کند، نیازی به برش ندارد و به صورت سرپایی انجام می شود.
هنگامی که شما در داخل یک اسکنر MRI مجهز به مبدل اولتراسوند با انرژی بالا برای درمان هستید، انجام می شود.

این تصاویر به پزشک شما محل دقیق فیبروم های رحمی را می دهد. هنگامی که محل فیبروم مورد هدف قرار می گیرد، مبدل اولتراسوند امواج صوتی (صوت) را به فیبروم متمرکز می کند تا مناطق کوچکی از بافت فیبروم را گرم کرده و از بین ببرد.

فناوری جدیدتر، بنابراین محققان در مورد ایمنی و اثربخشی طولانی مدت بیشتر یاد می گیرند. اما داده‌های جمع‌آوری‌شده تاکنون نشان می‌دهد که FUS برای فیبروم‌های رحمی بی‌خطر و مؤثر است.

روش های کم تهاجمی

رهاسازی عوامل آمبولیک
آمبولیزاسیون شریان رحمی باز کردن کادر محاوره‌ای بازشوی لاپاروسکوپی فرکانس رادیویی برای درمان فیبروم رحم
فرسایش فرکانس رادیویی لاپاروسکوپی

دکتر شهرزاد شعبانی نیا متخصص زنان زایمان و نازایی ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، که دوره های مختلف جراحی زیبایی زنان را گذرانده و موفق به کسب مدرک جراحی زیبایی زنان از دانشگاه اصفهان شده اند. ایشان در درمان بیماری های مختلف زنان و انجام کلیه خدمات پزشکی مربوط به زنان از جمله واژینیت متخصص و با تجربه هستند و قادراند بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

برخی از روش‌ها می‌توانند فیبروم‌های رحمی را بدون برداشتن آنها از طریق جراحی از بین ببرند. آنها عبارتند از:

آمبولیزاسیون شریان رحمی ذرات کوچک (عوامل آمبولیک) به شریان های تامین کننده رحم تزریق می شوند و جریان خون فیبروم ها را قطع می کنند و باعث کوچک شدن و مرگ آنها می شوند.

این تکنیک می تواند در کوچک شدن فیبروم ها و تسکین علائم ناشی از آن موثر باشد. اگر خون رسانی به تخمدان ها یا سایر اندام ها مختل شود، ممکن است عوارض ایجاد شود. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که عوارض مشابه درمان فیبروم جراحی است و خطر انتقال خون به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

فرسایش بسامد رادیویی. در این روش، انرژی فرکانس رادیویی فیبروم های رحمی را از بین می برد و رگ های خونی تغذیه کننده آنها را کوچک می کند. این را می توان در طی یک روش لاپاراسکوپی یا ترانس سرویکال انجام داد. یک روش مشابه به نام کرایومیولیز فیبروم ها را منجمد می کند.

پیشنهاد مطالعه
علائم و علل زگیل ناحیه تناسلی چیست؟

با ابلیشن لاپاروسکوپی با فرکانس رادیویی (Acessa)، که Lap-RFA نیز نامیده می‌شود، پزشک دو برش کوچک در شکم ایجاد می‌کند تا یک ابزار باریک بینایی (لاپاروسکوپ) با یک دوربین در نوک آن قرار دهد. با استفاده از دوربین لاپاراسکوپی و ابزار سونوگرافی لاپاراسکوپی، پزشک فیبروم هایی را که باید درمان شوند، تعیین می کند.

پس از تعیین محل فیبروم، پزشک از یک دستگاه تخصصی برای قرار دادن چندین سوزن کوچک در فیبروم استفاده می کند. سوزن ها بافت فیبروم را گرم کرده و آن را از بین می برند. فیبروم تخریب شده بلافاصله قوام خود را تغییر می دهد، به عنوان مثال از سخت بودن مانند توپ گلف به نرمی مانند گل ختمی. در طی ۳ تا ۱۲ ماه آینده، فیبروم به کوچک شدن ادامه می دهد و علائم را بهبود می بخشد.

از آنجایی که برش بافت رحم وجود ندارد، پزشکان Lap-RFA را جایگزین کمتر تهاجمی برای هیسترکتومی و میومکتومی می دانند. اکثر زنانی که این روش را انجام می دهند، پس از ۵ تا ۷ روز پس از بهبودی، به فعالیت های عادی خود باز می گردند.

 


پیشنهاد مطالعه: فرآیند یک کورتاژ (D&C) چگونه است؟


درمان فیبروم های رحمی

درمان فیبروم های رحمی

روش ترانس سرویکال – یا از طریق دهانه رحم – برای فرسایش با فرکانس رادیویی (سوناتا) همچنین از راهنمایی اولتراسوند برای تعیین محل فیبروم ها استفاده می کند.

میومکتومی لاپاراسکوپی یا رباتیک. در میومکتومی، جراح شما فیبروم ها را برمی دارد و رحم را در جای خود باقی می گذارد.

اگر تعداد فیبروم ها کم باشد، شما و پزشکتان ممکن است یک روش لاپاراسکوپی یا روباتیک را انتخاب کنید که از ابزارهای باریکی که از طریق برش های کوچک در شکم شما وارد می شود تا فیبروم ها را از رحم شما خارج کند، استفاده کنید.

فیبروم‌های بزرگ‌تر را می‌توان از طریق برش‌های کوچک‌تر با شکستن آن‌ها به قطعات (morcellation)، که می‌توان در داخل کیسه جراحی انجام داد، یا با کشیدن یک برش برای برداشتن فیبروم‌ها برداشت.

پزشک با استفاده از یک دوربین کوچک متصل به یکی از ابزارها، ناحیه شکم شما را روی یک مانیتور مشاهده می کند. میومکتومی رباتیک به جراح شما یک نمای سه بعدی بزرگ‌نمایی از رحم شما می‌دهد و دقت، انعطاف‌پذیری و مهارت بیشتری نسبت به سایر تکنیک‌ها ارائه می‌دهد.

میومکتومی هیستروسکوپی.

اگر فیبروم ها در داخل رحم (زیر مخاطی) قرار داشته باشند، این روش ممکن است یک گزینه باشد. جراح شما با استفاده از ابزاری که از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم شما می شود، به فیبروم ها دسترسی پیدا می کند و آنها را خارج می کند.

پیشنهاد مطالعه
درمان مقاربت دردناک چیست؟

ابلیشن آندومتر.

این درمان که با یک ابزار تخصصی وارد شده در رحم شما انجام می شود، از گرما، انرژی مایکروویو، آب گرم یا جریان الکتریکی استفاده می کند تا پوشش داخلی رحم شما را از بین ببرد، یا به قاعدگی پایان دهد یا جریان قاعدگی شما را کاهش دهد.

به طور معمول، ابلیشن آندومتر در توقف خونریزی غیر طبیعی موثر است. فیبروم های زیر مخاطی را می توان در زمان هیستروسکوپی برای ابلیشن آندومتر برداشت، اما این بر فیبروم های خارج از پوشش داخلی رحم تأثیری ندارد.

به احتمال زیاد زنان پس از ابلیشن آندومتر باردار نمی شوند، اما برای جلوگیری از ایجاد بارداری در لوله فالوپ (حاملگی خارج از رحم) به کنترل بارداری نیاز است.

با هر روشی که رحم را خارج نمی کند، خطر رشد فیبروم های جدید و ایجاد علائم وجود دارد.

گزینه های روش های جراحی سنتی عبارتند از:

میومکتومی شکمی. اگر فیبروم های متعدد، فیبروم های بسیار بزرگ یا فیبروم های بسیار عمیق دارید، پزشک ممکن است از یک عمل جراحی باز شکم برای برداشتن فیبروم ها استفاده کند.

بسیاری از زنان که به آنها گفته می شود که هیسترکتومی تنها گزینه آنهاست، می توانند به جای آن میومکتومی شکمی انجام دهند. با این حال، جای زخم پس از جراحی می تواند بر باروری آینده تأثیر بگذارد.

هیسترکتومی این جراحی رحم را خارج می کند. این تنها راه حل ثابت ثابت شده برای فیبروم رحم باقی می ماند.

هیسترکتومی به توانایی شما برای بچه دار شدن پایان می دهد. اگر تصمیم بگیرید که تخمدان های خود را نیز خارج کنید، جراحی باعث یائسگی و این سوال می شود که آیا درمان جایگزینی هورمونی انجام خواهید داد یا خیر. اکثر زنان مبتلا به فیبروم رحم ممکن است بتوانند تخمدان های خود را حفظ کنند.

مورسل در حین برداشتن فیبروم

در صورتی که توده سرطانی که قبلاً تشخیص داده نشده بود در طول میومکتومی دچار مرگ و میر شود، مورسلاسیون (فرآیندی برای شکستن فیبروم ها به قطعات کوچکتر) ممکن است خطر گسترش سرطان را افزایش دهد. راه های مختلفی برای کاهش این خطر وجود دارد، مانند ارزیابی عوامل خطر قبل از جراحی، مورسل کردن فیبروم در کیسه یا گسترش یک برش برای جلوگیری از مرگ.

همه میومکتومی‌ها خطر ابتلا به سرطان تشخیص داده‌نشده را دارند، اما زنان جوان‌تر و قبل از یائسگی معمولاً نسبت به زنان مسن‌تر در معرض خطر کمتری برای ابتلا به سرطان تشخیص داده‌نشده هستند.

پیشنهاد مطالعه
عفونت قارچی در زنان

همچنین، عوارض حین جراحی باز بیشتر از احتمال گسترش سرطان تشخیص داده نشده در فیبروم در طی یک روش کم تهاجمی است. اگر پزشک شما قصد استفاده از morcellation را دارد، قبل از درمان در مورد خطرات فردی خود صحبت کنید.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای اکثر زنانی که فیبروم‌هایشان را از طریق میومکتومی یا هیسترکتومی برداشته‌اند، از استفاده از دستگاهی برای کشتن بافت (مورسلاتور نیرو) توصیه می‌کند. به طور خاص، FDA توصیه می کند که زنانی که به یائسگی نزدیک می شوند یا به یائسگی رسیده اند، از مرگ قدرت اجتناب کنند.

زنان مسن در دوران یائسگی یا در حال ورود به دوران یائسگی ممکن است خطر ابتلا به سرطان بیشتری داشته باشند و زنانی که دیگر نگران حفظ باروری خود نیستند، گزینه های درمانی بیشتری برای فیبروم دارند.

اگر در تلاش برای باردار شدن هستید یا ممکن است بخواهید بچه دار شوید

هیسترکتومی و ابلیشن آندومتر به شما اجازه بارداری آینده را نمی دهد. همچنین، اگر می‌خواهید باروری آینده را بهینه کنید، آمبولیزاسیون شریان رحمی و فرسایش رادیوفرکانسی ممکن است بهترین گزینه نباشند.

اگر می خواهید توانایی باردار شدن را حفظ کنید، در مورد خطرات و مزایای این روش ها با پزشک خود صحبت کنید. قبل از تصمیم گیری در مورد برنامه درمانی فیبروم ها، اگر به طور فعال در تلاش برای باردار شدن هستید، یک ارزیابی کامل باروری توصیه می شود.

اگر درمان فیبروم مورد نیاز است – و می خواهید باروری خود را حفظ کنید – میومکتومی به طور کلی درمان انتخابی است. با این حال، همه درمان ها دارای خطرات و مزایایی هستند. این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید.

خطر ایجاد فیبروم های جدید

برای همه روش‌ها به‌جز هیسترکتومی، نهال‌ها – تومورهای کوچکی که پزشک شما در طول جراحی تشخیص نمی‌دهد – در نهایت می‌توانند رشد کرده و علائمی را ایجاد کنند که نیاز به درمان دارند. این اغلب نرخ عود نامیده می شود. فیبروم های جدید، که ممکن است نیاز به درمان داشته باشند یا نداشته باشند، نیز می توانند ایجاد شوند.

همچنین، برخی از روش‌ها – مانند میومکتومی لاپاروسکوپی یا رباتیک، فرسایش رادیوفرکوئنسی، یا جراحی سونوگرافی متمرکز با هدایت MRI (FUS) – ممکن است فقط برخی از فیبروم‌های موجود در زمان درمان را درمان کنند.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر شهرزاد شعبانی نیا کلیک کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

۱ دیدگاه

  • داروی (linzagolix (Yselty که در اروپا تاییدیه گرفته و هم اکنون برای از بین بردن کامل فیبروم استفاده میشه قرار نیست وارد ایران بشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *