درمان پرولاپس رحم

درمان پرولاپس رحم


پرولاپس رحم چیست؟

درمان پرولاپس رحم

افتادگی رحم یک بیماری شایع است که ممکن است با بالا رفتن سن زنان اتفاق بیفتد. با گذشت زمان و با زایمان های واژینال متعدد در طول زایمان، ماهیچه ها و رباط های اطراف رحم شما ضعیف می شوند. هنگامی که این ساختار حمایتی شروع به شکست می کند، رحم شما می تواند از موقعیت خود خارج شود. به این حالت افتادگی رحم می گویند.

افتادگی رحم چیست؟

افتادگی رحم وضعیتی است که در آن تکیه گاه های داخلی رحم به مرور زمان ضعیف می شوند. رحم یکی از اندام هایی است که بخشی از دستگاه تناسلی شما را تشکیل می دهد. رحم نیز نامیده می شود، رحم در لگن شما قرار دارد و تقریباً به شکل گلابی است. در دوران بارداری، رحم کودک در حال رشد را نگه می دارد. در واقع در طول بارداری امتداد می یابد تا مناسب کودک باشد و سپس بعد از زایمان از نظر اندازه کاهش می یابد.

افتادگی می تواند بسته به ضعیف شدن تکیه گاه های رحم متفاوت باشد. در یک افتادگی ناقص، رحم ممکن است به اندازه کافی لیز خورده باشد که قسمتی از واژن (کانال زایمان) باشد. این یک توده یا برآمدگی ایجاد می کند. در موارد شدیدتر، رحم می تواند به اندازه ای بلغزد که خارج از واژن احساس شود. به این پرولاپس کامل می گویند.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا متخصص زنان زایمان و نازایی ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، که دوره های مختلف جراحی زیبایی زنان را گذرانده و موفق به کسب مدرک جراحی زیبایی زنان از دانشگاه اصفهان شده اند. ایشان در درمان بیماری های مختلف زنان و انجام کلیه خدمات پزشکی مربوط به زنان از جمله درمان پرولاپس رحم متخصص و با تجربه هستند و قادراند بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

چه کسانی دچار افتادگی رحم می شوند؟

افتادگی رحم بیشتر در زنانی اتفاق می افتد که:

یک یا چند زایمان طبیعی داشته باشید.
بعد از یائسگی هستند.
اعضای خانواده داشته باشید که پرولاپس داشته اند.
یائسگی زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان‌های شما تولید هورمون‌هایی را که سیکل ماهانه قاعدگی (پریود) را تنظیم می‌کنند، متوقف می‌کنند. هنگامی که برای ۱۲ ماه متوالی پریود نشده اید، یائسه محسوب می شوید. یکی از هورمون هایی که در دوران یائسگی متوقف می شود، استروژن است. این هورمون خاص به قوی نگه داشتن عضلات لگن شما کمک می کند. بدون آن، شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پرولاپس هستید.

پیشنهاد مطالعه
کدام دردناک تر است | سزارین یا زایمان طبیعی؟

افتادگی رحم چقدر شایع است؟

افتادگی رحم یک بیماری نسبتاً شایع است. خطر ابتلا به این بیماری با افزایش سن افزایش می یابد. همچنین اگر در طول زندگی خود چندین بار زایمان طبیعی داشته باشید، در معرض خطر افتادگی رحم قرار دارید.

چه چیزی باعث افتادگی رحم می شود؟

رحم شما در داخل لگن توسط گروهی از ماهیچه ها و رباط ها در جای خود نگه داشته می شود. ممکن است این را بشنوید که به آن عضلات کف لگن می گویند. هنگامی که این ساختارها ضعیف می شوند، قادر به نگه داشتن رحم در موقعیت خود نیستند و شروع به افتادگی می کند.

درمان پرولاپس رحم

درمان پرولاپس رحم

عوامل متعددی می توانند در ضعیف شدن عضلات لگن نقش داشته باشند، از جمله:

از دست دادن تون عضلانی در نتیجه افزایش سن.
آسیب در حین زایمان، به خصوص اگر نوزادان زیادی یا نوزادان بزرگ (بیش از ۹ پوند) داشته باشید.
چاقی.
سرفه یا زور زدن مزمن.
یبوست مزمن.

علائم افتادگی رحم چیست؟

اگر یک مورد خفیف افتادگی رحم دارید، ممکن است علائم واضحی نداشته باشید. با این حال، هنگامی که رحم بیشتر از موقعیت خود می لغزد، می تواند بر سایر اندام های لگنی – مانند مثانه یا روده – فشار وارد کند و علائمی مانند:

احساس سنگینی یا فشار در لگن.
درد در ناحیه لگن، شکم یا کمر.
درد هنگام رابطه جنسی (مقاربت).
بافت رحمی که از دهانه واژن می افتد.
عفونت مثانه مکرر.
ترشحات غیرمعمول یا زیاد از واژن.
یبوست.
مشکلات دفع ادرار، از جمله از دست دادن غیرارادی ادرار (بی اختیاری)، نیاز به تکرر ادرار (تکرر ادرار) یا نیاز ناگهانی به ادرار کردن (فوریت ادرار).
هنگامی که برای مدت طولانی ایستاده یا راه می روید، علائم می تواند بدتر شود. در این موقعیت ها، گرانش فشار بیشتری بر عضلات لگن وارد می کند.

پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی

افتادگی رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی معاینه لگنی را برای تعیین اینکه آیا رحم از موقعیت طبیعی خود پایین آمده است انجام می‌دهد. در طول معاینه لگن، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی یک اسپکولوم (وسیله‌ای که به پزشک اجازه می‌دهد داخل واژن را ببیند) وارد می‌کند و واژن و رحم را بررسی می‌کند. پزشک شما هرگونه برآمدگی ناشی از افتادن رحم به داخل کانال واژن را احساس خواهد کرد.

 


پیشنهاد مطالعه: چه کسانی می توانند به PCOS مبتلا شوند؟

درمان پرولاپس رحم

درمان پرولاپس رحم

افتادگی رحم چگونه درمان می شود؟

گزینه های جراحی و غیر جراحی برای درمان افتادگی رحم وجود دارد. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما مسیر درمانی شما را بر اساس شدت افتادگی، سلامت عمومی، سن و اینکه آیا در آینده فرزند می‌خواهید یا نه انتخاب می‌کند. درمان به طور کلی برای اکثر زنان موثر است. گزینه های درمانی می تواند شامل موارد زیر باشد:

گزینه های غیر جراحی

ورزش:

تمرینات ویژه ای که به آن تمرینات کگل می گویند می تواند به تقویت عضلات کف لگن کمک کند. این ممکن است تنها درمان مورد نیاز در موارد خفیف افتادگی رحم باشد. برای انجام تمرینات کگل، عضلات لگن خود را به گونه ای سفت کنید که انگار می خواهید ادرار را نگه دارید. ماهیچه ها را برای چند ثانیه سفت نگه دارید و سپس رها کنید. ۱۰ بار تکرار کنید. شما می توانید این تمرینات را در هر مکان و در هر زمان (حداکثر چهار بار در روز) انجام دهید.

پساری واژن:

پساری وسیله ای لاستیکی یا پلاستیکی به شکل دونات است که در اطراف یا زیر قسمت تحتانی رحم (دهانه رحم) قرار می گیرد. این دستگاه به نگه داشتن رحم و نگه داشتن آن در جای خود کمک می کند. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی پساری را که باید به طور مکرر تمیز شود و قبل از رابطه جنسی خارج شود، قرار داده و وارد می کند.

گزینه های جراحی

هیسترکتومی و ترمیم افتادگی رحم:

افتادگی رحم ممکن است با برداشتن رحم در یک روش جراحی به نام هیسترکتومی درمان شود. این ممکن است از طریق یک برش (برش) ایجاد شده در واژن (هیسترکتومی واژینال) یا از طریق شکم (هیسترکتومی شکمی) انجام شود. هیسترکتومی یک جراحی بزرگ است و برداشتن رحم به این معنی است که دیگر امکان بارداری وجود ندارد.

پیشنهاد مطالعه
اثرات استفاده از کراک یا کوکائین در دوران بارداری چیست؟
ترمیم افتادگی بدون هیسترکتومی:

این روش شامل بازگرداندن رحم به موقعیت طبیعی خود است. تعلیق رحم ممکن است با چسباندن مجدد رباط های لگن به قسمت پایینی رحم برای نگه داشتن آن در جای خود انجام شود. بسته به تکنیکی که استفاده می‌شود، جراحی می‌تواند از طریق واژن یا از طریق شکم انجام شود. درمان پرولاپس رحم

عوارض افتادگی رحم چیست؟

اگر پرولاپس رحم را درمان نکنید، می تواند سایر اندام های ناحیه لگن بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. افتادگی رحم می تواند در روده و مثانه شما اختلال ایجاد کند. همچنین می تواند بر زندگی جنسی شما تأثیر منفی بگذارد و باعث درد شما شود.

آیا می توان از افتادگی رحم پیشگیری کرد؟

ممکن است نتوانید از همه موارد افتادگی رحم پیشگیری کنید، اما راه هایی برای کاهش خطر ابتلا به افتادگی رحم وجود دارد.

چند نکته در سبک زندگی که می تواند خطر پرولاپس شما را کاهش دهد عبارتند از:

حفظ وزن بدن سالم.

به طور منظم ورزش کنید. علاوه بر این، تمرینات کگل را برای تقویت عضلات کف لگن انجام دهید. به یاد داشته باشید، قبل از شروع هر برنامه ورزشی جدید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

خوردن یک رژیم غذایی سالم.

با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود یا یک متخصص تغذیه (نوع خاصی از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که به شما کمک می کند تا یک برنامه غذایی درست کنید) در مورد بهترین رژیم غذایی برای شما صحبت کنید.

سیگار نکش.

این امر خطر ابتلا به سرفه مزمن را کاهش می دهد، که می تواند فشار اضافی بر عضلات لگن وارد کند.
استفاده از تکنیک های مناسب بلند کردن

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر شهرزاد شعبانی نیا کلیک کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *