درمان ناباروری

درمان ناباروری


دلیل ناباروری چیست و چگونه درمان می شود؟

درمان ناباروری

مدت زمان مطالعه: ۱۴ دقیقه

 

بر اساس گزارش وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده (HHS) ، PCOS شایع ترین علت ناباروری زنان است و ۵ تا ۱۰ درصد از دختران و زنان در سن باروری را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر شما یا کسی که دوستش دارید نگران سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است ، آنچه در مورد این تشخیص رایج باید بدانید در اینجا آمده است.

 

۱. ناباروری و  PCOS چیست؟

PCOS مجموعه ای از علائم مربوط به عدم تعادل هورمونی است. در سندرم تخمدان پلی کیستیک ، هورمون هایی که توانایی تخمک گذاری زنان (تولید تخمک) را کنترل می کنند ، متعادل نیستند. این هورمون ها شامل استروژن ، پروژسترون و به ویژه آندروژن است.

 

۲. چرا بر تخمک گذاری تأثیر می گذارد؟

تخمک ها در تخمدان های زن قرار دارند و هر تخمک در کپسولی به نام فولیکول قرار دارد. به طور معمول ، هر ماه یک فولیکول رشد می کند تا در دوران باروری یک زن تخمک بالغ تولید کند. فولیکول تخمک را آزاد می کند و سپس حل می شود.

با PCOS ، فولیکول تخمک را آزاد نمی کند و فولیکول بزرگتر می ماند. این یک کیست پر از مایع می شود و با گذشت زمان ، بسیاری از این کیست های کوچک تخمدان ها را پر می کنند.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان برجسته ، متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است و همچنین در درمان ناباروری تجربه ی شگفت انگیزی را رقم زده اند.

 

درمان ناباروری

درمان ناباروری

 

۳. چه چیزی باعث PCOS می شود؟

هیچ کس واقعاً نمی داند چه چیزی باعث PCOS می شود.” “ما می دانیم که عوامل خطر اصلی مرتبط با آن مانند چاقی ، گرایش به دیابت و سابقه خانوادگی وجود دارد. PCOS. “

 

۴. چگونه می توانم بفهمم که PCOS دارم؟

بسیاری از زنان نمی دانند که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستند تا زمانی که برای بارداری مشکل نداشته باشند. اما به طور کلی ، طبق گفته موسسه ملی بهداشت (NIH) ، زنانی که به این بیماری مبتلا هستند معمولاً حداقل دو مورد از این علائم را دارند:

پیشنهاد مطالعه
پرولاپس قدامی (سیستوسل)

دوره های قاعدگی نامنظم ، پریودهای بسیار سنگین یا اصلاً پریود نشدن.
سطوح بالای آندروژن ها ، اغلب با موهای زائد بدن یا صورت مشخص می شود.
کیست (کیسه های پر از مایع) در یک یا هر دو تخمدان.

 

علائم دیگر ، اگرچه محدود به PCOS نیستند ، می توانند شامل موارد زیر باشند:

ناباروری
افزایش وزن یا چاقی
درد لگن
پوست چرب و آکنه
خونریزی نامنظم
تکه هایی از پوست ضخیم ، تیره و مخملی (acanthosis nigricans)
همچنین ، زنانی که مادر یا خواهر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند.


پیشنهاد مطالعه: راهکارهایی برای درمان خشکی واژن چیست؟


۵. آیا خطرات سلامتی مرتبط با PCOS وجود دارد؟

علاوه بر ناباروری ، زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز در معرض خطر بیشتری برای موارد زیر هستند:

هیپرپلازی آندومتر و سرطان آندومتر (خطر سرطان آندومتر در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک سه برابر بیشتر است.)
آپنه انسدادی خواب ، اختلالی که منجر به وقفه در تنفس در هنگام خواب می شود.
مقاومت به انسولین.
دیابت نوع .۲
چاقی.
بیماری قلبی و فشار خون بالا (بیماری قلبی عروقی).
اختلالات خلقی.

 

درمان ناباروری

درمان ناباروری

 

۶. PCOS چگونه تشخیص داده می شود؟

ابتدا ، پزشک شما می خواهد سایر شرایطی را که علائم مشابهی دارند:

تولید بیش از حد هورمون توسط غدد فوق کلیوی (هیپرپلازی آدرنال).
مشکلات غده تیروئید.
تولید بیش از حد هورمون پرولاکتین توسط غده هیپوفیز (هیپرپرولاکتینمی).

 

سپس ، برای تأیید PCOS ، پزشک شما موارد زیر را انجام می دهد:

درباره سابقه پزشکی خانوادگی خود بپرسید. دکتر سنگوی توضیح می دهد: “این مهمترین بخش (از ویزیت پزشک) است ، زیرا PCOS گاهی اوقات در خانواده ها اجرا می شود.”
یک کار فیزیکی کامل انجام دهید.
برای بررسی سطح آندروژن ها ، کلسترول و قند در خون ، نمونه خون بگیرید.
معاینه لگن یا سونوگرافی را انجام دهید تا تخمدان ها و مخاط رحم شما بررسی شود. (اگر قاعدگی شما نامنظم است ، ممکن است پوشش داخلی رحم ضخیم تر باشد ، که یک عامل خطر برای سرطان آندومتر است).
دکتر سنگوی می افزاید: “بسته به سن شما ، ممکن است بیوپسی از لایه داخلی رحم را انجام دهیم تا مطمئن شویم پیش سرطانی نیست.”

پیشنهاد مطالعه
روش های ساده برای سفت کردن واژن چیست؟

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان برجسته ، متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است و همچنین در درمان ناباروری تجربه ی شگفت انگیزی را رقم زده اند.

 

۷. PCOS چگونه درمان می شود؟

درمان به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله علائم شما ، سایر مشکلات سلامتی شما و اینکه آیا می خواهید باردار شوید.

گزینه ها عبارتند از:

تغییر سبک زندگی.

اغلب ، اولین اقدامی که پزشکان برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک توصیه می کنند .ایجاد تغییر در شیوه زندگی است ، مانند کاهش وزن از طریق رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی بیشتر. این تغییرات می تواند بسیاری از علائم PCOS و شرایط مرتبط را به حداقل برساند.

هورمون درمانی و داروهای تخمک گذاری

کلومید (کلومیفن) شایع ترین درمان PCOS است. به تخمک گذاری و رشد فولیکول کمک می کند.

همچنین ممکن است به بیماران PCOS هورمونهای تحریک کننده فولیکول (FSH) ، پروژسترون یا درمانی داده شود تا به طور خاص بر تولید استروژن تأثیر بگذارد.

دکتر سنگوی می گوید: “ما از هورمون ها برای بازسازی چرخه اندومتر استفاده می کنیم.” “اگر تخمک گذاری نمی کنید ، مکانیزمی برای تقویت ، و سپس تخریب لایه آندومتر وجود ندارد.” اگر این لایه بزرگ شود اما شکسته نشود ، دکتر سنگوی توضیح می دهد ، خطر ابتلا به سرطان آندومتر افزایش می یابد.

عوامل حساس کننده به انسولین.

 

این داروها باعث واکنش بیشتر بدن به انسولین و ثابت ماندن سطح گلوکز می شوند. در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک ، آنها همچنین ممکن است به موارد زیر کمک کنند:

پاکسازی آکنه و کاهش رشد مو.
کاهش وزن را بهبود بخشد.
کاهش سطح کلسترول.
پریودها را منظم تر کنید.
ناباروری را کمی کاهش دهید.

اگرچه توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به طور خاص برای درمان PCOS تأیید نشده است ، پزشک شما ممکن است از داروهای حساس به انسولین برای کمک به شما استفاده کند.

پیشنهاد مطالعه
پولیپ رحم

در مورد هر گونه نگرانی در مورد این داروها با پزشک خود مشورت کنید. آنتی آندروژن ها این داروها می توانند سطح آندروژن را کاهش دهند یا حتی از تولید هورمون در بدن جلوگیری کنند. در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک ، این امر به کاهش رشد موهای زائد و از بین بردن آکنه کمک می کند. درست مانند داروهای حساس به انسولین ، آنتی آندروژن ها توسط FDA برای درمان PCOS تأیید نشده اند اما پزشک شما ممکن است آنها را برای شما توصیه کند.

در مورد هر گونه نگرانی در مورد این داروها با پزشک خود مشورت کنید. ۸. اگر PCOS دارم هنوز می توانم باردار شوم؟ بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می توانند باردار شوند و می شوند. با این حال ، زنان بارداری که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند ، بیشتر در معرض مشکلات خاصی مانند سقط جنین هستند.

اگر قصد باردار شدن دارید ، ضروری است که به پزشک خود اطلاع دهید تا بتوانید بر اساس آن برنامه ریزی کنید ، به خصوص اینکه برخی از درمان ها ممکن است برای نوزاد متولد نشده مضر باشد.

 

۹. آیا درمانی وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ درمانی برای PCOS وجود ندارد و به خودی خود از بین نمی رود. حتی پس از یائسگی ، زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک اغلب دارای سطوح بالای آندروژن و همچنین مقاومت به انسولین هستند. این بدان معناست که خطرات سلامتی مرتبط با PCOS مادام العمر است. به گفته دکتر سنگوی ، پیامدهای طولانی مدت این خطرات (دیابت ، مشکلات وزن و سرطان) دلیل کافی برای درخواست کمک پزشکی به محض مشکوک شدن به مشکلی است.

 

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان برجسته ، متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است و همچنین در درمان ناباروری تجربه ی شگفت انگیزی را رقم زده اند.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر شهرزاد شعبانی نیا کلیک کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *