روشن سازی واژن

روشن سازی واژن

 

رنگ طبیعی واژن در بین بانوان متفاوت بوده و می تواند صورتی، قرمز یا حتی تیره باشد. اما رنگ طبیعی واژن در طول زمان به دلایل مختلف تغییر می کند و این یک امر کاملا طبیعی است. تغییر رنگ و تیرگی ناحیه تناسلی یک بیماری یا نشان دهنده بروز یک مشکل نیست.

اما به دلیل تاثیر منفی آن بر زیبایی واژن و کاهش جذابیت جنسی زنان، بسیاری از خانم ها به دنبال سفید سازی واژن خود هستند.

 

علت تیرگی واژن

مسائل ژنتیکی، بالارفتن سن، چاقی و تولید زیاد ملاتونین در واژن رایجترین علل سیاه شدن پوست واژن و کشاله ران در خانمها هستند. از دیگر دلایل تیرگی ناحیه تناسلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تغییرات یا اختلالات هورمونی (علت تیرگی واژن در نوجوانان، زنان یائسه یا باردار)
  • مصرف بعضی داروهای خاص یا ابتلا به برخی بیماری ها
  • عدم تهویه هوا، وجود رطوبت یا تعریق ناحیه تناسلی
  • پوشیدن لباسهای زیر تنگ و نایلونی
  • سایش مداوم پره های واژن به خاطر پیاده روی مداوم و طولانی
  • شیو کردن مکرر موهای زائد با تیغ یا ژیلت به خصوص تیغ یا ژیلت کهنه
  • عفونتهای پوستی یا قارچهای واژینالی

همچنین استفاده از برخی صابونها، کرم ها و شامپوهای بدن و سایر محصولات بهداشتی واژینالی، استفاده مکرر از پودر تالک و کمبود بعضی ویتامین ها و مواد معدنی در بدن نیز می توانند علت تیرگی ناحیه تناسلی زنان باشند.

 

سفید کردن واژن یعنی چه؟

روشن سازی و رفع تیرگی پوست ناحیه تناسلی با هدف تغییر رنگ ناحیه تناسلی خانم ها و روشن تر کردن آن صورت می گیرد. منظور از سفید کردن واژن این است که رنگ لبهای واژن همرنگ با پوست نواحی اطراف آن شود.

در فرآیند سفید سازی واژن، رنگدانه های ملانین در نواحی تیره ی پوست لابیاهای ماژور کاهش پیدا کند. روش های سفید کردن واژن متنوع هستند و برای سفیدسازی واژن، کشاله ران، مقعد و خط بیکینی در بانوان مورد استفاده قرار می گیرند.

 

انواع روش های سفید کردن ناحیه تناسلی

روشهای متنوعی برای سفید کردن ناحیه تناسلی وجود دارد که همه آنها به یک اندازه موثر نیستند. رایجترین روش های سفید کردن واژن عبارتند از:

 • رفع تیرگی واژن با داروهای روشن سازی
  استفاده از دارو یا مدیکیشن برای سفیدسازی واژن، منحصر به دکتر شهرزاد شعبانی نیا در اصفهان است. در این روش با ترکیبات دارویی و سرم های خاصی روشن سازی انجام می شود. این روش به تنهایی می تواند روش اصلی سفید سازی واژن باشد یا می تواند در کنار روشهای دیگر بصورت هفتگی یا هر دو هفته یکبار انجام شود.
 • سفید کردن واژن با لیزر
  بهترین روش رفع تیرگی واژن،سفید کردن واژن با لیزرمونالیزا تاچ است. پرتوهای این لیزر با تخریب ملانین پوست و کاهش رنگدانه های آن باعث سفید سازی واژن می شود. سفید کردن ناحیه تناسلی با لیزر مونالیزا می تواند تا ۸۰ درصد ناحیه تناسلی را روشن تر کرده و باعث سفتی و جوانسازی واژن آن شود.
 • روشن سازی بیکینی با کربوکسی تراپی
  برای درمان با این روش، از تزریق گاز دی اکسید کربن زیر پوست ناحیه تناسلی استفاده می شود. تزریق گاز باعث بهبود خونرسانی، کلاژن سازی وجوانسازی واژنمی شود. کربوکسی تراپی به براق شدن ناحیه تناسلی و روشن تر شدن آن کمک می کند.
 • پلاسما پلکسر
  این یک روش مکمل در کنار روشهای اصلی روشن سازی است. از پلکسر برای جوانسازی پوست و همچنین از بین بردن چروکهای پوستی استفاده می شود. باز شدن چروکهای لبه های بیرونی واژن باعث روشن تر شدن لابیاها می شود.
 • لیزر ان دیاگ Nd:Yag
  امواج این لیزر بدون ایجاد سوختگی روی پوست، چه به صورت جزئی و چه به صورت کلی می تواند لکه های پوستی را از بین ببرد. در صورتی که روی واژن لکه های قهوه ای یا تیره وجود داشته باشد با لیزر ان دیاگ می توان آن را برطرف کرد. از این لیزر برای رفع ضایعات پوستی واژن بسیار موثر است.
 • روشن سازی ناحیه جنیتال با میکرونیدلینگ
  یکی از بهترین روشهای روشن سازی ناحیه ژنیتال خانمها، استفاده از روش میکرونیدلینگ است که دارای کمترین عوارض بوده و طی ۳ الی ۴ جلسه باعث روشن سازی واژن می شود. فاصله جلسات میکرونیدلینگ روشن کننده واژن ۴ هفته است. درمان با این روش بدون درد است چون قبل از انجام آن از بیحسی موضعی استفاده می شود.
پیشنهاد مطالعه
بررسی علل عدم اعتماد به نفس جنسی و درمان آن

 

بهترین روش روشن سازی واژن و کشاله ران کدام است؟

انتخاب روش روشن سازی برعهده پزشک است. پزشک با توجه میزان تیرگی، ضخامت پوست و … روش روشن سازی را انتخاب می کند. معمولا روشهای ترکیبی ماندگاری و نتیجه بهتری دارند. به همین دلیل خانم دکتر شهرزاد شعبانی نیا در مطب خود در صورت نیاز از ترکیب روشهای بالا استفاده می کنند.

رایجترین روش ترکیبی رفع تیرگی واژن و کشاله ران در مطب ایشان شامل لیزر مونالیزا (برای کاهش ملانین پوست و روشن سازی)، کربوکسی تراپی (برای جوانسازی پوست) و ماسکها و پمادهای تجاری است. این کرم های مخصوص روشن سازی علاوه بر روشن سازی بیشتر، ماندگاری نتیجه درمان را طولانی تر می کنند.

پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی یک روش جراحی است:

 

هزینه روشن سازی واژن

تعیین هزینه روشن سازی واژن بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد، مثلا:

 • میزان جوابدهی بافت بیمار به درمان
  • روش روشن سازی
  • تعداد جلسات
  • شدت تیرگی واژن
  • انجام عملهای زیبایی دیگر واژن همزمان با سفیدسازی واژن
  • روشن کردن نواحی دیگر بدن مثل کشاله ران، مقعد، زیر بغل، آرنج، …

بعد از معاینه پزشک می تواند روش و تعداد جلسات روشن سازی را مشخص و هزینه روشن سازی بیکینی را تعیین کند.

 

سوالات پر تکرار درباره سفید سازی واژن

در این بخش سوالاتی را که خانمها مرتب درباره روش های رفع تیرگی ناحیه تناسلی از خانم دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، جراح و متخصص زیبایی زنان می پرسند، می خوانید:

 • تیرگی لبه های داخلی واژن با لیزر از بین می رود؟
  در واقع تاثیر آن کم است. روش اصلی رفع تیرگی لبه های داخلی واژن، انجامعمل لابیاپلاستیاست که پوسته های تیره واژن و چروکها را با آن برداشته می شود.
 • آیا لیزر روشن سازی واژن در دختران قابل انجام است؟
  سفید کردن ناحیه تناسلی خارج از واژن و روی لبه های بیرونی آن انجام می شود و کاری به داخل واژن و پرده بکارت ندارد. بنابراین دختر خانمها می توانند لیزر روشن کننده ناحیه تناسلی را انجام دهند.
 • اول باید لیزر موهای زائد را انجام دهم و بعد سفید کردن واژن را یا فرقی ندارد؟
  بهتر است اول سفید کردن واژن و بعد لیزر موهای زائد بیکینی انجام شود. چون با روشن سازی پوست، لیزر موهای زائد بهتر می تواند فولیکولهای مو را از بین ببرد. بنابراین تعداد جلسات لیزر موهای زائد کمتر و نتیجه آن رضایت بخش تر است.
 • تاثیر جوش شیرین بر تیرگی واژن چقدر است؟
  این روشها را توصیه نمی کنم چون استفاده از جوش شیرین، آبلیمو یا بقیه روشهای خانگی سفید کردن واژن را ماهها باید تکرار کنید تا کمی جواب دهد. به علاوه این مواد فلور طبیعی واژن را بهم زده و باعث ایجاد عفونتهای واژینالی می شوند.
 • می توانم سفید کردن واژن همزمان با لیزر موهای زائد را انجام دهم؟
  خیر. باید بین جلسه سفید کردن واژن ولیزر موهای زائدحداقل دو هفته فاصله بیفتد تا پوست بیکینی آسیب نبیند و دچار سوختگی در اثر تابش مداوم لیزر نشود.
 • پماد زینک برای سفید شدن واژن چقدر تاثیر دارد؟
  پماد زینک تاثیر خاصی ندارد و ماهها باید آنرا مرتب بزنید تا کمی روشن سازی کند. با قطع پماد، دوباره تیرگی ها بر می گردد. روشهایی مثل لیزر، کربوکسی، کرم مخصوص روشن سازی واژن و غیره سریعتر و موثرتر هستند.
 • تعداد جلسات روشن سازی بیکینی با لیزر مونالیزا چقدر است؟
  تعداد جلسات روشن سازی واژن بستگی به شدت تیرگی و نوع پوست شخص دارد. اما معمولا ۳ تا ۴ جلسهلیزر مونالیزاتاچدر فواصل یک ماهه برای روشن سازی بیکینی خانمها کافی است.
پیشنهاد مطالعه
نتایج من از عمل لابیاپلاستی چقدر ماندگار خواهد بود؟

 

روشن سازی واژن

دکتر شهرزاد شعبانی نیا

👩‍⚕️جراح و متخصص زنان و زایمان و زیبایی زنان
🔰دارای بوردتخصصی⁣
🔰لابياپلاستی/وایتینگ

 

جهت کسب اطلاعات تماس (آدرس مطب، شماره تماس و …) لطفا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *