زایمان در کنار همسر

لحظه زایمان با وجود همسر

آیا حضور همسر در هنگام زایمان به نفع مادر و نوزاد است یا خیر و چه خوبی ها و بدی هایی دارد؟

مطالعات نشان می‌دهد که مراقبت مرد از همسر باردار خود، تاثیرات مثبتی بر روابط خانوادگی برجای می‌گذارد. در واقع حضور پدر به عنوان یکی از عناصر مهم در ابتدای فرزند‌دار شدن هم می‌تواند تاثیر عمیق در روابط زناشویی داشته باشد و هم شیوه فرزند پروری را تحت تاثیر قرار دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که همسرانشان در هنگام وضع حمل در کنار آن‌ها بودند، در مقایسه با زنانی که شوهرانشان حضور نداشتند، کمتر درد کشیدند، کمتر دارو مصرف کردند و احساس بهتری در مورد زایمان داشتند.

حضور پدر در اتاق زایمان، باعث افزایش اعتماد به نفس زنان حین زایمان می‌شود و به علت اثر تسکین‌ دهندگی‌ تا حدودی از شدت دردهای زایمانی می‌کاهد و مادر کمتر نیاز به بی‌حس کننده و داروهای تسکین دهنده دارد و حتی طول مدت زایمان کوتاه شده و به دنبال آن باعث ارتباط هر چه سریعتر پدر و فرزند می شود.

پیشنهاد مطالعه
درمان استریا یا ترک های حاملگی و چاقی و لاغری

در بیمارستان صارم برای اولین بار این امکان فراهم شد. یعنی شوهر می تواند در اتاق زایمان طبیعی یا سزارین کنار همسرش باشد.

ابوطالب صارم،‌ متخصص زنان و زایمان و رئیس این بیمارستان درباره این زایمان در این باره گفت:‌ با توجه به کاهش بیش از حد زایمان طبیعی در بین زنان جوان و ترس و دلهره آنان از روش طبیعی بر آن شدیم تا راه‌های زایمان طبیعی و بدون درد را در کشور ترویج کنیم به همین علت پس از استفتا از مراجع دینی راهی که به ذهنمان رسید حضور شوهر در کنار زن هنگام زایمان بود. وی گفت: حضور فیزیکی شوهر در کنار زن هنگام زایمان علاوه بر این‌که محرم زن است و می‌تواند در امر زایمان به گروه تخصصی کمک کند باعث قوت قلب و کاهش استرس زایمان در زن می‌شود.

پیشنهاد مطالعه
کدام دردناک تر است | سزارین یا زایمان طبیعی؟

بسیاری از زنان پس از زایمان به علت دوری گزینی همسر دچار افسردگی می‌شوند اما حضور شوهر در بالین زن هنگام زایمان و مشاهده سختی های زایمان موجب نزدیکی زن و شوهر و ارتباط عاطفی بیش‌تر آن‌ها می‌شود و این امر نه تنها افسردگی زن را پس از زایمان از بین می‌برد بلکه موجب همکاری بیش‌تر شوهر در نگهداری و تربیت فرزند می‌شود.

اهمیت حضور همسر هنگام زایمان تا بدانجا است که از دید دین مبین اسلام دورنمانده و دستوراتی در این زمینه دارد. طبق اظهارات حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباس زاده اهری، حضور شوهر در اتاق زایمان و هنگام وضع حمل همسرش از لحاظ شرعی مجاز است. زیرا مرد می تواند به بدن همسرش چه درحال حیات، چه در حال ممات، چه درحال صحت و چه در حال مرض نگاه کند.

پیشنهاد مطالعه
عفونت واژینال

بنا بر اظهارات دکتر عباس زاده اهری اگر حضور شوهر از حیث روانی موجب آرامش و قوت قلب برای همسرش باشد این حضور توأم با مبنای عقلی و شرعی است. یعنی از حکم استحباب هم برخوردار است. بنابر توضیحات دکتر عباس زاده اهری حضور زن دیگر در اتاق زایمان با حفظ مسائل شرعی ایرادی ندارد.

 

زایمان در کنار همسر

دکتر شهرزاد شعبانی نیا

👩‍⚕️جراح و متخصص زنان و زایمان و زیبایی زنان
🔰دارای بوردتخصصی⁣
🔰لابياپلاستی/وایتینگ

 

جهت کسب اطلاعات تماس (آدرس مطب، شماره تماس و …) لطفا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *