زایمان طبیعی بدون درد (اپیدورال) چیست؟

بهترین پزشک زنان اصفهان

بهترین پزشک زنان اصفهان


بهترین پزشک زنان اصفهان | دکتر شهرزاد شعبانی نیا | drshabaninia.com

مدت زمان مطالعه: ۱۵ دقیقه

اگر شما یک مادر جدید هستید ، مطمئناً احساسات متفاوتی از هیجان و ترس را تجربه خواهید کرد. هنگام باردار شدن ، به تغذیه مناسب فکر می کنید. و شیوه زندگی سالم را انتخاب می کنید تا به تغذیه مناسب کودک در حال رشد خود کمک کنید.

اما با نزدیک شدن به سررسید ، احتمالاً احساس می کنید که چگونه می خواهید بچه خود را به دنیا بیاورید ، دچار تنش می شوید. و گزینه ها یا زایمان طبیعی است یا سزارین. دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است.

تقریباً همه از شدت درد یک زن در هنگام زایمان طبیعی اطلاع دارند. دردی که یک زن در حین زایمان تجربه می کند شدیدترین نوع درد محسوب می شود. و زنده ماندن پس از زایمان ، تولد دوباره زن محسوب می شود. این مفهوم از “بقای شانس” با ظهور C-Section تغییر کرده است. سزارین برای بسیاری از زنانی که نمی توانند. نوزاد خود را به طور طبیعی به دنیا بیاورند. و برای کسانی که بارداری های پرخطر دارند ، بسیار مفید است. اما ، بسیاری از زنان انتخاب سزارین را فقط به دلیل ترس از درد زایمان طبیعی آغاز کردند.

اگر شما جزء آن دسته از زنانی هستید که قصد دارند به دلیل ترس از درد زایمان اقدام به سزارین کنند. یا این سوال را دارید که “چگونه بدون درد زایمان طبیعی انجام دهیم؟” شما گزینه دیگری دارید که نوزاد خود را بدون درد به این دنیا بیاورید. معروف به “زایمان بدون درد” یا “زایمان اپیدورال”.

زایمان بدون درد چیست؟

(بهترین پزشک زنان اصفهان)

زایمان بدون درد روش طبیعی زایمان است تقریباً بدون احساس درد در حین زایمان. به طور خلاصه ، زایمان بدون درد چیزی نیست جز زایمان طبیعی بدون درد. بیهوشی اپیدورال که در این روش استفاده می شود ، به مادران در تسکین درد طبیعی زایمان کمک می کند و محبوب ترین روش برای تسکین درد هنگام زایمان است.

اپیدورال چگونه کار می کند؟

(بهترین پزشک زنان اصفهان)

در حین زایمان ، رحم منقبض می شود تا نوزاد را بیرون بکشد. این انقباضات علت اصلی درد زایمان هستند. زایمان زمانی شروع می شود که رحم منقبض می شود و دهانه رحم باز می شود تا راه برای بیرون آمدن نوزاد ایجاد شود. در حین زایمان ، درد ناشی از انقباضات رحم از طریق اعصاب ستون فقرات یا ستون فقرات از رحم به مغز منتقل می شود.

پیشنهاد مطالعه
التهاب دهانه رحم

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است.

اپیدورال به عنوان بیهوشی منطقه ای عمل می کند. هنگامی که اپیدورال در نزدیکی نخاع در کانال نخاعی تزریق می شود ، داروی بی حسی باعث احساس بی حسی در ناحیه شکم ، تناسلی و لگن می شود. از دست دادن حس در این قسمت ها باعث تشدید این احساسات شدید می شود و از انتقال احساسات درد به مغز جلوگیری می کند. بنابراین ، اپیدورال در حین زایمان اطمینان می دهد که روند زایمان بدون درد موفقیت آمیز است.

 

بهترین پزشک زنان اصفهان

بهترین پزشک زنان اصفهان

 

روش زایمان بدون درد:

(بهترین پزشک زنان اصفهان)

روش زایمان بدون درد مشابه روش زایمان طبیعی است به جز دریافت اپیدورال برای تسکین دردهای زایمان. اما ، همانطور که هر زنی می خواهد هنگام تولد نوزادش در مورد همه چیز مطمئن باشد. در اینجا روش کامل زایمان بدون درد است.
قبل از شروع زایمان فعال و قبل از عمل قرار دادن اپیدورال ، به زن مایعات داخل وریدی (IV) داده می شود. به طور کلی ، یک زن در طول زایمان و زایمان ممکن است حدود ۱ تا ۲ لیتر مایعات IV دریافت کند.

برای شروع عمل اپیدورال ، متخصص بیهوشی ممکن است از شما بخواهد که پشت خود را قوس دهید و یا خم شده روی بالش ، یا به پهلو دراز بکشید یا بنشینید. این موقعیت باعث می شود که سوزن را در محل مناسب قرار دهید و کارایی اپیدورال را افزایش می دهد.

کمرتان با محلول ضد عفونی کننده پاک می شود تا احتمال عفونت به حداقل برسد. سپس ، مقدار کمی بی حسی موضعی به کمرتان تزریق می شود تا ناحیه بی حس شود. سپس یک لوله کوچک که کاتتر نامیده می شود از طریق سوزن وارد فضای اپیدورال می شود. فضای اپیدورال منطقه ای بین استخوان های ستون فقرات و اطراف اعصاب نخاعی است.

سپس سوزن با احتیاط خارج می شود و سوند را در محل خود می گذارید تا بیهوشی را از طریق تزریق در فواصل منظم یا با تزریق مداوم تهیه کند. برای جلوگیری از لیز خوردن سوند ، کاتتر چسبانده می شود. بعد از دادن اپیدورال ، بین ۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد تا از درد زایمان خلاص شوید.

پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی چیست و شامل چه مواردی می شود؟

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است.

عوارض جانبی زایمان بدون درد:

زایمان بدون درد به طور کلی ایمن و قابل اعتماد تلقی می شود ، اما گاهی اوقات بی حسی اپیدورال که در طول زایمان برای تسکین درد استفاده می شود ممکن است عوارض جانبی را نشان دهد که باید مراقب آن باشید. عوارض جانبی زایمان اپیدورال را می توان به موقت و نادر طبقه بندی کرد. با از بین رفتن بیهوشی یا با مصرف برخی داروها برخی علائم برطرف می شوند ، در حالی که برخی در موارد بسیار نادر دیده می شوند. در اینجا برخی از عوارض جانبی بالقوه بیهوشی اپیدورال وجود دارد که در بین بسیاری از زنان شایع است.

عوارض جانبی موقت:

خارش:

برخی از داروهای مورد استفاده در بیهوشی اپیدورال می توانند باعث خارش پوست شما شوند. با تغییر دارو می توانید خارش را تسکین دهید.

تهوع و استفراغ:

برخی از مسکن ها می توانند شما را بیمار کنند که در موارد نادر ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود. این علائم را می توان با داروهای ضد بیماری درمان کرد.

تب:

برخی از زنان ممکن است پس از دریافت بیهوشی اپیدورال ، دمای بدن خود را افزایش دهند. تب بیشتر در زنانی که اولین بچه ها را به دنیا می آورند شایع است و به ویژه در افرادی که به مدت طولانی در معرض اپیدورال قرار گرفته اند.

بهترین پزشک زنان اصفهان

بهترین پزشک زنان اصفهان

فشار خون پایین:

اگرچه مضر نیست ، اما بسیاری از زنان هنگام اپیدورال دچار افت فشار خون می شوند. این امر به این دلیل است که فیبرهای عصبی که انقباضات داخل رگ های خونی را کنترل می کنند ، هنگام انجام اپیدورال تحت تأثیر قرار می گیرند. در نتیجه رگ های خونی شل شده و فشار خون را کاهش می دهد.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است.

پیشنهاد مطالعه
زگیل تناسلی چگونه مدیریت یا درمان می شود؟

از آنجا که فشار خون بسیار پایین می آید ، جریان خون به نوزاد تحت تأثیر قرار می گیرد ، قبل از دریافت اپیدورال به زن مایعات داخل وریدی داده می شود. همچنین ، برای کاهش خطر فشار خون پایین ، فشار خون زنان در حین زایمان کنترل می شود و در صورت لزوم دارو تجویز می شود تا طبیعی شود.

از دست دادن کنترل مثانه:

پس از دریافت اپیدورال ، زن کنترل مثانه خود را از دست می دهد زیرا بیهوشی روی اعصاب اطراف تأثیر می گذارد که به او کمک می کند بفهمد کیسه مثانه پر است. بنابراین ، یک کاتتر به منظور تخلیه مثانه وارد می شود. با از بین رفتن اپیدورال ، کنترل مثانه بازیابی می شود.

کمردرد:

بعد از زایمان ، زنان ممکن است چند روز در معرض دید اپیدورال قرار بگیرند. همچنین ، در دوران بارداری ، وزن شکم فشار بیشتری به کمر وارد می کند که باعث کمردرد می شود. بنابراین ، به سختی می توان تشخیص داد که کمردرد ناشی از اپیدورال است یا از وزن اضافی بارداری.

علاوه بر عوارض جانبی فوق ، برخی از عوارض نادر اپیدورال نیز وجود دارد. این شامل:

سردرد شدید:

اگر سوزن اپیدورال به طور تصادفی غشای اطراف ستون فقرات را سوراخ کرده و مایع به بیرون نشت کند ، ممکن است زنان دچار سردرد شدید شوند. این حالت در مورد اپیدورال بسیار نادر است. سردرد را می توان با مسکن های دهانی و مایعات فراوان درمان کرد.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است.

در صورتی که مسکن ها کمکی نکنند ، روشی که به آن “لکه خون” می گویند لازم است. در این روش ، نمونه ای از خون زنان به داخل سوراخ تزریق می شود که پس از لخته شدن خون ، آن را می بندد. این می تواند سردرد را متوقف کند. با این حال ، همه سردردها پس از دریافت اپیدورال نیاز به وصله خون ندارند.

برای عضویت در صفحه اینستاگرام دکتر شهرزاد شعبانی نیا کلیک کنید.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی میباشند و به شما پیشنهاد میکنیم هرگونه سوال و راهنمایی نیاز دارید با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *