متخصص جراحی زیبایی واژن در اصفهان | بهترین لابیاپلاستی اصفهان

متخصص جراحی زیبایی واژن در اصفهان | بهترین لابیاپلاستی اصفهان


سونوگرافی رحم و تخمدان چه مواردی را نشان می دهد؟

سونوگرافی رحم و تخمدان

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان کیسه ای پر از مایع یا مواد نیمه جامد است که روی یا درون یک یا هر دو تخمدان شما تشکیل می شود. تخمدان ها اندام های کوچکی در لگن هستند که سلول های تخمک را نگه می دارند و هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون را می سازند.

کیست های تخمدان انواع مختلفی دارند که اکثر آنها بدون درد و بی ضرر (خوش خیم) هستند. معمولاً کیست تخمدان علائمی ایجاد نمی کند. احتمالاً متوجه نخواهید شد که دارید، مگر اینکه ارائه دهنده شما در طول معاینه معمول لگن یا روش تصویربرداری، آن را پیدا کند.

به ندرت، کیست تخمدان می تواند عوارضی ایجاد کند. برنامه ریزی منظم برای معاینات لگنی و صحبت با ارائه دهنده خود در مورد علائمی که ممکن است تجربه کنید می تواند به جلوگیری از هر گونه مشکل با کیست کمک کند.

انواع کیست تخمدان چیست؟

اکثر کیست های تخمدان کیست های عملکردی هستند. آنها در پاسخ به تغییرات بدن شما در طول چرخه قاعدگی شکل می گیرند. به ندرت، کیست های تخمدان به دلایل غیرمرتبط با قاعدگی ایجاد می شوند.

 

متخصص جراحی زیبایی واژن در اصفهان | بهترین لابیاپلاستی اصفهان

متخصص جراحی زیبایی واژن در اصفهان | بهترین لابیاپلاستی اصفهان

 

سونوگرافی رحم و تخمدان ها برای چیست؟

سونوگرافی لگن جهت بررسی رحم و تخمدان ها‎ صورت می گیرد

سونوگرافی لگن جهت بررسی رحم و تخمدان ها‎, برای اندازه گیری و ارزیابی ارگان های قرار گرفته در لگن در خانم ها استفاده می گردد و شامل موارد زیر می باشد :

 1. شکل ، اندازه و محل قرارگیری رحم و تخمدان ها
 2. ضخامت، اکوژنیستی ( تیرگی یا روشنی تصاویر در رابطه با دانسیته بافتی ) و وجود مایع یا توده در رحم، لوله های فالوپ یا نزدیک به مثانه
 3. طول و ضخامت دهانه رحم
 4. تغییر شکل در مثانه
 5. جریان خون در ارگان های لگن، سونوگرافی لگن میتواند اطلاعات زیادی در مورد اندازه ، محل و ساختمان توده های لگنی ارائه نماید.سونوگرافی لگن میتواند برای تشخیص و کمک به درمان اختلالات زیر استفاده شود :
 6. اختلال در ساختمان آناتومیک رحم
 7. تومور های فیبروئید، توده ها، کیست ها و سایر انواع توده ها و سایر انواع تومور ها در پلوریس
 8. وجود و محل IUD
 9. وجود عفونت ها و اختلالات التهابی داخل لگن (PID)
 10. خونریزی بعد از یائسگی.
پیشنهاد مطالعه
نقش تغذیه در پیشگیری از عفونت واژن

یکی از شایعترین یافته های دستگاه سونوگرافی یک کیست تخمدانی است.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا

👩‍⚕️جراح و متخصص زنان و زایمان و زیبایی زنان
🔰دارای بوردتخصصی⁣
🔰لابياپلاستی در اصفهان / وایتینگ در اصفهان

سونوگرافی عالیترین روش تشخیص مراحل بسیار ابتدایی یک حاملگی است.

با سونوگرافی تخمدان ها پزشک این امکان را پیدا میکند تا از زمان دقیق رسیدن تخمکها به بلوغ نهایی و همچنین زمانی که  یک خانم تخمک گذاری میکند اطلاع حاصل نماید.

پس سونوگرافی جزء اصول پایه و اساسی در درمان نازایی است، زیرا اغلب درمانهای موجود در حوالی زمان تخمک گذاری خانم ها قابل اجرا میباشد. معمولاً، با انجام سونوگرافی های روزانه میتوان چگونگی رشد فولیکول را که بصورت حبابهای سیاهرنگ نمایان میگردد بررسی نمود.

بیشتر خانم ها میتوانند فولیکولهای خود را در روی صفحه نمایشگر دستگاه سونوگرافی مشاهده کنند و متوجه می شوند که فولیکولهای آنها پاره شده است یاخیر. یکی از دیگر فواید سونوگرافی اندازه گیری ضخامت جدار داخلی رحم یعنی همان اندومتر است.

هورمون استروژن که موجب نازک شدن جدار فولیکول میگردد باعث افزایش ضخامت اندومتر میشود. پزشک با توجه به ضخامت و روشنی اندومتر در تصاویر سونوگرافی میتواند تصور خوبی از میزان استروژن تولید شده و در نتیجه کیفیت تخمک به دست آورد.

پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی یک روش جراحی زیبایی واژن اصفهان است

برای یافتن بهترین دکتر لابیاپلاستی اصفهان اینجا را کلیک کنید.

متخصص جراحی زیبایی واژن در اصفهان | بهترین لابیاپلاستی اصفهان

متخصص جراحی زیبایی واژن در اصفهان | بهترین لابیاپلاستی اصفهان

کیست تخمدان :
یکی از شایعترین یافته های دستگاه سونوگرافی یک کیست تخمدانی است. کیست تجمعی از مایع در داخل تخمدان است که توسط جدار نازک احاطه شده است. در حین تخمک گذاری، یک تخمک رشد نموده ولی نمیتواند پاره شود و تخمک را آزاد نماید. مایع فولیکول بجای اینکه جذب شود، در داخل فولیکول باقی مانده و تشکیل یک کیست فولیکولار را میدهد. نوع دیگر کیست فونکسیونل تخمدان کورپوس لوتئوم است و زمانی تشکیل میشود که فولیکول از خون پر میشود.

کیستهای ساده دیواره نازک دارند و بصورت یک حباب سیاه بزرگ دیده میشوند. کیستهای حاوی خون ( بعنوان مثال کیست شکلاتی در بیماران دچار اندومتریوز) در داخل خود یک سایهای دارد که بصورت سفید دیده می شود، و در واقع بصورت یک توده پیچیده به نظر میرسند.

شیوع کیستهای فولیکولار درخانم های نابارور بعلت مصرف داروهایی مثل کلومیفن و آمپول HMG برای تحریک تخمک گذاری افزایش مییابد. کیستهای فونکسیونل تخمدان معمولاً در عرض ۶۰ روز بدون درمان برطرف میشوند. بهرحال، اگر کیست بزرگتر از ۶ سانتیمتر باشد یا بیش از ۶ هفته باقی بماند، نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی خواهد بود.

دکتر شهرزادد شعبانی نیا با بهترین دستگاه های سونوگرافی در مطب پذیزای شما بیماران عزیز می باشد.

زمان و شرایط انجام سونوگرافی رحم و تخمدان

سونوگرافی یکی از روش های تشخیص بیماری در علم پزشکی است که کاربردهای فراوانی دارد. به این روش، اکوگرافی، پژواک نگاری و صوت نگاری نیز گفته می شود.

این روش بر مبنای امواج فراصوت و برای بررسی بافت های زیر جلدی مانند عضلات، مفاصل، تاندون‌ها و اندام‌های داخلی بدن و ضایعات آن‌ها پی ریزی شده‌ است. یکی از انواع این روش، سونوگرافی رحم و تخمدان است که برای تشخیص برخی موارد مربوطه استفاده می شود.

پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی غیر جراحی چیست؟

برای مشاهده نمونه کارهای دکتر شهرزاد شعبانی نیا در  صفحه اینستاگرام  کلیک کنید.

تفسیر جواب سونوگرافی رحم و تخمدان

پس از انجام سونوگرافی، رادیولوژیست تصاویر سونوگرافی را تجزیه و تحلیل کرده و گزارشی را به شما می دهد تا نزد پزشکتان ببرید. در برخی از مواقع خود پزشک نیز دستگاه سونوگرافی را دارد و خودش این کار را برایتان انجام می دهد. این گزارش هرگونه مشکلی در اندام های لگن، رگ های خونی یا نوزاد متولد نشده پیش آمده باشد را به شما نشان می دهد.

پس از اینکه پزشک نتایج آزمایشات را مشاهده کرد برای شما نیز توضیح می دهد. در این زمان شما باید کاملا متوجه صحبت های او شوید زیرا در روند درمانی شما تاثیرگذار است.

پس اگر نکته ای را متوجه نشدید حتما از پزشک سوال کنید. در بعضی موارد ممکن است پزشک آزمایشات دیگری برای بررسی بیشتر انجام دهد. این آزمایشات عبارتند از:

 • هیستروسکوپی: در این آزمایش وسیله ای نازک و نوری را از طریق واژن وارد رحم می کنند و از طریق آن بهتر رحم را بررسی می کنند.
 • لاپاراسکوپی: در این روش از یک لوله نازک و نوری استفاده می کنند که از دیواره شکم شما عبور می کند تا اندام های موجود در لگن شما کاملا مشاهده شود.

در برگه سونوگرافی رحم و تخمدان موارد زیر گزارش میشود:

 • ضخامت آندومتر ( Endometrium diametr)
 • اندازه و ابعاد رحم و تخمدان ها
 • اکوژنسیته پارانشیم رحم
 • مایع آزاد لگنی (کلدوساک)
 • اندازه فولیکول ها
 • وجود کیست یا تنبلی تخمدان یا PCOD

در برگه سونوگرافی رحم در بارداری، موارد زیر گزارش میشود:

 • اندازه ساک بارداری و CRL
 • ضربان قلب جنین ( FHR)
 • موقعیت جفت
 • طول سرویکس
 • مایع آمنیوتیک

جهت کسب اطلاعات تماس (آدرس مطب، شماره تماس و …) لطفا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *