علت خشکی واژن

علت خشکی واژن


علت خشکی واژن چیست؟

علت خشکی واژن

مدت زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

لایه نازکی از رطوبت دیواره های واژن را می پوشاند. این رطوبت یک محیط قلیایی ایجاد می کند که اسپرم می تواند در آن زنده بماند و برای تولید مثل جنسی به آن سفر کند. این ترشحات واژن همچنین دیواره واژن را روان می کند و اصطکاک را در هنگام مقاربت کاهش می دهد.

با افزایش سن یک زن، تغییرات در تولید هورمون می تواند باعث نازک شدن دیواره های واژن شود. دیواره های نازک تر به معنای سلول های کمتری است که رطوبت ترشح می کنند. این می تواند منجر به خشکی واژن شود. تغییرات هورمونی شایع‌ترین علت خشکی واژن است، اما تنها علت آن نیست.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا متخصص زنان زایمان و نازایی ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، که دوره های مختلف جراحی زیبایی زنان را گذرانده و موفق به کسب مدرک جراحی زیبایی زنان از دانشگاه اصفهان شده اند. ایشان در درمان بیماری های مختلف زنان و انجام کلیه خدمات پزشکی مربوط به زنان از جمله علت خشکی واژن متخصص و با تجربه هستند و قادراند بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

عوارض خشکی واژن چیست؟

خشکی واژن می تواند باعث ناراحتی در ناحیه واژن و لگن شود. خشکی واژن همچنین می تواند باعث شود:

 • سوزش
 • از دست دادن علاقه به رابطه جنسی
 • درد با رابطه جنسی
 • خونریزی خفیف بعد از مقاربت
 • درد
 • عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) که از بین نمی روند یا دوباره عود می کنند
 • خارش یا سوزش واژن

خشکی واژن می تواند یک منبع خجالت باشد. این ممکن است زنان را از بحث در مورد علائم با پزشک یا شریک زندگی خود باز دارد. با این حال، این وضعیت یک اتفاق رایج است که بسیاری از زنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

علت خشکی واژن

علت خشکی واژن

علل خشکی واژن

کاهش سطح استروژن عامل اصلی خشکی واژن است. زنان با افزایش سن شروع به تولید استروژن کمتری می کنند. این منجر به پایان قاعدگی در دوره ای به نام پیش یائسگی می شود.
با این حال، یائسگی تنها شرایطی نیست که باعث کاهش تولید استروژن می شود. علل دیگر عبارتند از:

 • شیر دادن
 • سیگار کشیدن
 • افسردگی
 • استرس بیش از حد
 • اختلالات سیستم ایمنی مانند سندرم شوگرن
 • زایمان
 • ورزش سخت
 • برخی از درمان های سرطان، مانند پرتودرمانی به لگن، هورمون درمانی یا شیمی درمانی.
پیشنهاد مطالعه
بعد از تولد فرزند چه چیزی باید از واژن انتظار داشت؟

 

 


پیشنهاد مطالعه: چرا زنان پریود می شوند؟

برداشتن تخمدان ها با جراحی

برخی از داروها نیز می توانند ترشحات بدن را کاهش دهند. دوش کردن همچنین ممکن است باعث خشکی و سوزش شود، همچنین برخی از کرم ها و لوسیون هایی که روی ناحیه واژن اعمال می شوند، می شود.

آیا تغییرات آب و هوایی می تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد؟

ما می دانیم که تغییرات آب و هوایی می تواند بر سیاره ما تأثیر بگذارد، اما چه تأثیراتی می تواند بر سلامت ما داشته باشد؟

چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی باشید؟

خشکی واژن به ندرت نشان دهنده یک وضعیت پزشکی جدی است. اما اگر ناراحتی بیش از چند روز طول کشید یا در حین مقاربت احساس ناراحتی کردید، به دنبال کمک باشید. در صورت عدم درمان، خشکی واژن می تواند باعث ایجاد زخم یا ترک در بافت های واژن شود.

پیشنهاد مطالعه
شل شدن واژن

اگر این وضعیت با خونریزی شدید واژن همراه است، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

در طول معاینه، پزشک ممکن است دیواره های واژن را برای بررسی پارگی یا احساس نازک شدن پوست بررسی کند. آنها همچنین ممکن است نمونه ای از ترشحات واژن را برای آزمایش وجود باکتری های مضر بگیرند.

علاوه بر این، آزمایش‌های هورمونی می‌توانند تعیین کنند که آیا شما در دوران یائسگی هستید یا یائسگی.

علت خشکی واژن

علت خشکی واژن

خشکی واژن چگونه درمان می شود؟

بسیاری از روان کننده های بدون نسخه وجود دارند که می توانند برای کاهش خشکی و ناراحتی در ناحیه واژن استفاده شوند. این روان کننده ها و کرم های مرطوب کننده همچنین می توانند PH واژن را تغییر داده و احتمال ابتلا به عفونت ادراری را کاهش دهند.

زنان باید روان کننده ای را انتخاب کنند که به طور خاص برای استفاده واژن در نظر گرفته شده است. روان کننده باید بر پایه آب باشد. آنها نباید حاوی عطر، عصاره های گیاهی یا رنگ های مصنوعی باشند. اینها می توانند باعث تحریک شوند.

روان کننده هایی مانند وازلین و روغن معدنی می توانند به کاندوم های لاتکس و دیافراگم های مورد استفاده برای جلوگیری از بارداری آسیب برسانند.

در برخی موارد، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی درمان با استروژن را به شکل قرص، کرم یا حلقه تجویز می کند که استروژن را آزاد می کند.

کرم ها و حلقه ها استروژن را مستقیماً به بافت ها آزاد می کنند. زمانی که علائم ناراحت کننده یائسگی دیگر مانند گرگرفتگی دارید، قرص ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

از آنجایی که بسیاری از محصولات می توانند پوست ظریف واژن را تحریک کنند، مهم است که در صورت تداوم وضعیت، ارزیابی و مشاوره درمانی را در مطب پزشک جستجو کنید.

پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی شامل چه مواردی می شود؟

چگونه از خشکی واژن جلوگیری کنم؟

از استفاده از محصولات تحریک کننده مانند دوش خودداری کنید. از کاندوم های حاوی nonoyxnol-9 یا N-9 خودداری کنید. آنها دارای یک ماده شیمیایی هستند که می تواند باعث خشکی واژن شود. مهم است بدانید که تغییرات مربوط به سن یا تولید مثل در واژن قابل پیشگیری نیستند.

 

 نتیجه چیست؟

خشکی واژن می تواند باعث ناراحتی در ناحیه واژن و لگن شود. دلایل مختلفی برای این وضعیت وجود دارد.

خشکی واژن به ندرت جدی است و چندین روش درمانی وجود دارد که می تواند به درمان آن کمک کند. همچنین راه هایی وجود دارد که می توانید به پیشگیری از آن کمک کنید.

با این حال، اگر خشکی واژن را تجربه کردید که از بین نمی رود، آن را با پزشک خود در میان بگذارید تا بتواند به شما در یافتن درمان مناسب کمک کند.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا متخصص زنان زایمان و نازایی ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، که دوره های مختلف جراحی زیبایی زنان را گذرانده و موفق به کسب مدرک جراحی زیبایی زنان از دانشگاه اصفهان شده اند. ایشان در درمان بیماری های مختلف زنان و انجام کلیه خدمات پزشکی مربوط به زنان از جمله علت خشکی واژن متخصص و با تجربه هستند و قادراند بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر شهرزاد شعبانی نیا کلیک کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *