غربالگری های زنان

غربالگری های مهم برای افزایش سلامتی زنان

 

بانوان باید بیشتر به سلامت جسمی خود اهمیت بدهند و یک سری غربالگری های لازم را انجام دهند و به این وسیله سلامتی خود را تضمین کنند. در این میان می توانیم به غربالگری فشارخون بالا، غربالگری سطح کلسترول، غربالگری سرطان دهانه رحم، غربالگری سرطان پستان، غربالگری سرطان پوست و غربالگری دیابت نوع ۲ اشاره کنیم.

غربالگری‌هایی که تمام زنان در طول زندگی‌شان نیازمند انجام آنها هستند، از این قرارند:

به عنوان یک زن، غربالگری‌های اولیه برخی بیماری‌ها می‌‌تواند به شما در پیشگیری از سرطان، دیابت، پوکی استخوان و… کمک کند.این غربالگری‌ها بسته به سن شما، سابقه خانوادگی، تاریخچه سلامتی و عوامل خطر دیگر انجام می‌‌شود.

 

غربالگری فشارخون بالا:

همانطور که شما مسن‌تر می‌‌شوید، خطر ابتلا به فشارخون بالا نیز افزایش می‌‌یابد بخصوص اگر دچار اضافه وزن باشید و یا از برخی عادات غلط بهداشتی تبعیت کنید. فشارخون بالا تهدید کننده قلب است و منجر به افزایش خطر حملات قلبی، یا سکته مغزی می‌‌شود.

کنترل فشارخون می‌‌تواند خطرات طولانی مدت بیماری‌های قلبی و نارسایی کلیه را کاهش دهد. غربالگری برای فشارخون بالا شامل اندازه گیری مرتبط فشارخون سیستولیک و دیاستولیک است.

پیشنهاد مطالعه
آندومتریوز چیست؟

 

غربالگری سطح کلسترول:

کلسترول بالا منجر به تشکیل پلاک و انسداد شریان‌ها می‌‌شود. تشکیل پلاک ها می‌‌تواند سالهای سال بدون علامت باشد و در نهایت منجر به حمله قلبی یا سکته مغزی شود. فشارخون بالا، دیابت و سیگار نیز از علل تشکیل پلاک هستند.

تغییر در زندگی روزمره و استفاده از برخی داروها خطر ابتلا به تصلب شرائین را کاهش می‌‌دهد. غربالگری سطح کلسترول شامل اندازه‌گیری کلسترول بد و کلسترول خوب بعلاوه تری گلیسیرید یا چربی خون است. اگر شما بالای ۲۰ سال سن دارید، هر ۵ سال یکبار باید این غربالگری را انجام دهید.

 

سرطان پستان:

پیدا کردن شانس ابتلا به سرطان قبل از شروع آن، خود یک درمان است. سرطان پستان حتی ممکن است مغز و ریه‌ها را نیز درگیر کند. معاینات مکرر پستان هر یک تا سه سال برای تشخیص خطر ابتلا به این بیماری ضروری است.

غربالگری با ماموگرافی:

ماموگرافی با دوز پایین اشعه ایکس اغلب می‌‌تواند قبل از این که شما حتی یک توده را احساس کنید، آن را شناسایی کند. اگر شما ۴۰ سال به بالا هستید، حتما باید هر سال این غربالگری را انجام دهید. البته پزشکان برحسب شرایط شما توصیه می‌‌کنند که این غربالگری دقیقا هرچند وقت یکبار باید انجام شود.

پیشنهاد مطالعه
نوار قلب جنین (NST)

سرطان دهانه رحم:

گردن رحم یک گذرگاه باریک بین رحم و واژن است. علت اصلی سرطان دهانه رحم ویروس پاپیلومای انسانی است. با تست پاپ اسمیر می‌‌توان سلول‌هایی که را که قرار است سرطانی شوند را تشخیص داد. توصیه‌های بین‌المللی بر این است که از سن ۲۱ سالگی به بعد، زنان متاهل هر سه سال یک بار این تست انجام شود و اگر شما ۳۰ سال به بالا یا مسن‌تر هستید، می‌‌توانید حداقل هر ۵ سال یکبار تست HPV را نیز انجام دهید. اگر شما از نظر جنسی در معرض خطر هستید، تست واژن برای تشخیص کلامیدیا و گنوره را هر سال نیاز دارید.

 

 

پوکی استخوان و شکستگی استخوان:

پس از یائسگی، زنان شروع به از دست دادن توده استخوانی می‌‌کنند و این شروع بیماری پوکی استخوان است. آزمون غربالگری پوکی استخوان یا تست تراکم استخوان برای تمام زنان ۶۵ سال به بالا توصیه می‌‌شود. اگر شما در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستید، ممکن است پزشک در سنین پایین این تست را به شما توصیه کند.

پیشنهاد مطالعه
پرولاپس قدامی (سیستوسل)

 

سرطان پوست:

انواع مختلفی از سرطان پوست وجود دارد. هرگونه تغییر در پوست از جمله خال و کک و مک و تغییر در اندازه و رنگ خال‌ها باید به طور منظم در زنان بررسی شود.

 

دیابت نوع ۲:

دیابت خطر ابتلا به بیماری‌های کلیوی، سکته مغزی، کوری و آسیب به رگ‌های خونی شبکیه چشم را افزایش می‌‌دهد. سطح قندخون ۱۰۰ تا ۱۲۵ مرحله پیش دیابت است و سطح قند ۱۲۶ به بالا ممکن است نشان دهنده ابتلا به دیابت باشد. آزمایش‌های دیگر مانند آزمون تحمل گلوکز خوراکی و آزمایشA۱C نیز می‌‌تواند به تشخیص دیابت کمک کند.

اگر شما سالم ولی در معرض خطر دیابت هستید، هر سه سال یکبار بخصوص با شروع سن ۴۵ سالگی از نظر ابتلا به دیابت باید غربالگری شوید

 

غربالگری های زنان و تشخیص زود هنگام بیماری ها

دکتر شهرزاد شعبانی نیا

👩‍⚕️جراح و متخصص زنان و زایمان و زیبایی زنان
🔰دارای بوردتخصصی⁣
🔰لابياپلاستی/وایتینگ

 

جهت کسب اطلاعات تماس (آدرس مطب، شماره تماس و …) لطفا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *