فیبروئید رحم

فیبروئید رحم


علائم و علل فیبروئید رحم چیست؟

فیبروئید رحم

مدت زمان مطالعه: ۱۱ دقیقه

 

فیبروم های رحمی توده های غیر سرطانی رحم هستند که اغلب در سال های باروری ظاهر می شوند. فیبروم های رحمی که لیومیوم (lie-o-my-O-muhs) یا میوم نیز نامیده می شوند، با افزایش خطر سرطان رحم مرتبط نیستند و تقریباً هرگز به سرطان تبدیل نمی شوند.

فیبروم ها در اندازه های مختلف هستند، از نهال، غیرقابل تشخیص توسط چشم انسان، تا توده های حجیم که می توانند رحم را منحرف و بزرگ کنند. شما می توانید یک فیبروم یا چند فیبروم داشته باشید. در موارد شدید، فیبروم‌های متعدد می‌توانند رحم را به قدری منبسط کنند که به قفسه سینه برسد و وزن اضافه کند.

بسیاری از زنان در طول زندگی خود فیبروم رحم دارند. اما ممکن است ندانید که فیبروم رحمی دارید زیرا اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی کنند. پزشک شما ممکن است به طور اتفاقی فیبروم ها را در طول معاینه لگن یا سونوگرافی قبل از تولد کشف کند.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا متخصص زنان زایمان و نازایی ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، که دوره های مختلف جراحی زیبایی زنان را گذرانده و موفق به کسب مدرک جراحی زیبایی زنان از دانشگاه اصفهان شده اند. ایشان در درمان بیماری های مختلف زنان و انجام کلیه خدمات پزشکی مربوط به زنان از جمله فیبروئید رحم متخصص و با تجربه هستند و قادراند بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

علائم

بسیاری از زنانی که فیبروم دارند هیچ علامتی ندارند. در مواردی که این کار را انجام می دهند، علائم را می توان تحت تأثیر محل، اندازه و تعداد فیبروم ها قرار داد.

فیبروئید رحم

فیبروئید رحم

در زنانی که دارای علائم هستند، شایع ترین علائم و نشانه های فیبروم رحمی عبارتند از:

خونریزی شدید قاعدگی
دوره های قاعدگی بیش از یک هفته طول می کشد
فشار یا درد لگن
تکرر ادرار
مشکل در تخلیه مثانه
یبوست
کمردرد یا پا درد
به ندرت، فیبروم می تواند باعث درد حاد شود، زمانی که خون خود را از دست می دهد و شروع به مرگ می کند.

پیشنهاد مطالعه
خدمات لابیاپلاستی اصفهان

فیبروم ها به طور کلی بر اساس مکانشان طبقه بندی می شوند. فیبروم های داخل دیواره در دیواره عضلانی رحم رشد می کنند. فیبروم های زیر مخاطی به داخل حفره رحم برآمده می شوند. فیبروم های ساب سروزال به سمت خارج رحم پیش می روند.


پیشنهاد مطالعه: همگام سازی پریود چیست؟


اگر دارید به پزشک مراجعه کنید:

درد لگنی که از بین نمی رود
دوره های بیش از حد سنگین، طولانی یا دردناک
لکه بینی یا خونریزی بین پریودها
مشکل در تخلیه مثانه
تعداد کم گلبول های قرمز بدون دلیل (کم خونی)
اگر خونریزی شدید واژینال یا درد شدید لگنی دارید که به طور ناگهانی ظاهر می شود، به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید.

پزشکان علت فیبروم رحم را نمی‌دانند، اما تحقیقات و تجربیات بالینی به این عوامل اشاره می‌کنند:

تغییرات ژنتیکی بسیاری از فیبروم ها حاوی تغییراتی در ژن هایی هستند که با سلول های عضلانی معمولی رحم متفاوت است.
هورمون ها به نظر می‌رسد استروژن و پروژسترون، دو هورمونی که رشد دیواره رحم را در طول هر سیکل قاعدگی برای آمادگی برای بارداری تحریک می‌کنند، باعث رشد فیبروم‌ها می‌شوند.

فیبروم ها حاوی گیرنده های استروژن و پروژسترون بیشتری نسبت به سلول های عضلانی معمولی رحم هستند. فیبروم ها پس از یائسگی به دلیل کاهش تولید هورمون، تمایل به کوچک شدن دارند.

پیشنهاد مطالعه
عمق واژن چقدر است؟

سایر عوامل رشد موادی که به بدن در حفظ بافت ها کمک می کنند، مانند فاکتور رشد شبه انسولین، ممکن است بر رشد فیبروم تأثیر بگذارد.
ماتریکس خارج سلولی (ECM). ECM ماده ای است که باعث می شود سلول ها مانند ملات بین آجرها به هم بچسبند. ECM در فیبروم ها افزایش یافته و آنها را فیبری می کند. ECM همچنین فاکتورهای رشد را ذخیره می کند و باعث تغییرات بیولوژیکی در خود سلول ها می شود.

پزشکان معتقدند که فیبروم رحم از یک سلول بنیادی در بافت عضلانی صاف رحم (میومتر) ایجاد می شود. یک سلول به طور مکرر تقسیم می شود و در نهایت یک توده سفت و لاستیکی متمایز از بافت مجاور ایجاد می کند.

الگوهای رشد فیبروم های رحمی متفاوت است – ممکن است به آرامی یا سریع رشد کنند یا ممکن است به همان اندازه باقی بمانند. برخی از فیبروم ها از طریق جهش رشد می روند و برخی ممکن است خود به خود کوچک شوند.

بسیاری از فیبروم هایی که در دوران بارداری وجود داشته اند، پس از بارداری کوچک شده یا ناپدید می شوند، زیرا رحم به اندازه معمول خود باز می گردد.

به جز اینکه یک زن در سنین باروری هستید، عوامل خطر کمی برای فیبروم رحم شناخته شده است. عواملی که می توانند بر رشد فیبروم تأثیر بگذارند عبارتند از:

نژاد. اگرچه همه زنان در سنین باروری ممکن است به فیبروم مبتلا شوند، زنان سیاه‌پوست بیشتر از زنان سایر گروه‌های نژادی به فیبروم مبتلا می‌شوند. علاوه بر این، زنان سیاه‌پوست در سنین پایین‌تر فیبروم دارند و همچنین احتمالاً فیبروم‌های بیشتر یا بزرگ‌تری همراه با علائم شدیدتر دارند.
وراثت اگر مادر یا خواهر شما فیبروم داشته باشد، در خطر ابتلا به آن هستید.
عوامل دیگر. شروع قاعدگی در سنین پایین؛ چاقی؛ کمبود ویتامین D؛ داشتن رژیم غذایی با گوشت قرمز بیشتر و سبزیجات سبز، میوه و لبنیات کمتر. و نوشیدن الکل، از جمله آبجو، خطر ابتلا به فیبروم را افزایش می دهد.

فیبروئید رحم

فیبروئید رحم

عوارض

اگرچه فیبروم های رحمی معمولاً خطرناک نیستند، اما می توانند باعث ناراحتی شوند و ممکن است منجر به عوارضی مانند افت گلبول های قرمز خون (کم خونی) شوند که باعث خستگی ناشی از از دست دادن شدید خون می شود. به ندرت به دلیل از دست دادن خون نیاز به تزریق خون است.

پیشنهاد مطالعه
راه های ایمن برای سفت کردن واژن

بارداری و فیبروئید رحم

فیبروم ها معمولاً در باردار شدن تداخلی ندارند. با این حال، ممکن است فیبروم ها – به ویژه فیبروم های زیر مخاطی – باعث ناباروری یا از دست دادن بارداری شوند.

فیبروم ها همچنین ممکن است خطر برخی از عوارض بارداری مانند جدا شدن جفت، محدودیت رشد جنین و زایمان زودرس را افزایش دهند.

جلوگیری

اگرچه محققان به بررسی علل تومورهای فیبروئید ادامه می دهند، شواهد علمی کمی در مورد نحوه پیشگیری از آنها در دسترس است. پیشگیری از فیبروم رحم ممکن است امکان پذیر نباشد، اما تنها درصد کمی از این تومورها نیاز به درمان دارند.

اما، با انتخاب شیوه زندگی سالم، مانند حفظ وزن سالم و خوردن میوه و سبزیجات، ممکن است بتوانید خطر فیبروم خود را کاهش دهید.

همچنین، برخی تحقیقات نشان می دهد که استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی ممکن است با خطر کمتر فیبروم همراه باشد.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر شهرزاد شعبانی نیا کلیک کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *