لیفت لابیاماژور

لابیاپلاستی ماژور(لابیا ماژور پلاستی) چیست؟

 

 

لابیاپلاستی یک عمل زیبایی زنانه است روی پوسته خارجی واژن انجام می شود. این جراحی با هدف کوچک کردن لابیاهای واژن و قرینه سازی آنها انجام می شود. دو نوع لابیا در ساختار واژن وجود دارد: لابیا مینور و لابیا ماژور. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که عمل لابیاپلاستی ماژور چیست و چطور انجام می شود. برای دسترسی راحت به مطالب این مقاله پیشنهاد می کنیم از فهرست زیر استفاده کنید.

 

لابیا ماژور چیست؟

بخش بیرونی و قابل مشاهده واژن شامل لبه های کوچک درونی به نام لابیا مینور و لبه های بزرگ بیرونی به نام لابیا ماژور است. لابیا ماژور از مهبل (مدخل واژن)، لابیا مینور و نیز کلیتوریس محافظت می کند. لابیاهای ماژور از استخوان شرمگاهی شروع و تا ناحیه پرینه ادامه پیدا می کنند.

 

اندازه طبیعی لابیا ماژور

اندازه استاندارد و خاصی برای لابیا ماژور وجود ندارد. در واقع اندازه لابیا ماژور تحت تاثیر مواردی مثل ژنتیک، سن، بارداری و تغییرات هورمونی قرار دارد. لابیا ماژور در طول زندگی زنان در حال رشد کردن و بزرگ شدن است. اما رشد خیلی سریع لابیاها در دوران بلوغ دختران و به دنبال تغییرات هورمونی اتفاق می افتد. اندازه لابیا ماژور در افراد مختلف متفاوت است. اگر مشکلاتی مثل:

 • خارش لابیا ماژور
  • تورم لابیا ماژور
  • درد لابیا ماژور

وجود نداشته باشد، اندازه لابیا طبیعی است و نیازی به جراحی ندارد.

 

 

لابیا ماژور بزرگ

در بعضی از خانم ها لابیا ماژور از حد طبیعی بزرگتر بوده و چین و چروک و حالت افتادگی دارد. لابیا ماژور بزرگ علاوه بر ظاهر ناخوشایندی که دارد، روی اعتماد به نفس خانم ها در برقراری رابطه جنسی بسیار تاثیرگذار است. اما تاثیر منفی لابیا ماژور بزرگ به موارد زیبایی محدود نمی شود و مشکلات زیر را نیز برای برخی زنان و یا دختران ایجاد می کند:

 • ایجاد درد و سوزش موقع پوشیدن لباس های تنگ و یا شلوار جین
  • ایجاد درد، سوزش و خارش لابیاماژور موقع انجام برخی از فعالیت های ورزشی
  • بروز عفونت واژینالی به دلیل عدم خروج ترشحات واژن به خاطر لابیاهای بزرگ
  • انحراف در مسیر ادرار یا عفونت های ادراری
پیشنهاد مطالعه
بعد از برداشتن رحم چه کارهایی باید انجام دهید؟

به همین دلیل نیز خانم ها به دنبال کوچ کردن لابیاهای بزرگ و آویزان خود هستند تا مشکلات ذکر شده در بالا را بر طرف کنند.

 

علت بزرگ شدن لابیا ماژور

علت نامتقارن بودن لبه های واژن و بزرگ بودن آن می تواند ارثی یا ژنتیکی باشد. اما موارد زیر که در طول زندگی خانم ها رخ می دهد، می تواند علت بزرگ شدن لابیا ماژور و افتادگی آن باشد:

 • بالا رفتن سن (معمولا بعد از ۴۰ سالگی اتفاق می افتد)
  • یائسگی
  • تغییرات هورمونی ناشی از بلوغ، برخی بیماری ها، شیردهی، حاملگی و …
  • زایمان طبیعی متعدد
  • کاهش وزن زیاد در افراد چاق

مصرف دخانیات نیز باعث افتادگی در لابیا ماژور می شود. خانم هایی که لابیا ماژور بزرگ دارند، می توانند برای کوچک کردن لابیا ماژور و رفع افتادگی آن جراحی لابیاپلاستی را انجام دهند.

 

لابیاپلاستی ماژور چیست؟

تزریق فیلر یعنی تزریق چربی یا تزریق ژل برای رفع چروک یا افتادگی لابیا درمان دائمی نیست. به همین دلیل برای کوچک کردن لابیاماژور، رفع چین و چروک آن و نیز برطرف کردن افتادگی لابیا ماژور، عمل لابیا ماژور پلاستی انجام می شود. این جراحی یک روش درمانی دائمی برای رفع افتادگی و بزرگ بودن لابیا ماژور است.

 

 

نحوه انجام عمل لابیاماژور پلاستی

در این روش با عمل جراحی قسمت های اضافی لابیا ماژور برداشته می شود. سپس قسمت های باقی مانده بخیه می خورند. بخیه ها قابل جذب هستند و نیازی به کشیدن ندارند. اگر جراح مهارت لازم را داشته باشد و از نخ با کیفیت استفاده کند، به هیچ عنوان جای بخیه ها باقی نمی ماند.

این جراحی با بیهوشی انجام می شود و نیازی به بستری شدن بعد از عمل نیست. چند ساعت بعد از عمل و چکاپ پزشک می توانید مرخص شوید. در ضمن این جراحی به دلیل نیاز به بیهوشی باید در کلنیک جراحی انجام می شود. مدت زمان جراحی یک ساعت است. اما اگر عمل های زیبایی دیگری هم همزمان با آن انجام شود، مدت زمان جراحی بیشتر می شود.

 

مزایای عمل لابیاماژور پلاستی

ظاهر لابیا ماژور به خاطر کوچک شدن لابیا ماژور و رفع چین و چروک آن زیبا می شود و اعتماد به نفس جنسی را به خانم ها بر می گرداند. به علاوه انجام عمل لابیاماژور پلاستی با مزایای دیگری هم همراه است. این مزایا عبارتند از:

 • جوانسازی واژن
  • رفع تیرگی واژن
  • برطرف شدن عفونت های ادراری یا واژینالی
  • بهبود حس جنسی و افزایش لذت جنسی به خاطر برداشته شدن بخش های اضافی لابیا ماژور
  • رفع درد هنگام نزدیکی
پیشنهاد مطالعه
غربالگری های زنان و تشخیص زود هنگام بیماری ها

به علاوه خانم هایی که به خاطر بزرگ بودن لابیا ماژور موقع انجام برخی فعالیت های ورزشی یا پوشیدن یک سری لباس ها احساس درد، سوزش و خارش لابیا ماژور داشته اند، بعد از این جراحی مشکل آنها برطرف خواهد شد.

 

 

دوره نقاهت لابیاماژور پلاستی

دوران نقاهت بعد از این جراحی ۵ روز تا یک هفته است. باید حتما بعد از عمل به مدت دو روز در منزل استراحت کنید. طی این دوران باید مراقبتهای بعد از جراحی را حتما رعایت کنید تا بدون عوارض، نتیجه دلخواه را کسب کنید.

 

مراقبتهای بعد از عمل لابیاماژور پلاستی

مراقبتهای بعد از لابیوماژور پلاستی شبیه مراقبتهای بعد از عمل لابیاپلاستی است. خانم هایی که عمل لابیاپلاستی ماژور انجام می دهند، نباید تا زمان بهبودی لباس های تنگ و چسبان استفاده کنند. اگر بعد از عمل احساس درد داشتید، می توانید از قرصهای مسکن یا کمپرس یخ استفاده کنید. سایر مراقبتهای بعد از عمل لابیاپلاستی ماژور عبارتند از:

 • محل بخیه ها را باید خشک و تمیز نگه دارند.
  • به مدت ۲ هفته از انجام فعالیت های ورزشی به خصوص ورزشهای هوازی بپرهیزید.
  • تا یک ماه بعد از عمل نباید رابطه جنسی داشته باشید. بهتر است تا بهبودی کامل از برقراری نزدیکی اجتناب کنید.
  • تا یک ماه بعد از عمل از رفتن به استخر، یا ماندن در وان یا جکوزی اجتناب کنید.

تا یک هفته بعد از عمل مراقب فعالیت های روزانه خود باشید و اجسام سنگین بلند نکنید. بعد از یک هفته می توانید به زندگی عادی خود برگردید ولی همچنان تا یک ماه از بلند کردن اشیاء سنگین خودداری کنید.

 

هزینه عمل لابیاماژور پلاستی

هزینه جراحی لابیاپلاستی ماژور به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. مثلا: جراح، کلنیکی که جراحی انجام می شود، هزینه های جراحی (لباس، دکتر بیهوشی و …)، آزمایشهایی که قبل از عمل انجام می دهید، مدت زمان عمل. اگر همزمان با لابیاپلاستی ماژور جراحی هایی مثل تنگ کردن واژن، تزریق چربی به واژن، پرینه پلایستی، پرینورافی و … را انجام دهید، هزینه این جراحی ها به هزینه لابیاماژور پلاستی اضافه می شود.

پیشنهاد مطالعه
بستن لوله رحم

 

سوالات پر تکرار درباره جراحی لابیا ماژور

سوالات زیر در مورد لابیا ماژور پلاستی مکرر پرسیده می شوند. در ادامه این سوالات به همراه پاسخ آن آمده است:

۱- من ساکن اصفهان نیستم، میتوانم بعد از عمل به شهرم برگردم؟
برای جلوگیری از باز شدن بخیه ها تا ۲۴ ساعت بعد از عمل باید تهران بمانید. در این صورت اگر احتمالا با مشکلی مثلا باز شدن بخیه ها مواجه شوید، می توانید به پزشک خود یا مراکز درمانی مراجعه کنید.

۲- دختران مجرد و باکره هم می توانند این جراحی را انجام دهند؟
بله این جراحی برای دختران نیز انجام می شود. این عمل روی قسمت بیرونی واژن انجام می گیرد و آسیبی به پرده بکارت وارد نمی شود.

۳- لابیاپلاستی ماژور را بعد از زایمان انجام دهیم بهتر است یا قبل از آن؟
بارداری یا زایمان طبیعی باعث تغییر نتیجه لابیاپلاستی نمی شود. شما می توانید این جراحی را از ۱۸ سالگی به بعد انجام دهید. البته تورم لابیا ماژور در دوران بارداری تا شیردهی طبیعی است و به خاطر تغییرات هورمونی اتفاق می افتد. این تورم خود به خود بعد از بازگشت به تعادل هورمونی از بین می رود و نتیجه قبلی عمل لابیا پیلاستی ماژور را می توانید مشاهده کنید.

۴- کسانی که عمل لابیاپلاستی ماژور انجام می دهند، باید زایمان طبیعی داشته باشند یا سزارین؟
هیچ محدودیتی نیست. هم می توانید زایمان طبیعی داشته باشید هم بسته به شرایط تان زایمان سزارین انجام دهید. هیچ یک از این زایمان ها روی نتیجه عمل تاثیری ندارد.

 

لیفت لابیاماژور

دکتر شهرزاد شعبانی نیا

👩‍⚕️جراح و متخصص زنان و زایمان و زیبایی زنان
🔰دارای بوردتخصصی⁣
🔰لابياپلاستی/وایتینگ

 

جهت کسب اطلاعات تماس (آدرس مطب، شماره تماس و …) لطفا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *