نحوه خوابیدن در بارداری چگونه است؟

خوابیدن در بارداری

نحوه خوابیدن در بارداری چگونه است؟ روی شکم، کمر یا به پهلو؟ سوالی است که برای همه زنان باردار پیش میاید که نحوه خوابیدن در دوران بارداری چگونه باشد که هم برای جنین ایمن باشد و هم مادر در آسایش. زمان بارداری٬ دورانی است که بیش از هر زمان دیگری به یک خواب شبانه خوب نیاز دارید، هر چند متاسفانه محقق کردنش کمی مشکل است. پیدا کردن بهترین وضعیت خواب آسان نیست. باید بگوییم که دو حالت مورد علاقه افراد در خوابیدن یعنی (رو به شکم و به پشت خوابیدن) در دوران حاملگی بهترین وضعیت خوابیدن نیست. همراه باشید تا وضعیت های خوابیدن را بررسی کنیم.

پوزیشن خواب در بارداری که باید از آن اجتناب کرد

در اینجا نکاتی که لازم است در مورد طرز صحیح خوابیدن در بارداری بدانید و باید ها و نباید ها در مورد پوزیشن های خواب در بارداری را اعلام می کنیم:

به پشت خوابیدن در بارداری

خوابیدن به پشت موقعیت خوابی است که در دوران بارداری توصیه نمیشود، زیرا در این حالت می تواند ورید اجوف تحتانی شما همان رگ خونی که خون را از پاها به قلب برمی گرداند را تحت فشار قرار دهد.اگر این ورید را تحت فشار قرار دهید جریان خون را محدود میشود و ممکن است احساس ضعف و سبکی سر پیدا کنید. جدایی از مسائل خوابیدن خوراک و تغذیه در دوران بارداری نیز حائز اهمیت است.

پیشنهاد مطالعه
چگونه از زایمان زودرس جلوگیری کنیم؟

خوابیدن به پهلوی راست در حاملگی

توصیه اکثر پزشکان این است که زنان باردار به پهلوی چپ دراز بکشند. این موقعیت خواب جریان خون مطلوب به بدن و رحم شما را زیاد میکند. با این حال نکته مهم راحتی شما است اگر احساس میکنید به پهلوی راست راحت تر هستید، هیچ دلیلی وجود ندارد که به پهلوی راست نخوابید.

برای مشاهده نمونه کارهای دکتر شهرزاد شعبانی نیا در  صفحه اینستاگرام  کلیک کنید.

بهترین حالت خواب در بارداری

یادگیری نحوه خوابیدن و خواب آرام‌تر در دوران بارداری ارتباط زیادی با وضعیت خوابیدن دارد. در حالی که باردار هستید، بهترین حالت خوابیدن به پهلو است. اگر قبلاً به پهلو نمی خوابید، ممکن است بخواهید در سه ماهه اول حاملگی به پهلو خوابیدن عادت کنید، زیرا در سه ماهه دوم و سوم بارداری، چاره ای نخواهید داشت. با توجه به بزرگی شکم شما به پهلو بخوابید.

پیشنهاد مطالعه
عفونت واژن چگونه تشخیص داده می شود؟

 بهترین حالت خوابیدن برای تنگی نفس به هنگام خواب:

حتما به پهلو استراحت کنید یادتان باشد سمت چپ بهتر است، ولی به پشت نخوابید. موقعیت خواب به پهلو مانع بازگشت خون به قلب و احساس دریافت نکردن هوای کافی میشود.

روش صحیح خوابیدن در بارداری برای تورم:

اگر احساس کردید در طول روز دچار تورم (احتباس آب) شدید حتما به پهلوی چپ بخوابید. این موقعیت اجازه خواهد داد که آب به بافت شما بازگردد و وارد گردش خون شما نشود و به وسیله کلیه ها از بدن تخلیه میشود.

سوالات متداول نحوه صحیح خوابیدن در دوران حاملگی

آیا می توانید در دوران بارداری به پشت بخوابید؟

پیشنهاد مطالعه
جراحی جوانسازی واژن شامل چه مراحلی است؟

بهتر است در دوران بارداری به پهلوی چپ بخوابید تا از فشار آوردن رحم به ستون فقرات، عضلات پشت، ورید بزرگ (ورید اجوف تحتانی) و کبد جلوگیری کنید. در طول شب هنوز این احتمال وجود دارد که به پشت بغلتید، که خوب است، اما بهتر است به پهلوی خود برگردید.

آیا خوابیدن روی شکم در دوران حاملگی بی خطر است؟

لزوماً خوابیدن روی شکم در دوران بارداری امن ترین یا راحت ترین راه نیست. اگر قبل از بارداری دچار شکم یا کمر می‌خوابیدید، سعی کنید در اوایل بارداری به خودتان تمرین دهید که به پهلوی چپ بخوابید. خوابیدن به پهلوی چپ توسط متخصصان پزشکی به عنوان بهترین حالت خوابیدن در بارداری توصیه می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *