هر آنچه که باید در مورد عفونت مجاری ادراری بدانید!

بهترین پزشک زنان اصفهان

بهترین پزشک زنان اصفهان


بهترین پزشک زنان اصفهان | دکتر شهرزاد شعبانی نیا | drshabaninia.com

مدت زمان مطالعه: ۲۶ دقیقه

 

عفونت مجاری ادراری (UTI) یک عفونت میکروبی است. اینها موجودات بسیار کوچکی هستند که بدون میکروسکوپ قابل مشاهده نیستند. بیشتر UTI ها توسط باکتری ها ایجاد می شوند ، اما برخی از آنها توسط قارچ ها و در موارد نادر ویروس ها ایجاد می شوند. عفونت های ادراری یکی از شایع ترین عفونت ها در انسان است.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است.

عفونت ادراری می تواند در هر نقطه ای از مجاری ادراری شما رخ دهد. دستگاه ادراری شما از کلیه ها ، حالب ، مثانه و مجرای ادرار تشکیل شده است. اکثر UTI ها فقط مجرای ادراری و مثانه را در قسمت تحتانی درگیر می کنند. با این حال ، UTI ها می توانند حالب و کلیه ها را در قسمت فوقانی درگیر کنند. اگرچه عفونت های دستگاه ادراری فوقانی نادرتر از عفونت های دستگاه ادراری تحتانی هستند ، اما معمولاً شدیدتر نیز هستند.

 

عفونت مجاری ادراری (UTI) یک عفونت میکروبی است…

(بهترین پزشک زنان اصفهان)

علائم عفونت ادراری بستگی به این دارد که کدام قسمت از دستگاه ادراری آلوده است.

عفونت های مجاری ادراری تحتانی بر مجرای ادراری و مثانه تأثیر می گذارد.

 

علائم عفونت مجاری ادراری تحتانی عبارتند از:

سوزش با ادرار
افزایش دفعات ادرار بدون دفع ادرار زیاد
افزایش فوریت ادرار
ادرار خونی
ادرار کدر
ادراری که شبیه کولا یا چای است
ادرار که بوی قوی دارد
درد لگن در زنان
درد راست روده در مردان
عفونت های دستگاه ادراری فوقانی بر کلیه ها تأثیر می گذارد. اگر باکتری ها از کلیه آلوده به خون منتقل شوند ، اینها می توانند به طور بالقوه تهدید کننده زندگی باشند. این بیماری که urosepsis نامیده می شود ، می تواند باعث کاهش خطرناک فشار خون ، شوک و مرگ شود.

 

بهترین پزشک زنان اصفهان

بهترین پزشک زنان اصفهان

علائم عفونت مجاری ادراری فوقانی شامل موارد زیر است:

درد و حساسیت در قسمت فوقانی کمر و پهلوها
لرز
تب
حالت تهوع
استفراغ

 

علائم عفونت ادراری در مردان:

(بهترین پزشک زنان اصفهان)

علائم عفونت ادراری فوقانی در مردان مشابه علائم زنان است. علائم عفونت ادراری تحتانی در مردان گاهی شامل درد مقعدی می شود ، علاوه بر علائم مشترکی که هم در مردان و هم در زنان مشترک است.

 

علائم عفونت ادراری در زنان:

(بهترین پزشک زنان اصفهان)

زنان مبتلا به عفونت ادراری تحتانی ممکن است درد لگن را تجربه کنند. این علاوه بر سایر علائم رایج است. علائم عفونت دستگاه تنفسی در مردان و زنان مشابه است.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است.

 

درمان عفونت ادراری:

درمان عفونت ادراری بستگی به علت آن دارد. پزشک شما می تواند تعیین کند که کدام ارگانیسم باعث عفونت می شود از نتایج آزمایش مورد استفاده برای تأیید تشخیص.

در بیشتر موارد ، علت آن باکتری است. UTI های ناشی از باکتری ها با آنتی بیوتیک درمان می شوند.

در برخی موارد ، ویروس ها یا قارچ ها علت آن هستند. UTI های ویروسی با داروهایی به نام ضد ویروس درمان می شوند. اغلب ، سیدوفوویر ضد ویروسی انتخابی برای درمان عفونت های ادراری ویروسی است. UTI های قارچی با داروهایی به نام ضد قارچ درمان می شوند.

 

آنتی بیوتیک ها برای عفونت ادراری:

شکل آنتی بیوتیک مورد استفاده برای درمان عفونت ادراری باکتریایی معمولاً بستگی به این دارد که کدام قسمت از دستگاه درگیر است. UTI های دستگاه تحتانی معمولاً با آنتی بیوتیک های خوراکی قابل درمان هستند. دستگاه ادراری مجاری فوقانی نیاز به آنتی بیوتیک های داخل وریدی دارد. این آنتی بیوتیک ها مستقیماً در رگ های شما قرار می گیرند.

گاهی اوقات ، باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها مقاومت نشان می دهند. برای کاهش خطر مقاومت به آنتی بیوتیک ها ، پزشک احتمالاً شما را در کوتاه ترین دوره درمانی ممکن قرار می دهد. درمان معمولاً بیش از ۱ هفته طول نمی کشد.

پیشنهاد مطالعه
انجام IUI

نتایج حاصل از کشت ادرار شما می تواند به پزشک شما کمک کند تا یک درمان آنتی بیوتیکی را انتخاب کند که در برابر نوع باکتری هایی که باعث عفونت شما می شوند بهتر عمل کند.

درمان های غیر از آنتی بیوتیک ها برای عفونت های عفونی باکتریایی در حال بررسی است. در برخی موارد ، درمان UTI بدون آنتی بیوتیک ممکن است یک گزینه برای UTI های باکتریایی با استفاده از شیمی سلول برای تغییر تعامل بین بدن و باکتری ها باشد.

 

داروهای خانگی عفونت ادراری:

هیچ داروی خانگی که بتواند عفونت ادراری را درمان کند وجود ندارد ، اما برخی از کارها وجود دارد که می تواند به عملکرد بهتر داروهای شما کمک کند.

این داروهای خانگی برای عفونت های ادراری ، مانند نوشیدن آب بیشتر ، ممکن است به بدن شما کمک کند تا عفونت را سریعتر پاک کند.
در حالی که قره قاط یک داروی محبوب است ، تحقیقات در مورد تأثیر آنها بر عفونت های ادراری متفاوت است. مطالعات قطعی بیشتری مورد نیاز است.

آب کرن بری یا کرن بری پس از شروع عفونت ادراری را درمان نمی کند. با این حال ، یک ماده شیمیایی موجود در قره قاط می تواند از جلوگیری از انواع خاصی از باکتری ها که می توانند باعث عفونت UTI باکتریایی به پوشش مثانه شما شوند ، جلوگیری کند. این ممکن است برای جلوگیری از عفونت های مجاری ادراری در آینده مفید باشد.

 

بهترین پزشک زنان اصفهان

بهترین پزشک زنان اصفهان

UTI های درمان نشده

درمان عفونت ادراری مهم است – هرچه زودتر ، بهتر. UTI های درمان نشده هرچه بیشتر گسترش پیدا کنند شدیدتر می شوند. درمان عفونت ادراری معمولاً در دستگاه ادراری تحتانی راحت ترین است. درمان عفونت که به مجاری ادراری فوقانی سرایت می کند بسیار دشوارتر است و به احتمال زیاد در خون شما پخش می شود و باعث سپسیس می شود. این یک رویداد تهدید کننده زندگی است.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است.

در صورت مشکوک بودن به عفونت ادراری ، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید. یک معاینه ساده و آزمایش ادرار یا خون می تواند در طولانی مدت شما را از مشکلات زیادی نجات دهد.

تشخیص عفونت ادراری

در صورت مشکوک بودن به عفونت ادراری بر اساس علائم خود ، با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک علائم شما را بررسی کرده و معاینه فیزیکی انجام می دهد. برای تأیید تشخیص عفونت ادراری ، پزشک شما باید ادرار شما را از نظر میکروب آزمایش کند.

نمونه ادراری که به پزشک خود می دهید باید یک نمونه “تمیز” باشد. این بدان معناست که نمونه ادرار در وسط جریان ادراری شما جمع آوری می شود و نه در ابتدا. این به جلوگیری از جمع آوری باکتری یا مخمر از پوست شما ، که می تواند نمونه را آلوده کند ، جلوگیری می کند. پزشک شما نحوه گرفتن یک تمیز را برای شما توضیح می دهد.

هنگام آزمایش نمونه ، پزشک تعداد زیادی گلبول سفید را در ادرار شما جستجو می کند. این می تواند نشان دهنده عفونت باشد. پزشک شما همچنین آزمایش ادرار را برای آزمایش باکتری یا قارچ انجام می دهد. کشت می تواند به شناسایی علت عفونت کمک کند. همچنین می تواند به پزشک شما در انتخاب درمان مناسب شما کمک کند.

در صورت مشکوک بودن به ویروس ، ممکن است نیاز به آزمایش خاصی باشد. ویروس ها از علل نادر عفونت ادراری هستند ، اما در افرادی که پیوند اعضا انجام داده اند یا شرایط دیگری دارند که سیستم ایمنی آنها را تضعیف می کند ، دیده می شود.

 

مجاری ادراری:  (بهترین پزشک زنان اصفهان)

اگر پزشک شما مشکوک به عفونت مجاری ادراری دستگاه گوارش باشد ، ممکن است علاوه بر آزمایش ادرار ، نیاز به شمارش کامل خون (CBC) و کشت خون نیز داشته باشد. کشت خون می تواند اطمینان حاصل کند که عفونت شما به جریان خون شما سرایت نکرده است.

پیشنهاد مطالعه
قرص اورژانسی؛ دستورالعمل زمان مصرف و بررسی عوارض

 

UTI های مکرر

اگر UTI های مکرر دارید ، ممکن است پزشک شما بخواهد هرگونه ناهنجاری یا انسداد در دستگاه ادراری شما را بررسی کند. برخی آزمایشات برای این مورد عبارتند از:

سونوگرافی ، که در آن دستگاهی به نام مبدل از شکم شما عبور می کند. مبدل از امواج اولتراسوند برای ایجاد تصویری از اندام های دستگاه ادراری شما که روی مانیتور نمایش داده می شود ، استفاده می کند.

پیلوگرام داخل وریدی (IVP) ، که شامل تزریق رنگی به بدن است که از طریق مجاری ادراری شما عبور می کند و از اشعه ایکس شکم شما عکس برداری می کند. این رنگ دستگاه ادراری شما را بر روی عکس اشعه ایکس برجسته می کند.
سیستوسکوپی که از یک دوربین کوچک که از طریق مجرای ادراری وارد مثانه می شود استفاده می کند تا داخل مثانه شما را ببیند. در طول یک سیستوسکوپی ، پزشک شما ممکن است یک تکه کوچک از بافت مثانه را برداشته و آن را آزمایش کند تا التهاب مثانه یا سرطان به عنوان علت علائم شما رد شود. اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) برای به دست آوردن تصاویر دقیق تر از سیستم ادراری شما.

علل و عوامل خطر عفونت ادراری

هر چیزی که تخلیه مثانه را کاهش دهد یا مجاری ادراری را تحریک کند می تواند منجر به عفونت ادراری شود. همچنین عوامل زیادی وجود دارد که می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به UTI قرار دهد. این عوامل عبارتند از:

سن – افراد مسن بیشتر به UTI مبتلا می شوند
کاهش تحرک پس از جراحی یا استراحت طولانی مدت در تخت
سنگ کلیه
UTI قبلی
انسداد یا انسداد مجاری ادراری ، مانند بزرگ شدن پروستات ، سنگ کلیه و انواع خاصی از سرطان
استفاده طولانی مدت از کاتترهای ادراری ، که ممکن است ورود باکتری ها به مثانه را آسان تر کند
دیابت ، به ویژه اگر به طور ضعیفی کنترل شود ، که ممکن است احتمال ابتلا به عفونت ادراری را افزایش دهد
بارداری
ساختارهای ادراری غیرطبیعی از بدو تولد
ضعف سیستم ایمنی بدن

بهترین پزشک زنان اصفهان

بهترین پزشک زنان اصفهان

 

عوامل خطر اضافی UTI برای مردان:

(بهترین پزشک زنان اصفهان)

بیشتر عوامل خطر ابتلا به عفونت ادراری در مردان مانند زنان است. با این حال ، بزرگ شدن پروستات یکی از عوامل خطر عفونت ادراری است که مختص مردان است.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است.

 

عوامل خطر اضافی UTI برای زنان:

(بهترین پزشک زنان اصفهان)

عوامل خطر اضافی برای زنان وجود دارد. برخی از عواملی که زمانی تصور می شد که عامل عفونت ادراری در زنان هستند ، از اهمیت چندانی برخوردار نیستند ، مانند عدم رعایت بهداشت حمام. مطالعات اخیر نشان نداده است که پاکسازی از پشت به جلو پس از رفتن به دستشویی منجر به عفونت ادراری در زنان می شود ، همانطور که قبلاً تصور می شد.

در برخی موارد ، برخی از شیوه های زندگی ممکن است به کاهش خطر برخی از این عوامل کمک کند.

 

مجرای ادرار کوتاه تر

طول و محل پیشابراه در زنان احتمال ابتلا به عفونت ادراری را افزایش می دهد. مجرای ادراری در زنان بسیار نزدیک به واژن و مقعد است. باکتری هایی که ممکن است به طور طبیعی در اطراف واژن و مقعد ایجاد شوند می توانند منجر به عفونت در مجرای ادرار و بقیه دستگاه ادراری شوند.

مجرای ادرار زن نیز کوتاهتر از مرد است و باکتریها فاصله کمتری برای ورود به مثانه دارند.

رابطه جنسی

فشار بر مجاری ادراری زنان در هنگام مقاربت می تواند باکتری ها را از اطراف مقعد به داخل مثانه منتقل کند. اکثر زنان پس از مقاربت در ادرار خود باکتری دارند. با این حال ، بدن معمولاً می تواند ظرف ۲۴ ساعت از شر این باکتری ها خلاص شود. باکتری های روده ممکن است دارای ویژگی هایی باشند که به آنها اجازه می دهد به مثانه بچسبند.

پیشنهاد مطالعه
معاینه داخلی واژن زنان چگونه است؟

 

اسپرم کش ها

اسپرم کش ها ممکن است خطر عفونت ادراری را افزایش دهند. آنها می توانند باعث تحریک پوست در برخی از زنان شوند. این امر خطر ورود باکتری ها به مثانه را افزایش می دهد.

 

استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی

کاندوم های لاتکس بدون روغن ممکن است اصطکاک را افزایش داده و باعث تحریک پوست زنان در هنگام رابطه جنسی شوند. این ممکن است خطر عفونت ادراری را افزایش دهد.

با این حال ، کاندوم برای کاهش شیوع عفونت های مقاربتی مهم است. برای جلوگیری از اصطکاک و سوزش پوست ناشی از کاندوم ، مطمئن شوید که به اندازه کافی از روان کننده های حاوی آب استفاده می کنید و اغلب از آن در حین مقاربت استفاده کنید.

 

دیافراگم ها

دیافراگم ها ممکن است بر مجرای ادراری زنان فشار وارد کنند. این می تواند تخلیه مثانه را کاهش دهد.

 

کاهش سطح استروژن

پس از یائسگی ، کاهش سطح استروژن باعث تغییر باکتری های طبیعی در واژن شما می شود. این می تواند خطر عفونت ادراری را افزایش دهد.

 

پیشگیری از عفونت ادراری

همه می توانند اقدامات زیر را برای جلوگیری از عفونت های عفونی انجام دهند:

روزانه شش تا هشت لیوان آب بنوشید.
ادرار را برای مدت طولانی نگه ندارید.
در مورد مدیریت بی اختیاری ادرار یا مشکلات در تخلیه کامل مثانه با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است.

 

با این حال ، عفونت های ادراری در زنان بسیار بیشتر از مردان اتفاق می افتد. نسبت ۸: ۱ منبع معتبر است. این بدان معناست که از هر هشت زنی که UTI دارند ، فقط یک مرد مبتلا می شود. اقدامات خاصی ممکن است به جلوگیری از عفونت های عفونی در زنان کمک کند. برای زنان یائسه یا یائسه ، استفاده از استروژن موضعی یا واژینال که توسط پزشک تجویز شده است می تواند در پیشگیری از عفونت ادراری تفاوت ایجاد کند.

اگر پزشک شما معتقد است که مقاربت یکی از عوامل مکرر UTI شما است…

ممکن است مصرف آنتی بیوتیک های پیشگیرانه بعد از مقاربت یا طولانی مدت را توصیه کند. برخی از مطالعات نشان داده اند که استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها در افراد مسن خطر ابتلا به عفونت ادراری را کاهش می دهد.

مصرف مکمل های روزانه کرن بری یا استفاده از پروبیوتیک های واژینال مانند لاکتوباسیلوس نیز ممکن است در پیشگیری از عفونت های ادراری مفید باشد. برخی از مطالعات معتقدند استفاده از شیاف پروبیوتیک واژن می تواند با تغییر باکتری های موجود در واژن ، وقوع و عود عفونت ادراری را کاهش دهد.

حتماً با پزشک خود مشورت کنید که برنامه پیشگیری مناسب برای شما چیست. UTI های مزمن بیشتر UTI ها پس از درمان از بین می روند. UTI های مزمن یا پس از درمان از بین نمی روند یا عود می کنند. UTI های مکرر در بین زنان شایع است. بسیاری از موارد عفونت مجاری ادراری ناشی از عفونت مجدد با همان نوع باکتری است.

با این حال ، برخی از موارد مکرر لزوماً شامل یک نوع باکتری نیست. در عوض ، ناهنجاری در ساختار مجاری ادراری احتمال عفونت ادراری را افزایش می دهد. عفونت های ادراری در دوران بارداری زنانی که باردار هستند و علائم UTI دارند باید فوراً به پزشک خود مراجعه کنند.

عفونت های ادراری در دوران بارداری می تواند باعث فشار خون بالا و زایمان زودرس شود. عفونت های ادراری در دوران بارداری نیز به احتمال زیاد به کلیه ها سرایت می کند.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است. drshabaninia.com

 

برای عضویت در صفحه اینستاگرام دکتر شهرزاد شعبانی نیا کلیک کنید.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی میباشند و به شما پیشنهاد میکنیم هرگونه سوال و راهنمایی نیاز دارید با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *