پاپ اسمیر

پاپ اسمیر

 

تست پاپ اسمیر یکی از مهمترین روشهای بررسی سلامت دستگاه تناسلی در خانمهاست که بوسیله آن می توان از وضعیت سلامت دهانه رحم مطمئن شد. امروزه از این تست جهت شناسایی سلولهای سرطانی یا پیش سرطانی دهانه رحم استفاده می شود و از آنجایی که تست ارزان و ساده ای است، انجام غربالگری سرطان دهانه رحم بصورت سالیانه توسط پاپ اسمیر بسیار پیشنهاد می شود

 

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر (Pap Smear) یا آزمایش اسمیر همانند آزمایش کولپوسکوپی یک نوع تست غربالگری است که در آن نمونه‌ های سلولی را از قسمت دهانه رحم دستگاه تولید مثل زنان برداشته و مورد آزمایش و بررسی قرار می دهند. با اینحال بین این دو تست پاپ اسمیر و کولپوسکوپی تفاوتهایی وجود دارد. آزمایش پاپ اسمیر به منظور کشف سرطان یا عارضه هایی است که به سرطان فرد منجر می شوند. این آزمایش بهترین شیوه برای شناسایی عوارض پیش‌ سرطانی مخفی و تومورهای کوچکی است که به سرطان دهانه رحم منتهی می شوند. از ویژگی های دیگر این تست می توان به ارزان، ساده و قابل اندازه گیری بودن آن اشاره کرد.

 

 

این آزمایش به چه کسانی توصیه می شود؟

این آزمایش در زنان متاهل و بالای ۱۸ سال انجام می شود. همچنین به کسانی که در معرض خطر سرطان سرویکس (سرطان دهانه رحم) هستند، بیشتر توصیه می شود. این سرطان در زنان بین ۳۵ تا ۴۵ سال بیشتر مشاهده شده است.

 

چه کسانی بیشتر در معرض سرطان دهانه رحم هستند؟

 • افرادی که در خانواده آنها سابقه ابتلا به این سرطان وجود دارد
  • افرادی که دخانیات مصرف می کنند و معتاد هستند
  • افرادی که در سنین پایین ازدواج کرده اند
  • افراد نازا و یا افرادی که زایمان نداشته اند
  • افرادی که همسرشان دارای چند شریک جنسی است
  • افرادی که همسرشان ختنه نشده است
  • افرادی که خودشان چند شریک جنسی دارند
  • افراد دارای عفونت و زگیل های تناسلی (بیشتر بخوانید: آشنایی با زگیل تناسلی و درمان آن)
  • افراد مبتلا به ایدز
پیشنهاد مطالعه
روش پیشگیری مناسب

در ۱۰ درصد موارد مشاهده شده هم سرطان دهانه رحم ژنتيكي بوده كه با تشخيص و نظر پزشك مشخص مي شود.

این تست در افراد عادی توصیه می شود به مدت ۳ سال بصورت سالیانه انجام شود و اگر مورد خاصی نبود آن را هر ۳ سال یک بار انجام دهند. انجام این تست برای زنان باردار در ۳ ماه اول بارداری موردی ندارد. و بعد از اینکه شخص زایمان کرد، حداقل ۸ هفته بعد می تواند این تست را انجام دهد. این تست را در زنان بالا ۶۵ سال در صورتی که طی ۱۰ سال اخیر این آزمایش را منظم داشته اند و ۶ نمونه آنها نرمال بوده است میتوان آزمایش را قطع کرد.

 

آیا دختران باکره هم امکان دارد سرطان دهانه رحم بگیرند؟

بله. سرطانها تغییر شکل نامتعادل سلولی هستند و از آنجایی که سرطان دهانه رحم عمدتا توسط ویروس زگیل تناسلی ایجاد می شود، در صورت ابتلا به این بیماری امکان ابتلا به سرطان دهانه رحم در دختران هم وجود دارد.

 

 

آیا آزمایش پاپ اسمیر در دختران باکره و مجرد هم انجام میشود؟

در مورد دختران باکره باید گفت خیر، زیرا با ورود اسپکلوم (وسیله ی آزمایش) به پرده بکارت آسیب وارد می شود لذا در دختران باکره این تست قابل انجام نیست. حذاکثر کاری که می توان برای دختران انجام داد نمونه برداری از ترشحات واژن است که متاسفانه به هیچ عنوان دقت پاپ اسمیر را ندارد و به ما هیچ چیزی در مورد سلامت دهانه رحم نمی گوید.

 

بهترین زمان و شرایط انجام پاپ اسمیر

این تست باید در فاصله روزهای ۱۸-۱۲ سیكل قاعدگی انجام بشود و بهترین زمان انجام آزمایش حدود روز ۱۵ چرخه قاعدگی می باشد.
شخصی که می خواهد این آزمایش را انجام بدهد باید با شرایط زیر به آزمایشگاه مراجعه کند:

 • در ۴۸ ساعت قبل از انجام این آزمایش، ژل، كرم و داروهای واژینال استفاده نکند.
  • از ۴۸ ساعت قبل دوش واژینال استفاده نکرده باشد.
  • از ۲۴ یا ۴۸ ساعت قبل آمیزش جنسی نداشته باشد و پیش از انجام آزمایش معاینه واژینال نیز نشده باشد.
  • در زمانی که عفونت شدید باشد به طوری که ترشحات خیلی زیاد هستند نباید آزمایش صورت گیرد.
پیشنهاد مطالعه
جوانسازی واژن

برای آزمایش مجدد باید فاصله زمانی ۸ هفته از نمونه گیری قبل گذشته باشد.
اگر شخص قبل از آزمایش، مثانه خود را خالی کرده باشد و در زمان آزمایش نفس عمیق و شل کردن عضلات را انجام دهد آزمایش وی راحت تر خواهد بود.

 

 

آیا تست پاپ اسمیر دردناک است؟

پاپ اسمیر در هنگام معاینه لگنی انجام می ‌شود و انجام آن بسیار ساده، سریع و بدون درد است. در این آزمایش با وسیله ایی به نام اسپکولوم رحم را باز نگه می دارند و سپس وسیله نمونه گیر(اسپاچولا) را درون دهانه رحم قرار می دهند و به اندازه سیصد و شصت درجه چرخانده می شود که از این طریق نمونه ها از رحم و دهانه رحم برداشته می شود.

سپس نمونه های جمع آوری شده بر روی یک اسلاید شیشه قرار داده می شوند و برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شوند. در آزمایشگاه، آسیب شناس می تواند سلول های غیرطبیعی را که امکان دارد سلول های پیش سرطانی یا سرطانی باشند، شناسایی کند و نتیجه نهایی ارسال می شود. به طور کلی این آزمایش دردناک نبوده، اما معاینه لگنی ممکن است اندکی برای شخص ناراحت کننده باشد.

 

 

بعد از پاپ اسمیر چه کنیم؟

انجام آزمایش پاپ اسمیر عوارض قابل ملاحظه ای را نداشته اما ممکن است در واژن مقداری خونریزی ایجاد شود که در این صورت بهتر است متخصص در جریان گذاشته شود. افرادی که آزمایش را انجام داده اند می توانند بلافاصله تمامی فعالیت های خود را انجام بدهند و مشکل خاصی نخواهند داشت. لکه بینی بعد از پاپ اسمیر مساله مهمی نیست اما چنانچه خونریزی شدیدی بعد از پاپ اسمیر داشتید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

پیشنهاد مطالعه
بی اختیاری ادرار

برخی مواقع به دلیل پاپ اسمیر غیرطبیعی، نیاز است که بیمار کولپوسکوپی شود. در کولپوسکوپی با دقت بالای ۹۹ درصد، می توان نوع زخم و عفونت را مشخص کرده و درمانی متناسب با آن تجویز کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر نوصیه می کنیم مقاله همه چیز در مورد کولپوسکوپی و هزینه آن را مطالعه بفرمایید.

 

نتیجه آزمایش پاپ اسمیر

معمولا نتیجه آزمایش بعد از ۳ هفته مشخص می شود. که به صورت های زیر می باشند:

 • پاپ اسمیر طبیعی:یعنی دهانه رحم، طبیعی به نظر می رسد و مشکلی وجود ندارد.
  • پاپ اسمیر غیرطبیعی:یعنی سلول‌ های آزمایش شده، ظاهر طبیعی نداشته‌ اند. در این صورت، ممکن است تکرار آزمایش لازم باشد.
  • پاپ اسمیر مثبت:چنانچه نتیجه پاپ اسمیر تغییرات سلولی غیرطبیعی و سرطانی را نشان بدهد دراین صورت فرد بیمار می باشد در چنین شرایطی باید اقداماتی برای بیمار انجام داده شود. اگر تشخیص، به موقع و در مراحل اولیه ابتلا صورت باشد، جای نگرانی نیست و درمان معمولا با برداشتن بخشی که دچار تغییرات سلولی شده یا برداشتن کل رحم بیمار انجام می شود. ولی درصورتی که تشخیص به موقع صورت نگرفته باشد و ابتلا به سرطان در مراحل پیشرفته باشد، درمان سخت تر خواهد شد. در چنین شرایطی ممکن است، غدد لنفاوی و قسمت های دیگر بدن هم تاحدودی درگیر سرطان شده باشند. وقتی این اتفاق بیفتد، در چنین شرایطی علاوه بر عمل جراحی، رادیوتراپی و گاهی شیمی درمانی برای بیمار، توصیه می شود که تشخیص این مسئله برعهده پزشک است.

در مواردی پاپ اسمیر گاهی نشان ‌دهنده عفونت هم هست، اما نمی‌ توان از این آزمایش برای تشخیص بیماری ‌های آمیزشی استفاده کرد و آزمایش‌ های اختصاصی تر لازم است.

 

پاپ اسمیر در مطب

دکتر شهرزاد شعبانی نیا

👩‍⚕️جراح و متخصص زنان و زایمان و زیبایی زنان
🔰دارای بوردتخصصی⁣
🔰لابياپلاستی/وایتینگ

 

جهت کسب اطلاعات تماس (آدرس مطب، شماره تماس و …) لطفا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *