پرده بکارت یا هایمن چیست ؟ + انواع آن

هایمن

هایمن


پرده بکارت یا هایمن  از موضوعات سوال برانگیزی است که همچنان، نظر بسیاری از افراد را به خود جلب می‌کند. برای آشنایی با انواع پرده بکارت، ابتدا باید با ساختار و تعریف کلی آن آشنایی یابید. پیش از هر چیز، لازم است بدانید، در ابتدایی‌ترین مراحل رشد و نمو جنین دختر، قسمت ورودی واژن به طور کلی مسدود بوده و با بافت ظریفی پوشیده شده است. این بافت، بعدها به پرده تبدیل می‌شود. می توانید با متخصص زنان و زایمان در اصفهان گفت و گو کنید .

کاربرد پرده بکارت

پرده باقیمانده یک غشای جدا کننده واژن از دستگاه تناسلی خارجی است، که نقش خاصی ندارد.
ولی اهمیت پرده در این است که در بعضی از خانم ها این غشا باعث بسته شدن کل ورودی واژن می‌شود، که معمولا باشروع بلوغ و عدم خروج خون قاعدگی و علائم درد و انسداد ادراری مشخص می‌شود.

بکارت از هر نوعی که باشد با دخول دچار پارگی می‌شود.که در معاینه قابل تشخیص است.
پارگی برده بکارت با زمین خوردن و اسب سواری اتفاق نمی افتد.
درصورتی که نوع پرده متخلخل باشد با ورود جسم خارجی هم امکان پاره شدنش وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی چیست؟ لابیاپلاستی اصفهان

هایمن چیست؟

بکارت (Hymen) نوعی بافت یا غشاء است که بخشی از دهانه واژن یا کل آن را پوشش می‌دهد. شکل ظاهری و ویژگی‌های کلی هر یک از اندام‌های بدن، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. دستگاه تناسلی زنان و پرده مهبل هم از این قاعده مستثنا نیست. انواع بکارت را می‌توان به قرار زیر تقسیم‌بندی کرد:

پرده بکارت حلقوی

پرده بکارت حلقوی همان طور که از نام آن پیدا است، اطراف دهانه مهبل را به صورت حلقه‌ای پوشش می‌دهد. حلقوی، ممکن است قابل اتساع یا غیر قابل اتساع باشد. لازم است بدانید، پرده حلقوی و قابل اتساع از طریق برقراری رابطه جنسی پاره نشده و خونریزی نخواهد داشت. لبه‌های بکارت حلقوی، ممکن است گرد یا دندانه‌دار باشد.

پیشنهاد مطالعه
چگونه می توانید یک ارائه دهنده عمل لابیاپلاستی را بیابید:

پرده بکارت ارتجاعی

بکارت ارتجاعی یک غشاء انعطاف پذیر است که از طریق آمیزش جنسی پاره نمی‌شود. در مواردی، ممکن است آسیبی جزئی در بکارت حلقوی ایجاد شود.

 

 

محل قرارگیری پرده بکارت

قبل از این‌که انواع هایمن را معرفی کنیم، اجازه دهید محل قرارگیری آن را به طور دقیق بررسی نماییم. واژن به طور معمول ۸ تا ۱۸ سانتی متر طول دارد؛ این پرده در دهانه واژن واقع شده و به‌سادگی دیده می‌شود. البته در این مورد هم همانند سایر موارد استثنا‌هایی وجود دارد؛ مواردی مانند قرار داشتن بکارت در عمق بیش‌تری از واژن و یا نبودن مادرزادی هایمن. آمارهای موجود نشان می‌دهند حدود ۳۰ درصد افراد بدون هایمن متولد می‌شوند. البته این امر برای پزشک قابل تشخیص است و نباید نگران عواقب آن باشید. اکنون که با این نکات آشنا شدید، لازم است انواع بکارت را نیز بشناسید.

پیشنهاد مطالعه
چه چیزی می توانم در طول عمل واژینال خود انتظار داشته باشم؟

 

پرده بکارت دو سوراخی یا تیغه‌ای

گاهی در وسط واژن یک تیغه نازک وجود دارد که باعث ایجاد دو دهانه کوچک به جای یک دهانه می‌شود. چنین حالتی بکارت دو سوراخی یا تیغه‌ای نام دارد.

پرده بکارت مشبک

در نوع دیگر هایمن دهانه واژن به طور کامل پوشیده و سطح آن پر از سوراخ‌های متعدد است.

پرده بکارت دندانه دار

در این نوع، غشایی دندانه دار که وسط آن خالی است ورودی واژن را می‌پوشاند.

پرده بکارت بسیار ضخیم

گاهی بافت هایمن طوری است که به هیچ طریقی پاره نمی‌شود و سوراخی هم ندارد. به این نوع، بکارت ضخیم می‌گویند. نشانه وجود چنین هایمنی خارج نشدن خون پریود در نوجوانی و یا رابطه جنسی بسیار دردناک است. برای درمان نوع مسدود، باید حتما به پزشک یا جراح مراجعه کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *