کورتاژ درمانی

عمل کورتاژ، یک جراحی کوچک می‌باشد که می‌تواند به تشخیص و درمان پولیپ‌های رحم، فیبروم رحم، آندومتریوز و یا سرطان رحم کمک کند. در این جراحی با استفاده از یک وسیله خاص دهانه رحم متسع شده و به منظور تراشیدن پوشش رحم ابزار خاصی وارد رحم می‌شود. بعد از کورتاژ، به منظور تشخیص سلول‌های غیرطبیعی، نمونه گرفته شده از بافت توسط میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بررسی و نمونه برداری از رحم امروزه توسط هیستروسکوپی انجام می‌شود و همزمان کورتاژ رحم و نمونه برداری از حفره داخلی رحم امکان پذیر است.

هیستروسکوپ وسیله‌ای تلسكوپ مانند است که از طریق دهانه رحم وارد حفره رحم می‌شود، سپس پزشک رحم و دیواره‌های رحمی را از نظر وجود انواع چسبندگی‌های داخلی رحم، پولیپ یا فیبروم، با مشاهده مستقیم ارزیابی می‌کند. هیستروسكوپی، جنبه درمانی هم دارد كه برای از بین بردن چسبندگی‌ها، برداشتن پولیپ یا فیبروم و خارج کردن IUD به کار می‌رود.

پیشنهاد مطالعه
در دوران بارداری ورزش کنید!

برای کورتاژ از چه نوع بیهوشی استفاده می‌شود؟

عمل کورتاژ تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد، ممکن است با توجه به شرایط بیمار این جراحی با بی حسی اپیدورال یا بی حسی از طریق ستون فقرات انجام گیرد. با توجه به نظر متخصص بیهوشی و تایید پزشک یکی از روش‌های بیهوشی برای بیمار در نظر گرفته می‌شود و بیمار تحت بیهوشی قرار می‌گیرد.

آیا انجام این جراحی عوارض خاصی را به همراه می‌آورد؟

با انجام این جراحی ممکن است عوارضی مانند دردهای عضلانی، لکه بینی یا خونریزی‌های غیرطبیعی ایجاد شود. ممکن است بعد از انجام این جراحی عوارض جدی تری مانند آسیب دیدگی دهانه رحم ایجاد گردد. در صورتی که بعد از این جراحی مواردی مانند تب، درد شکم، خون لخته شده و ترشحات بدبو را به مدت طولانی مشاهده کردید حتما با پزشک خود تماس برقرار نمایید. ممکن است زخم‌های ایجاد شده در رحم باعث ایجاد سندرم آشرمن و ایجاد تغییراتی در قاعدگی و ناباروری شود. به منظور جلوگیری از بروز این عارضه بعد از جراحی کورتاژ هرگونه تغییر در جریان قاعدگی را با پزشک خود در میان بگذارید.

آیا لازم است بعد از انجام کورتاژ اقدامات خاصی صورت گیرد؟

برای مراقبت‌های پس از بیهوشی بیمار بعد از انجام کورتاژ به اتاق ریکاوری برده می‌شود. پس از مرخص شدن بیماران می‌توانند بعد از گذشت چند روز به فعالیت‌های روزانه خود بازگردند و فعالیت‌های روزمره خود را از سر گیرند. ممکن است توسط پزشک به منظور کاهش درد و گرفتگی عضلات داروهایی تجویز شود که باید بطور مرتب مصرف شود. به منظور جلوگیری از بروز عفونت به مدت ۲ هفته بعد از جراحی، پزشک استفاده از تامپون را برای بیماران منع می‌کند.

کورتاژ درمانی

دکتر شهرزاد شعبانی نیا

👩‍⚕️جراح و متخصص زنان و زایمان و زیبایی زنان
🔰دارای بوردتخصصی⁣
🔰لابياپلاستی/وایتینگ

پیشنهاد مطالعه
تنگ کردن واژن به روش جراحی پرینورافی

 

جهت کسب اطلاعات تماس (آدرس مطب، شماره تماس و …) لطفا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *