اتساع و کورتاژ چیست و چگونه انجام می گیرد؟

کورتاژ مطبی در اصفهان

کورتاژ مطبی در اصفهان


اتساع و کورتاژ چیست و چگونه انجام می گیرد؟

کورتاژ مطبی در اصفهان

مدت زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

اتساع و کورتاژ (D&C) یک روش جراحی مختصر است که در آن دهانه رحم گشاد می شود و از ابزار خاصی برای خراش دادن پوشش داخلی رحم استفاده می شود. دانستن اینکه قبل، در حین، و بعد از D&C چه چیزی را باید انتظار داشت ممکن است به کاهش نگرانی شما کمک کند و روند را راحت‌تر پیش ببرد. در اینجا چیزی است که شما باید بدانید.

ممکن است به یکی از چندین دلیل به D&C نیاز داشته باشید. انجام می شود تا:

در حین یا بعد از سقط جنین یا سقط جنین یا برای برداشتن قطعات کوچک جفت بعد از زایمان، بافت رحم را بردارید. این به جلوگیری از عفونت یا خونریزی شدید کمک می کند.
تشخیص یا درمان خونریزی غیرطبیعی رحم. D&C ممکن است به تشخیص یا درمان توده هایی مانند فیبروم، پولیپ، عدم تعادل هورمونی یا سرطان رحم کمک کند. نمونه‌ای از بافت رحم زیر میکروسکوپ برای بررسی سلول‌های غیرطبیعی مشاهده می‌شود.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا متخصص زنان زایمان و نازایی ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، که دوره های مختلف جراحی زیبایی زنان را گذرانده و موفق به کسب مدرک جراحی زیبایی زنان از دانشگاه اصفهان شده اند. ایشان در درمان بیماری های مختلف زنان و انجام کلیه خدمات پزشکی مربوط به زنان از جمله کورتاژ مطبی در اصفهان متخصص و با تجربه هستند و قادراند بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

کورتاژ مطبی در اصفهان

کورتاژ مطبی در اصفهان

هنگام داشتن D&C چه انتظاری باید داشت؟

می توانید D&C را در مطب پزشک، کلینیک سرپایی یا بیمارستان انجام دهید. معمولاً فقط ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد، اما ممکن است تا پنج ساعت در مطب، کلینیک یا بیمارستان بمانید.

پیشنهاد مطالعه
همه چیز در مورد رابطه جنسی بعد از لابیاپلاستی !

قبل از D&C، یک تاریخچه کامل گرفته شده و یک فرم رضایت نامه را امضا می کنید. هر سوالی در مورد D&C دارید از پزشک خود بپرسید. حتما به پزشک اطلاع دهید اگر:

شما مشکوک به بارداری هستید.
شما به هر نوع دارو، ید یا لاتکس حساس یا حساسیت دارید.
سابقه اختلالات خونریزی دارید یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید.
شما بیهوشی دریافت خواهید کرد که پزشک با شما در میان خواهد گذاشت. نوع شما بستگی به روش مورد نیاز شما دارد.

اگر بیهوشی عمومی داشته باشید، در طول عمل بیدار نخواهید بود.
اگر بی حسی نخاعی یا اپیدورال (منطقه ای) دارید، از کمر به پایین احساس نخواهید داشت.
اگر بی حسی موضعی داشته باشید، بیدار خواهید بود و اطراف دهانه رحم شما بی حس می شود.
قبل از D&C، ممکن است لازم باشد لباس را درآورید، لباس بپوشید و مثانه خود را خالی کنید.

در طول D&C، شما به پشت دراز می کشید و پاهای خود را مانند معاینه لگن در رکاب قرار می دهید. سپس پزشک یک اسپکولوم را وارد واژن کرده و دهانه رحم را با یک گیره در جای خود نگه می دارد. اگرچه D&C شامل هیچ بخیه یا بریدگی نمی شود، پزشک دهانه رحم را با محلول ضد عفونی کننده تمیز می کند.

پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی

D&C شامل دو مرحله اصلی است:

اتساع شامل گشاد کردن دهانه قسمت پایینی رحم (دهانه رحم) است تا امکان قرار دادن یک ابزار فراهم شود. پزشک ممکن است یک میله باریک (لامیناریا) را از قبل وارد دهانه دهان کند یا قبل از عمل از دارویی استفاده کند تا دهانه رحم را نرم کرده و باعث گشاد شدن آن شود.
کورتاژ شامل خراشیدن پوشش داخلی و برداشتن محتویات رحم با یک ابزار بلند و قاشقی شکل (کورت) است.

پزشک همچنین ممکن است از یک کانول برای مکش محتویات باقی مانده از رحم استفاده کند. این می تواند باعث ایجاد گرفتگی شود. سپس یک نمونه بافت برای بررسی به آزمایشگاه می رود.
گاهی اوقات سایر روش ها همراه با D&C انجام می شود. به عنوان مثال، پزشک شما ممکن است یک دستگاه باریک را برای مشاهده داخل رحم وارد کند (به نام هیستروسکوپی). ممکن است پولیپ یا فیبروم را بردارند. کورتاژ مطبی در اصفهان.

کورتاژ مطبی در اصفهان

کورتاژ مطبی در اصفهان


پیشنهاد مطالعه: آیا کیست تخمدان می تواند باعث سرطان شود؟


پس از D&C، عوارض و خطرات احتمالی وجود دارد. عوارض جانبی رایج عبارتند از:

گرفتگی
لکه بینی یا خونریزی خفیف
عوارضی مانند آسیب دیده دهانه رحم و سوراخ شدن رحم یا مثانه و عروق خونی نادر است.

اما در صورت داشتن هر یک از علائم زیر پس از D&C حتما با پزشک خود تماس بگیرید:

خونریزی شدید یا طولانی مدت یا لخته شدن خون
تب
درد
حساسیت شکمی
ترشحات بدبو از واژن
در موارد بسیار نادر، ممکن است بافت اسکار (چسبندگی) در داخل رحم ایجاد شود. این سندرم که سندرم آشرمن نامیده می شود، ممکن است باعث ناباروری و تغییر در جریان قاعدگی شود.

پیشنهاد مطالعه
تشخیص و درمان فیبروئید رحم چگونه است؟

جراحی می تواند این مشکل را ترمیم کند، بنابراین حتماً هرگونه تغییر غیرطبیعی قاعدگی را پس از D&C گزارش دهید.

ریکاوری پس از D&C

پس از D&C، به کسی نیاز دارید که شما را به خانه ببرد. اگر بیهوشی عمومی داشتید، ممکن است برای مدتی احساس گیجی کنید و حالت تهوع و استفراغ مختصری داشته باشید. می توانید در عرض یک یا دو روز به فعالیت های عادی خود بازگردید. در ضمن، از پزشک خود در مورد هرگونه محدودیت مورد نیاز سوال کنید.

همچنین ممکن است برای چند روز گرفتگی خفیف و لکه بینی خفیف داشته باشید. این طبیعی است. ممکن است بخواهید از نوار بهداشتی برای لکه بینی استفاده کنید و برای درد از مسکن استفاده کنید.

می توانید انتظار تغییر در زمان قاعدگی بعدی خود را داشته باشید. ممکن است زود یا دیر بیاید. برای جلوگیری از ورود باکتری به رحم، رابطه جنسی و استفاده از تامپون را تا زمانی که پزشکتان بگوید مشکلی ندارد به تاخیر بیاندازید.

برای ویزیت بعدی به پزشک خود مراجعه کنید و هر گونه درمان بیشتر مورد نیاز را برنامه ریزی کنید. اگر بافتی برای بیوپسی فرستاده شد، از پزشک خود بپرسید که چه زمانی باید انتظار نتایج را داشته باشید. آنها معمولا در عرض چند روز در دسترس هستند.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر شهرزاد شعبانی نیا کلیک کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *