اندام های لگن زنانه چیست و کورتاژ چه موقع ضروری است؟

کورتاژ مطبی یا پاپیل

کورتاژ مطبی یا پاپیل


اندام های لگن زنانه چیست و کورتاژ چه موقع ضروری است؟

کورتاژ مطبی یا پاپیل

مدت زمان مطالعه: ۱۳ دقیقه

 اتساع و کورتاژ (D&C) چیست؟

(اتساع و کورتاژ، D&C) روش اتساع و کورتاژ که D&C نیز نامیده می شود، یک روش جراحی است که در آن دهانه رحم (قسمت باریک و تحتانی رحم) گشاد می شود (بسط می یابد) به طوری که پوشش رحم (آندومتر) را می توان با کورت (قاشق) خراش داد. ابزار شکل) برای برداشتن بافت های غیر طبیعی.

سایر روش‌های مرتبط که برای تشخیص و درمان آندومتر استفاده می‌شوند عبارتند از ابلیشن آندومتر، هیستروسکوپی و هیسترکتومی. لطفاً برای اطلاعات بیشتر این مراحل را ببینید.

اندام های لگن زنانه چیست؟

اندام ها و ساختارهای لگن زن عبارتند از:

آندومتر. این پوشش داخلی رحم است. رحم (به آن رحم نیز می گویند).

رحم عضوی توخالی و گلابی شکل است که در پایین شکم زن، بین مثانه و راست روده قرار دارد.

رحم هر ماه در طول قاعدگی پوشش خود را می ریزد، مگر اینکه تخمک بارور شده (تخمک) کاشته شود و بارداری به دنبال آن باشد.

تخمدان ها دو اندام تناسلی زنانه واقع در لگن که در آن سلول‌های تخمک (تخمک) رشد و ذخیره می‌شوند و هورمون‌های جنسی زنانه استروژن و پروژسترون تولید می‌شوند.

دهانه رحم. قسمت باریک و تحتانی رحم که بین مثانه و راست روده قرار دارد، کانالی را تشکیل می دهد که به داخل واژن باز می شود و به خارج از بدن منتهی می شود.

واژن (که کانال زایمان نیز نامیده می شود).

دکتر شهرزاد شعبانی نیا متخصص زنان زایمان و نازایی ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، که دوره های مختلف جراحی زیبایی زنان را گذرانده و موفق به کسب مدرک جراحی زیبایی زنان از دانشگاه اصفهان شده اند. ایشان در درمان بیماری های مختلف زنان و انجام کلیه خدمات پزشکی مربوط به زنان از جمله کورتاژ مطبی یا پاپیل متخصص و با تجربه هستند و قادراند بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

گذرگاهی که از طریق آن مایعات در طول دوره های قاعدگی از بدن خارج می شود. واژن دهانه رحم و فرج (تناسلی خارجی) را به هم متصل می کند. ولووا قسمت خارجی اندام تناسلی زنانه.

پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی اصفهان چقدر طول می کشد؟

لوله فالوپ دو لوله نازک که از هر طرف رحم به سمت تخمدان ها امتداد دارند و به عنوان گذرگاهی برای تخمک ها و اسپرم ها هستند. چرخه قاعدگی با هر سیکل قاعدگی، آندومتر خود را برای تغذیه جنین آماده می کند، زیرا افزایش سطح استروژن و پروژسترون به ضخیم شدن دیواره های آن کمک می کند.

اگر لانه گزینی تخمک بارور شده اتفاق نیفتد، پوشش داخلی آندومتر همراه با خون و مخاط واژن و دهانه رحم (قسمت باریک و پایینی رحم که بین مثانه و راست روده قرار دارد)، جریان قاعدگی را تشکیل می دهد. قاعدگی نیز نامیده می شود) که از طریق واژن از بدن خارج می شود. کورتاژ مطبی یا پاپیل

بعد از یائسگی، قاعدگی متوقف می شود و زن نباید خونریزی داشته باشد.

دلایل رویه

D&C ممکن است به عنوان یک روش تشخیصی یا درمانی برای خونریزی غیرطبیعی استفاده شود. D&C ممکن است برای تعیین علت خونریزی غیرطبیعی یا بیش از حد رحم، تشخیص سرطان، یا به عنوان بخشی از تحقیقات ناباروری (ناتوانی در باردار شدن) انجام شود.


پیشنهاد مطالعه: آیا کیست تخمدان می تواند باعث سرطان شود؟


کورتاژ مطبی یا پاپیل

کورتاژ مطبی یا پاپیل

علل خونریزی غیرطبیعی

شامل وجود بافت های غیرطبیعی مانند تومورهای فیبروئید (تومورهای خوش خیم که در رحم ایجاد می شوند، که میوم نیز نامیده می شوند) پولیپ یا سرطان آندومتر یا رحم است. بافت های به دست آمده از D&C را می توان زیر میکروسکوپ بررسی کرد.

خونریزی غیرطبیعی رحم ممکن است به دلیل عدم تعادل یا اختلال هورمونی (به ویژه استروژن و پروژسترون) به خصوص در زنانی که به یائسگی نزدیک می شوند یا پس از یائسگی باشد. ساکشن D&C از مکش برای حذف محتویات رحم استفاده می کند. اگر جنین و سایر بافت ها به طور طبیعی دفع نشده باشند، ممکن است پس از سقط جنین از ساکشن D&C استفاده شود.

اگر این بافت ها به طور کامل برداشته نشوند، عفونت یا خونریزی شدید ممکن است رخ دهد. گاهی اوقات پس از زایمان، قطعات کوچک جفت (پس از زایمان) به آندومتر چسبیده می‌مانند و عبور نمی‌کنند. این می تواند باعث خونریزی یا عفونت شود. ممکن است از D&C برای برداشتن این قطعات استفاده شود تا آندومتر بتواند به درستی بهبود یابد.

پیشنهاد مطالعه
عوارض جانبی عفونت واژن

ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که پزشک شما D&C را توصیه کند. خطرات رویه مانند هر عمل جراحی، ممکن است عوارضی رخ دهد.

برخی از عوارض احتمالی D&C ممکن است شامل موارد زیر باشد، اما محدود به آنها نیست:

خونریزی شدید عفونت سوراخ شدن دیواره رحم یا روده چسبندگی (بافت اسکار) ممکن است در داخل رحم ایجاد شود بیمارانی که به داروها، ید یا لاتکس حساسیت دارند یا به آنها حساس هستند باید به پزشک خود اطلاع دهند. اگر باردار هستید یا مشکوک به بارداری هستید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

بسته به شرایط پزشکی خاص شما ممکن است خطرات دیگری نیز وجود داشته باشد. قبل از انجام عمل حتماً هر گونه نگرانی را با پزشک خود در میان بگذارید.

عفونت واژن، دهانه رحم یا لگن ممکن است با D&C تداخل داشته باشد.

کورتاژ مطبی یا پاپیل

کورتاژ مطبی یا پاپیل

قبل از عمل

پزشک شما این روش را برای شما توضیح می دهد و به شما این فرصت را می دهد که هر سوالی را که ممکن است در مورد این روش داشته باشید بپرسید.

از شما خواسته می شود که یک فرم رضایت نامه را امضا کنید که به شما اجازه انجام این روش را می دهد. فرم را با دقت بخوانید و اگر چیزی واضح نیست سوال بپرسید.

علاوه بر سابقه پزشکی کامل، پزشک ممکن است قبل از انجام عمل، یک معاینه فیزیکی کامل انجام دهد تا از سلامت شما اطمینان حاصل کند. ممکن است تحت آزمایش خون یا سایر آزمایشات تشخیصی قرار بگیرید.

اگر روش شما نیاز به بیهوشی عمومی، نخاعی یا اپیدورال دارد، از شما خواسته می شود که هشت ساعت قبل از عمل، معمولاً بعد از نیمه شب ناشتا باشید. اگر قرار است عمل شما تحت بی حسی موضعی انجام شود، پزشک دستورالعمل هایی را در مورد روزه داری به شما می دهد. کورتاژ مطبی یا پاپیل

پیشنهاد مطالعه
کدام دردناک تر است | سزارین یا زایمان طبیعی؟

اگر باردار هستید یا مشکوک به بارداری هستید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. او ممکن است قبل از عمل آزمایش بارداری را توصیه کند.

اگر به هر گونه دارو، ید، لاتکس، نوار چسب و مواد بیهوش کننده (محلی و عمومی) حساسیت دارید یا به آن حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

پزشک خود را از تمام داروهایی (تجویز شده و بدون نسخه) و مکمل های گیاهی که مصرف می کنید مطلع کنید.

اگر سابقه اختلالات خونریزی دارید یا اگر از داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده خون)، آسپرین یا سایر داروهایی که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارد استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد که این داروها را قبل از عمل قطع کنید.

اگر قبل از عمل داروی آرام بخش داده شود، به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند.

ممکن است بخواهید بعد از عمل یک نوار بهداشتی برای پوشیدن در خانه بیاورید.

بر اساس وضعیت پزشکی شما، پزشک ممکن است آماده سازی خاص دیگری را درخواست کند.

در طول روش

D&C ممکن است در مطب پزشک، به صورت سرپایی یا به عنوان بخشی از اقامت شما در بیمارستان انجام شود. روش ها ممکن است بسته به شرایط شما و عملکرد پزشک شما متفاوت باشد.

نوع بیهوشی به روش خاصی که انجام می شود بستگی دارد. برخی از روش‌های D&C ممکن است زمانی که شما در خواب هستید و تحت بیهوشی عمومی هستید، یا زمانی که بیدار هستید تحت بی‌حسی نخاعی یا اپیدورال انجام می‌شود. اگر از بی حسی نخاعی یا اپیدورال استفاده شود، هیچ احساسی از کمر به پایین نخواهید داشت. متخصص بیهوشی به طور مداوم ضربان قلب، فشار خون، تنفس و سطح اکسیژن خون شما را در طول جراحی کنترل می کند.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر شهرزاد شعبانی نیا کلیک کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *