۱۴ دلیل احتمالی برای قاعدگی نامنظم چیست؟

بهترین پزشک زنان اصفهان

بهترین پزشک زنان اصفهان


بهترین پزشک زنان اصفهان | دکتر شهرزاد شعبانی نیا | drshabaninia.com

مدت زمان مطالعه: ۱۳ دقیقه

چرخه قاعدگی شما از اولین روز آخرین قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی شمارش می شود. اگر بیشتر از ۳۸ روز باشد یا دوره آن متفاوت باشد ، قاعدگی شما نامنظم تلقی می شود. دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است.

پریودهای نامنظم می تواند دلایل مختلفی داشته باشد….

از عدم تعادل هورمونی گرفته تا سایر بیماری های زمینه ای ، و باید توسط پزشک ارزیابی شود. در اینجا نگاهی به علل احتمالی و علائم آنها می اندازیم.

۱. بارداری

بارداری می تواند باعث شود قاعدگی خود را از دست بدهید یا لکه بینی را تجربه کنید. سایر علائم اولیه بارداری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بیماری صبحگاهی
حالت تهوع
حساسیت به بوها
سوزن سوزن شدن یا حساسیت به سینه
خستگی
اگر عادت ماهانه خود را از دست داده اید یا متوجه تغییراتی در پریود شده اید و رابطه جنسی داشته اید ، می توانید در خانه آزمایش بارداری انجام دهید یا به پزشک خود مراجعه کنید تا از بارداری خود مطلع شوید.

اگر ممکن است باردار باشید و درد شدید و چاقو در لگن یا شکم تجربه کنید که بیش از چند دقیقه طول بکشد ، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید تا بارداری خارج رحمی یا سقط جنین را رد کند.

۲. پیشگیری از بارداری هورمونی

قرصهای ضد بارداری هورمونی و دستگاههای داخل رحمی حاوی هورمون (IUD) می توانند باعث خونریزی نامنظم شوند.

قرص های ضد بارداری ممکن است باعث لکه بینی بین پریودها شوند و منجر به دوره های بسیار سبک تری شوند.

IUD ممکن است باعث خونریزی شدید شود.

بهترین پزشک زنان اصفهان

بهترین پزشک زنان اصفهان

۳. شیردهی

پرولاکتین هورمونی است که مسئول تولید شیر مادر است. پرولاکتین هورمون های تولید مثل شما را سرکوب می کند و در دوران شیردهی دوره های بسیار سبک یا اصلاً پریود وجود ندارد.

پریودهای شما باید مدت کوتاهی پس از قطع شیردهی برگردد. برای آشنایی بیشتر با تاثیرات شیردهی بر قاعدگی ، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی چیست و شامل چه مواردی می شود؟

۴. یائسگی

یائسگی مرحله گذار قبل از ورود به یائسگی است. معمولاً در ۴۰ سالگی شروع می شود ، اما می تواند زودتر رخ دهد.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است.

شما ممکن است علائم و نشانه هایی را مشاهده کنید که از ۴ تا ۸ سال طول می کشد و با تغییر در چرخه قاعدگی شروع می شود. نوسان سطح استروژن در این مدت می تواند باعث طولانی شدن یا کوتاه شدن چرخه قاعدگی شما شود.

سایر علائم و نشانه های یائسگی عبارتند از:

گرگرفتگی
عرق شبانه
تغییرات خلق و خوی
مشکل در خوابیدن
خشکی واژن

۵. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

پریودهای نامنظم شایع ترین علامت PCOS است. اگر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستید ، ممکن است پریودها را از دست بدهید و هنگام پریود خونریزی شدید داشته باشید.

PCOS همچنین می تواند باعث موارد زیر شود:

ناباروری
موهای زائد صورت و بدن
طاسی با الگوی مردانه
افزایش وزن یا چاقی

۶. مشکلات تیروئید

تیروئید کم کار ممکن است باعث دوره های طولانی تر و سنگین تری شود.
یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد ۴۴ درصد از شرکت کنندگان با اختلالات قاعدگی نیز دارای اختلالات تیروئید بودند.

کم کاری تیروئید یا تیروئید کم کار می تواند باعث دوره های طولانی تر و سنگین تر و افزایش گرفتگی شود. همچنین ممکن است خستگی ، حساسیت به سرما و افزایش وزن را تجربه کنید.

سطوح بالای هورمونهای تیروئید ، که در پرکاری تیروئید دیده می شود ، می تواند باعث دوره های کوتاه تر و سبک تر شود. همچنین ممکن است تجربه کنید:

کاهش ناگهانی وزن
اضطراب و عصبی بودن
تپش قلب
تورم در قسمت پایین گردن یکی دیگر از علائم رایج اختلال تیروئید است.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است.

۷. فیبروم رحمی

فیبروم ها تومورهای عضلانی هستند که در دیواره رحم ایجاد می شوند. اکثر منابع فیبروئیدی غیر سرطانی هستند و می توانند از اندازه یک دانه سیب تا اندازه یک گریپ فروت متغیر باشند.

پیشنهاد مطالعه
پلاسما ژل چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

فیبروئیدها می توانند پریودهای شما را بسیار دردناک و آنقدر سنگین کنند که باعث کم خونی شوند. همچنین ممکن است تجربه کنید:

درد یا فشار لگن
کمر درد
درد در پاهای شما
درد هنگام رابطه جنسی
اکثر فیبروم ها نیازی به درمان ندارند و در صورت بروز کم خونی علائم را می توان با داروهای ضد درد (OTC) و مکمل آهن کنترل کرد.

بهترین پزشک زنان اصفهان

بهترین پزشک زنان اصفهان

۸. اندومتریوز

آندومتریوز از هر ۱۰ زن در سن باروری ۱ نفر را مبتلا می کند. این وضعیتی است که در آن بافتی که به طور معمول خط رحم شما را ترسیم می کند در خارج از رحم رشد می کند.

اندومتریوز باعث دردهای قاعدگی بسیار دردناک و حتی ناتوان کننده می شود. اندومتریوز همچنین باعث خونریزی شدید ، دوره های طولانی مدت و خونریزی بین دوره ها می شود.

علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درد دستگاه گوارش
حرکات دردناک روده
درد در حین و بعد از مقاربت
ناباروری
جراحی اکتشافی تنها راه تشخیص اندومتریوز است. در حال حاضر درمانی برای این بیماری وجود ندارد ، اما علائم را می توان با دارو یا هورمون درمانی کنترل کرد.

۹. اضافه وزن

چاقی باعث نامنظمی قاعدگی می شود. منبع معتبر ResearchTrusted نشان می دهد که اضافه وزن بر سطح هورمون و انسولین تأثیر می گذارد ، که می تواند چرخه قاعدگی شما را مختل کند.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است.

افزایش سریع وزن همچنین می تواند باعث بی نظمی قاعدگی شود. افزایش وزن و پریودهای نامنظم از علائم رایج سندرم تخمدان پلی کیستیک و کم کاری تیروئید است و باید توسط پزشک ارزیابی شود.

۱۰. کاهش وزن شدید و اختلالات خوردن

کاهش بیش از حد یا سریع وزن می تواند باعث توقف پریود شما شود. عدم مصرف کافی کالری می تواند در تولید هورمون های مورد نیاز برای تخمک گذاری اختلال ایجاد کند.

پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی چیست؟ دکتر شهرزاد شعبانی نیا

اگر شاخص توده بدنی شما کمتر از ۱۸.۵ باشد ، کم وزن محسوب می شوید. همراه با قطع قاعدگی ، ممکن است خستگی ، سردرد و ریزش مو را نیز تجربه کنید.

در موارد زیر به پزشک خود مراجعه کنید:

شما کم وزن هستید
بدون تلاش زیاد وزن خود را کاهش داده اند
شما اختلال خوردن دارید

۱۱. ورزش بیش از حد

ثابت شده است که ورزش شدید یا بیش از حد با هورمون های مسئول قاعدگی تداخل دارد.

ورزشکاران زن و زنانی که در تمرینات شدید و فعالیتهای بدنی شرکت می کنند ، مانند رقاصان باله ، اغلب دچار آمنوره می شوند که قاعدگی از دست رفته یا متوقف شده است.

کاهش تمرین و افزایش کالری می تواند به بازگرداندن پریودهای شما کمک کند.

۱۲. استرس

تحقیقات نشان می دهد که استرس می تواند با تداخل موقت قسمتی از مغز که هورمون های تنظیم کننده چرخه را کنترل می کند ، در چرخه قاعدگی شما اختلال ایجاد کند. پس از کاهش استرس ، قاعدگی شما باید به حالت عادی بازگردد. این ۱۶ تکنیک را برای از بین بردن استرس خود امتحان کنید.

۱۳. داروها

برخی از داروها می توانند چرخه قاعدگی شما را مختل کنند ، از جمله:

درمان جایگزینی هورمون
رقیق کننده های خون
داروهای تیروئید
داروهای صرع
داروهای ضد افسردگی
داروهای شیمی درمانی
آسپرین و ایبوپروفن

۱۴. سرطان دهانه رحم و آندومتر

سرطان های دهانه رحم و آندومتر می توانند باعث تغییر در چرخه قاعدگی شما شوند ، همراه با خونریزی بین دوره ها یا دوره های سنگین. خونریزی حین رابطه جنسی یا بعد از آن و ترشح غیر معمول از دیگر علائم و نشانه های این سرطان ها است.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، یکی از پزشکان متخصص و جراح زیبایی زنان است که با عمل های زیبایی زنان بسیاری از مراجعین رو درمان و زیبایی زنان را بهشون هدیه داده است. drshabaninia.com

برای عضویت در صفحه اینستاگرام دکتر شهرزاد شعبانی نیا کلیک کنید.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی میباشند و به شما پیشنهاد میکنیم هرگونه سوال و راهنمایی نیاز دارید با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *