آیا همه زنان نیاز به تست پاپ اسمیر دارند؟

لابیاپلاستی اصفهان | دکتر شهرزاد شعبانی نیا

لابیاپلاستی اصفهان | دکتر شهرزاد شعبانی نیا


آیا همه زنان نیاز به تست پاپ اسمیر دارند؟

تست پاپ اسمیر

بله توصیه می شود همه زنان بین سنین ۲۱ تا ۶۵ سال تست پاپ را انجام دهند. حتی اگر شما در حال حاضر از نظر جنسی هم فعال نیستید، باید یک تست پاپ انجام دهید. زناني که از دوران يائسگي رنج مي برند (هنگامي که پریود زنان متوقف مي شوند) و جوان تر از ۶۵ سال هستند، هنوز به آزمون منظم پاپ اسمیر به طور سالیانه نياز دارند.

زنانی که دارای رحم نیستند (معمولا به علت هیسترکتومی) و همچنین سابقه سرطان دهانه رحم یا نتایج پاپ غیرطبیعی ندارند، نیازی به آزمایش پاپ ندارند. زنان ۶۵ سال و بالاتر که سه آزمایش طبیعی پاپ اسمیر پشت سر هم داشته اند و هیچ نتیجه غیر طبیعی در ۱۰ سال گذشته وجود نداشته است نیز ، نیازی به آزمایش پاپ اسمیر ندارند.

چه کسانی باید آزمایشات پاپ یا HPV را به طور منظم انجام دهند؟

اکثر زنان ۲۱ تا ۶۵ ساله باید آزمایشات پاپ را به عنوان مراقبت های بهداشتی روزمره طبق پیشنهاد پزشک انجام دهند. حتی اگر در حال حاضر از نظر جنسی فعال نیستید یا واکسن HPV را دریافت کرده اید باز هم باید این آزمایش را انجام دهید. کارشناسان آزمایش پاپ را به گروه های زیر توصیه می کنند:

زنان ۲۱ تا ۲۹ ساله هر ۳ سال یک تست پاپ

 زنان ۳۰ تا ۶۵ ساله:

  •  یک آزمایش پاپ هر ۳ سال، یا
  •  آزمایش HPV هر ۵ سال، یا
  •  آزمایش پاپ و HPV هر ۵ سال یک بار

اگر زنان بالای ۶۵ سال تا این سن آزمایش پاپ انجام نداده باشند یا بعد از ۶۰ سال آزمایش را انجام نداده باشند، دیگر نیاز به آزمایش پاپ دارند. آزمایشات HPV بخصوص برای زنان ۳۰ ساله توصیه می شود. اگرچه HPV در زنان بالای ۳۰ سال رایج است اما معمولا در این زنان به صورت خود به خودی برطرف می شود.

لابیاپلاستی اصفهان | دکتر شهرزاد شعبانی نیا

لابیاپلاستی اصفهان | دکتر شهرزاد شعبانی نیا

آمادگی برای تست پاپ اسمیر

بعضی چیزها می توانند در نتایج تست پاپ تاثیر منفی گذاشته و خطا ایجاد کنند. بنابراین برای دقت بیشتر نتایج از دو روز قبل از آزمون امور زیر را انجام ندهید:

  • استفاده از تامپون ها
  • استفاده از کرم ها، شامپوها یا داروهای واژینال
  • استفاده از اسپری دئودورانت واژینال یا پودر
  • داشتن رابطه جنسی
  • دوش
  • پریود نباشید ( بهتراست ۳ تا ۱۰ روز از پریودتان گذشته باشد).
پیشنهاد مطالعه
آیا لابیاپلاستی با درد همراه است؟

بهترین زمان انجام تست پاپ اسمیر چه وقت است؟

پزشکان توصیه می کنند زمانی که پریود هستید تست پاپ اسمیر انجام ندهید. بهترین زمان برای آزمایش ۱۰ تا ۲۰ روز( بهترین روز، روز ۱۵ سیکل) پس از اولین روز  پریودی  شما است.

خانم دکتر شعبانی نیا در ادامه درباره درد در انجام پاپ اسمیر می گویند: “انجام پاپ اسمیر به هیچ عنوان دردناک نیست، مثل یک معاینه واژینال معمول است و تاکید همه متخصصین زنان است که خانم ها آن را بعنوان غربالگری براساس پروتکلی که پزشک پیشنهاد میدهد حتما انجام دهند و سعی کنند که این تست را بر پایه مایع انجام دهند”.

پاپ اسمیر چگونه انجام میشود؟

پزشک شما می تواند یک آزمون پاپ را در یک معاینه لگنی انجام دهد. این آزمون ساده و سریع است. شما بر روی تخت دراز می کشید و پزشک یک وسیله به نام اسپکولوم را به مهبل (واژن) وارد می کند تا واژن باز تر شده و از آن برای دیدن رحم استفاده می کند.

سپس وی از یک چوب یا برس مخصوص استفاده خواهد کرد تا چندین سلول را از سطح و داخل دهانه رحم بردارد. سلول ها بر روی یک اسلاید شیشه قرار می گیرند و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شوند. یک آزمایش پاپ ممکن است کمی ناراحت کننده باشد اما نباید دردناک باشد.

پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی چیست و شامل چه مواردی می شود؟

برای مشاهده نمونه کارهای دکتر شهرزاد شعبانی نیا در  صفحه اینستاگرام  کلیک کنید.

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر

جواب تست ممکن است طبیعی و نرمال یا غیر طبیعی باشد. در صورت غیر طبیعی بودن جواب تست سوالات زیر برای شما ایجاد می شود:

تست پاپ اسمیر من “غیر طبیعی” بود. چه اتفاقی افتاده است؟

– نتایج غیر طبیعی آزمایش پاپ لزوما به این معنی نیست که شما سرطان دارید. اغلب در این شرایط مشکلات کوچکی در دهانه رحم وجود دارد. اگر نتایج آزمایش پاپ نامعلوم باشد یا نشان دهنده تغییر کوچکی در سلول های دهانه رحم باشد، پزشک ممکن است بسته به شرایط شما تست پاپ را بلافاصله، ۶ ماه بعد یا یک سال بعد دوباره تکرار کند، یا ممکن است آزمایش های بیشتری انجام دهد.

– برخی از سلولهای غیر طبیعی به سرطان تبدیل می شوند. اگر سلول های غیر طبیعی به موقع درمان شوند، تقریبا تمام موارد احتمالی سرطان دهانه رحم را از بین می رود و دیگر جای نگرانی نیست.

– اگر آزمون تغییرات جدی تری در سلولهای دهانه رحم پیدا کند، پزشک آزمایش های بیشتری را تجویز می کند. نتایج این آزمایش ها به پزشک شما کمک خواهد کرد که بهترین درمان را انتخاب کند.

جهت کسب اطلاعات تماس (آدرس مطب، شماره تماس و …) لطفا کلیک کنید.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا | بهترین متخصص عمل جراحی لابیاپلاستی در اصفهان

دکتر شهرزاد شعبانی نیا | بهترین متخصص عمل جراحی لابیاپلاستی در اصفهان

دکتر شهرزاد شعبانی نیا | بهترین متخصص عمل جراحی لابیاپلاستی در اصفهان

نتیجه آزمون پاپ اسمیر من “مثبت کاذب” بود. این یعنی چی؟

آزمایشات پاپ همیشه کامل نیستند. نتایج منفی کاذب ومثبت کاذب می تواند رخ دهد. که این نتایج به شکل زیر تعریف می شوند:

مثبت کاذبیک آزمایش پاپ مثبت کاذب زمانی اتفاق می افتد که به شما گفته شده باشد سلول های دهانه رحم غیر طبیعی است، اما سلول ها در واقع غیر طبیعی یا سرطانی نیستند. اگر دکتر شما می گوید نتایج پاپ شما مثبت کاذب است، هیچ مشکلی وجود ندارد.

پیشنهاد مطالعه
جراحی زیبایی واژن در اصفهان متخصص لابیاپلاستی در اصفهان

منفی کاذب. یک آزمایش منفی کاذب زمانی است که به شما گفته می شود سلول ها طبیعی هستند، اما سلول های رحم مشکل دارند. جواب منفی کاذب باعث تاخیر در تشخیص و درمان سلول های ناسالم دهانه رحم می شوند. اما با داشتن تست های پاپ معمولی بصورت منظم شانس شما برای پیدا کردن هر گونه مشکل افزایش می یابد. سرطان دهانه رحم معمولا سالها طول می کشد تا رشد کند.

اما بطور خلاصه جواب آزمایش تست پاپ اسمیر شامل یکی از ۶ گزینه زیر است:

۱- طبیعی یا بدون تغییر

۲-  سلول‌های فلس دار غیر معمولی بی اهمیت(ASCUS) برخی از سلول‌های غیر طبیعی وجود دارند که سرطانی نیستند. بسیاری از اوقات سلول‌های ASCUS به دلیل وجود عفونت HPV هستند.

۳- ضایعه بافت پوششی داخلی فلس داراین تغییرات غیرطبیعی می‌توانند نشانه مراحل اولیه سرطان باشندکه دو درجه بالا و پایین دارد . نوع ضایعات درجه بالا یا HSILs سلول‌هایی که به احتمال زیاد باعث سرطانی شدن گردن رحم می‌شوند خطر بیشتری خواهند داشت.

۴- سلول‌های فلس دار غیرطبیعی این سلول ها احتمال HSIL بودن را رد نمی‌کند. تغییراتی در سلول‌ها مشاهده شده‌اند که ممکن است SIL ها درجه بالا باشند یا نباشند. بنابراین برای مشخص شدن نتیجه قطعی به آزمایشات بیشتری نیاز است.

۵- سلول های متورم شده (غده ای) غیر طبیعی: این‌ها سلول‌های غده ای غیرطبیعی هستند که نشانه سرطان در قسمت فوقانی دهانه رحم می‌باشد.

۶- سرطان: نتیجه آزمایش پاپ اسمیر سلول‌های سرطانی را تشخیص داده است.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا

👩‍⚕️جراح و متخصص زنان و زایمان و زیبایی زنان
🔰دارای بوردتخصصی⁣
🔰لابياپلاستی/وایتینگ

بروزرسانی فروردین ۱۴۰۰

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *