تخمک‌گذاری و قاعدگی

تخمک‌گذاری و قاعدگی


همگام سازی پریود چیست؟

تخمک‌گذاری و قاعدگی

مدت زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه

همگام سازی دوره: پدیده واقعی یا افسانه رایج؟

همگام سازی پریود یک باور عمومی را توصیف می کند که زنانی که با هم زندگی می کنند یا زمان زیادی را با هم می گذرانند، هر ماه در همان روز شروع به قاعدگی می کنند.

همگام سازی پریود به عنوان “همگامی قاعدگی” و “اثر مک کلینتاک” نیز شناخته می شود. این بر اساس این تئوری است که وقتی با فرد دیگری که عادت ماهانه دارد در تماس فیزیکی قرار می‌گیرید، فرمون‌های شما بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند به طوری که در نهایت چرخه‌های ماهانه‌تان در یک راستا قرار می‌گیرد.

حتی برخی از زنان قسم می‌خورند که «زنان آلفا» می‌توانند عامل تعیین‌کننده زمانی باشند که کل گروه‌های زنان تخمک‌گذاری و قاعدگی را تجربه می‌کنند.

به طور حکایتی، افرادی که عادت ماهانه دارند قبول می کنند که همگام سازی پریود یک اتفاق واقعی است. اما ادبیات پزشکی دلیل محکمی برای اثبات این اتفاق ندارد. به خواندن ادامه دهید تا بدانید در مورد همگام سازی چرخه های قاعدگی چه می دانیم.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا متخصص زنان زایمان و نازایی ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، که دوره های مختلف جراحی زیبایی زنان را گذرانده و موفق به کسب مدرک جراحی زیبایی زنان از دانشگاه اصفهان شده اند. ایشان در درمان بیماری های مختلف زنان و انجام کلیه خدمات پزشکی مربوط به زنان از جمله تخمک‌گذاری و قاعدگی متخصص و با تجربه هستند و قادراند بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

ایده همگام سازی پریود قرن ها از مادران به دخترانشان منتقل شده و در خوابگاه ها و دستشویی های زنان مورد بحث قرار گرفته است. اما جامعه علمی زمانی که محققی به نام مارتا مک کلینتاک مطالعه ای را بر روی ۱۳۵ زن دانشگاهی که در یک خوابگاه با هم زندگی می کردند انجام داد تا ببیند آیا چرخه های قاعدگی آنها همخوانی دارد یا خیر، جامعه علمی این ایده را جدی گرفتند.

پیشنهاد مطالعه
اختلال عملکرد کف لگن چیست

این مطالعه سایر عوامل چرخه را آزمایش نکرد، مانند زمان تخمک گذاری زنان، اما زمان شروع خونریزی ماهانه زنان را ردیابی کرد. مک کلینتاک به این نتیجه رسید که دوره های قاعدگی زنان در واقع همزمان است. پس از آن، همگام سازی دوره به عنوان “اثر مک کلینتاک” نامیده شد.

تخمک‌گذاری و قاعدگی

تخمک‌گذاری و قاعدگی

اما تحقیقات کنونی چه می گوید؟

با اختراع اپلیکیشن‌های ردیابی پریود که رکوردهای دیجیتال سیکل‌های زنان را ذخیره می‌کنند، اکنون داده‌های بیشتری برای درک واقعی بودن همگام‌سازی پریود در دسترس است. و تحقیق جدید از نتیجه گیری اصلی مک کلینتاک پشتیبانی نمی کند.
در سال ۲۰۰۶، یک مطالعه جدید و بررسی منبع معتبر ادبیات این ادعا را مطرح کرد که “زنان چرخه های قاعدگی خود را همگام نمی کنند.” این مطالعه داده‌هایی را از ۱۸۶ زن که به صورت گروهی در یک خوابگاه در چین زندگی می‌کردند جمع‌آوری کرد. مطالعه نتیجه گرفت که هر همگام سازی دوره ای که به نظر می رسد رخ می دهد، در حوزه تصادف ریاضی است.

مطالعه بزرگی که توسط دانشگاه آکسفورد و شرکت برنامه ردیابی دوره Clue انجام شد، بزرگترین ضربه به نظریه همگام‌سازی دوره بود. داده های بیش از ۱۵۰۰ نفر نشان می دهد که بعید است که زنان بتوانند با قرار گرفتن در نزدیکی یکدیگر چرخه قاعدگی یکدیگر را مختل کنند.

یک مطالعه بسیار کوچکتر در سال ۲۰۱۷ با اشاره به اینکه ۴۴ درصد از شرکت کنندگانی که با زنان دیگر زندگی می کردند، همزمانی پریود را تجربه کردند، ایده همگام سازی پریود را زنده نگه می دارد. علائم پریود مانند میگرن قاعدگی نیز در زنانی که با هم زندگی می کردند شایع تر بود. این نشان می دهد که زنان ممکن است به روش هایی فراتر از زمان قاعدگی خود بر دوره های قاعدگی یکدیگر تأثیر بگذارند.


پیشنهاد مطالعه: سندرم متابولیک چیست؟

همگام سازی با ماه

کلمه “قاعدگی” ترکیبی از کلمات لاتین و یونانی به معنای “ماه” و “ماه” است. مردم از دیرباز معتقد بودند که ریتم باروری زنان مربوط به چرخه قمری است. و برخی تحقیقات وجود دارد که نشان می دهد دوره شما با فازهای ماه مرتبط است یا تا حدودی با آن همگام است.

پیشنهاد مطالعه
علائم و علل زگیل ناحیه تناسلی چیست؟

در یک مطالعه قدیمی‌تر در سال ۱۹۸۶، بیش از ۲۸ درصد از شرکت‌کنندگان در مرحله ماه نو خونریزی دوره‌ای را تجربه کردند. اگر این مجموعه داده شامل ۸۲۶ زن برای کل جمعیت باشد، نشان می دهد که از هر ۴ زن، ۱ زن در مرحله ماه نو پریود می شود. با این حال، یک مطالعه جدیدتر که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، عدم وجود منبع قابل اعتماد را پیشنهاد کرد. تخمک‌گذاری و قاعدگی

اثبات اینکه چرا همزمانی سخت است.
تخمک‌گذاری و قاعدگی

تخمک‌گذاری و قاعدگی

حقیقت این است که به چند دلیل، ممکن است هرگز به واقعی بودن پدیده همگام سازی پریود پی نبریم.

همگام سازی پریود بحث برانگیز است زیرا ما به طور قطع نمی دانیم که آیا فرومون هایی که این نظریه به آنها بستگی دارد می توانند در شروع پریود شما تأثیر بگذارند یا خیر.

فرومون ها سیگنال های شیمیایی هستند که ما به سایر انسان های اطراف خود ارسال می کنیم. آنها از جمله جذابیت، باروری و برانگیختگی جنسی را نشان می دهند. اما آیا فرمون های یک زن به زن دیگر می تواند نشان دهد که قاعدگی باید اتفاق بیفتد؟ ما نمی دانیم.

اثبات همگام سازی پریود نیز به دلیل تدارکات چرخه های قاعدگی زنان دشوار است. در حالی که چرخه قاعدگی استاندارد ۲۸ روز طول می کشد – با ۵ تا ۷ روز از “قاعدگی” شما شروع می شود که در طی آن رحم شما می ریزد و شما خونریزی را تجربه می کنید – بسیاری از افراد به این شکل پریود نمی شوند.

طول چرخه تا ۴۰ روز هنوز در محدوده “طبیعی” است. برخی از زنان سیکل های کوتاه تری دارند و فقط دو یا سه روز خونریزی دارند. این باعث می‌شود آنچه ما به عنوان «همگام‌سازی دوره» در نظر می‌گیریم، یک معیار ذهنی باشد که به نحوه تعریف «همگام‌سازی» بستگی دارد.

پیشنهاد مطالعه
چه چیزی باعث انجام لابیاپلاستی اصفهان می شود؟

همزمانی قاعدگی ممکن است اغلب به دلیل قوانین احتمال بیش از هر چیز دیگری ظاهر شود. اگر یک هفته از ماه پریود می‌شوید و با سه زن دیگر زندگی می‌کنید، احتمال دارد حداقل دو نفر از شما همزمان پریود شوند. این احتمال، تحقیق در مورد همگام سازی دوره را پیچیده می کند.

نتیجه گیری

مانند بسیاری از مسائل مربوط به سلامت زنان، همزمانی قاعدگی مستحق توجه و تحقیق بیشتری است، علیرغم اینکه اثبات یا رد آن ممکن است دشوار باشد. تا آن زمان، همگام سازی پریود احتمالاً به عنوان یک باور ثابت شده در مورد قاعدگی زنان به حیات خود ادامه خواهد داد.

به عنوان انسان، طبیعی است که تجربیات فیزیکی خود را با تجربیات عاطفی خود مرتبط کنیم، و داشتن دوره ای که با یکی از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک “همگام” می شود، لایه دیگری به روابط ما اضافه می کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که داشتن قاعدگی “ناهمگام” با زنانی که با آنها زندگی می کنید به این معنی نیست که هیچ چیز در چرخه یا روابط شما نامنظم یا اشتباه است.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا متخصص زنان زایمان و نازایی ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، که دوره های مختلف جراحی زیبایی زنان را گذرانده و موفق به کسب مدرک جراحی زیبایی زنان از دانشگاه اصفهان شده اند. ایشان در درمان بیماری های مختلف زنان و انجام کلیه خدمات پزشکی مربوط به زنان از جمله تخمک‌گذاری و قاعدگی متخصص و با تجربه هستند و قادراند بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر شهرزاد شعبانی نیا کلیک کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *