درمان کیست تخمدان بدخیم

درمان کیست تخمدان بدخیم


آیا کیست تخمدان می تواند باعث سرطان شود؟

درمان کیست تخمدان بدخیم

مدت زمان مطالعه: ۱۴ دقیقه

اکثر کیست های تخمدان به دلیل سرطان نیستند و داشتن کیست تخمدان باعث سرطان تخمدان نمی شود. با این حال، برخی از سرطان های تخمدان مناطق کیستیک را در داخل تومور ایجاد می کنند. سرطان تخمدان بسیار کمتر از کیست های خوش خیم تخمدان است.

 در بیشتر موارد، آنها یک یافته اتفاقی در زمان غربالگری معمول سونوگرافی قبل از تولد هستند. اکثر کیست های تخمدانی که در دوران بارداری یافت می شوند، شرایط خوش خیمی هستند که نیازی به مداخله جراحی ندارند.

با این حال، اگر مشکوک به بدخیمی باشد، اگر یک عارضه حاد مانند پارگی یا پیچ خوردگی (پیچش کیست، اختلال در جریان خون) ایجاد شود، یا اگر اندازه کیست احتمالاً مشکلاتی را ایجاد کند، ممکن است جراحی انجام شود. بارداری.

آیا زن در دوران یائسگی یا یائسگی به کیست تخمدان مبتلا می شود؟ کیست تخمدان ممکن است در دوران بارداری یا در هر مقطعی از زندگی یک زن ایجاد شود. برخی از انواع کیست های تخمدان مربوط به چرخه قاعدگی هستند و قبل از یائسگی زن (زمانی که در آن زن برای ۱۲ ماه متوالی قاعدگی نداشته است) رخ می دهد. با این حال، زنان یائسه ممکن است همچنان انواع دیگری از کیست های تخمدان را ایجاد کنند.

کدام پزشکان به درمان کیست تخمدان می پردازند؟

متخصصین زنان و زایمان بیشترین احتمال را برای درمان کیست تخمدان دارند.

دکتر شهرزاد شعبانی نیا متخصص زنان زایمان و نازایی ، بهترین پزشک زنان اصفهان ، که دوره های مختلف جراحی زیبایی زنان را گذرانده و موفق به کسب مدرک جراحی زیبایی زنان از دانشگاه اصفهان شده اند. ایشان در درمان بیماری های مختلف زنان و انجام کلیه خدمات پزشکی مربوط به زنان از جمله درمان کیست تخمدان بدخیم متخصص و با تجربه هستند و قادراند بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

کیست تخمدان چگونه تشخیص داده می شود؟

گاهی اوقات ممکن است کیست تخمدان توسط پزشک در طی معاینه دو دستی لگن متوجه شود. اگر بر اساس علائم یا معاینه فیزیکی مشکوک به کیست باشد، از تکنیک های تصویربرداری استفاده می شود. اکثر کیست ها با سونوگرافی تشخیص داده می شوند که بهترین تکنیک تصویربرداری برای تشخیص آنهاست. اولتراسوند از امواج صوتی برای تولید تصویری از ساختارهای درون بدن استفاده می کند. تصویربرداری اولتراسوند بدون درد و بی ضرر است. سونوگرافی ترانس واژینال یک ابزار تشخیصی برای تجسم بهتر تخمدان ها با استفاده از یک پروب سونوگرافی نازک در داخل واژن است.

درمان کیست تخمدان بدخیم

درمان کیست تخمدان بدخیم

کیست ها را می توان با سایر روش های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا اسکن ام آر آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) نیز تشخیص داد.

کیست های عملکردی تخمدان: اگر زنی در ۴۰ سالگی یا جوان تر است و دوره های قاعدگی منظمی دارد، اکثر توده های تخمدان “کیست های تخمدان عملکردی” هستند که واقعا غیر طبیعی نیستند. به عنوان مثال می توان به کیست های فولیکولی و کیست های جسم زرد اشاره کرد. اینها مربوط به فرآیند تخمک گذاری است که با چرخه قاعدگی اتفاق می افتد. آنها معمولاً در طول چرخه قاعدگی آینده خود به خود ناپدید می شوند. بنابراین، به ویژه در زنان ۲۰ و ۳۰ ساله، این کیست ها برای چند دوره قاعدگی تحت نظر قرار می گیرند تا ناپدید شدن آنها تأیید شود.

پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی غیر جراحی چیست؟

از آنجایی که داروهای ضد بارداری خوراکی با جلوگیری از تخمک گذاری عمل می کنند، پزشکان عموماً انتظار ندارند زنانی که از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می کنند، «کیست های عملکردی تخمدان» داشته باشند. این زنان کیست تخمدان عملکردی ندارند. آنها ممکن است با سونوگرافی لگن یا احتمالاً مداخله جراحی ارزیابی بیشتری دریافت کنند. کیست های عملکردی تخمدان در زنان پس از یائسگی ایجاد نمی شود. فولیکول های کیستیک کوچک متوقف شده ممکن است پس از یائسگی در تخمدان باقی بمانند.

عوامل دیگری در ارزیابی کیست تخمدان مفید هستند (به جز سن زن، یا اینکه آیا او از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می کند). کیستی که حاوی یک کیسه مایع ساده در سونوگرافی است، بیشتر احتمال دارد که یک نئوپلاسم خوش خیم باشد تا کیستی با بافت جامد. بنابراین ظاهر سونوگرافی نیز در تعیین میزان شک در مورد تومور تخمدان نقش دارد.

پیشنهاد مطالعه
به عنوان یک روش دائمی، چگونه بفهمم لابیاپلاستی برای من مناسب است؟

 


پیشنهاد مطالعه: علائم، علل و درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟


خطرات سرطان:

سرطان تخمدان در زنان کمتر از ۴۰ سال نادر است. پس از ۴۰ سالگی، کیست تخمدان نسبت به قبل از ۴۰ سالگی شانس سرطانی شدن بیشتری دارد، اگرچه اکثر کیست های تخمدان حتی پس از ۴۰ سالگی هنوز خوش خیم هستند. آزمایش خون CA-125 می تواند به عنوان نشانگر سرطان تخمدان استفاده شود، اما همیشه نشان دهنده سرطان نیست، حتی اگر غیرطبیعی باشد، و ممکن است در صورت وجود بدخیمی طبیعی باشد. CA-125 پروتئینی است که در جریان خون بسیاری از زنان مبتلا به سرطان تخمدان پیشرفته افزایش می یابد.

اول، بسیاری از شرایط خوش خیم در زنان در سنین باروری می تواند باعث افزایش سطح CA-125 شود، بنابراین CA-125 یک آزمایش خاص نیست، به خصوص در زنان جوان تر. عفونت های لگنی، فیبروم های رحمی، بارداری، کیست های تخمدان خوش خیم (هموراژیک)، اندومتریوز و بیماری های کبدی برخی از شرایطی هستند که ممکن است سطح CA-125 خون را در غیاب سرطان تخمدان افزایش دهند.

دوم، حتی اگر زن مبتلا به سرطان تخمدان باشد، همه سرطان‌های تخمدان باعث افزایش سطح CA-125 نمی‌شوند. علاوه بر این، سطح CA-125 می تواند در زنان مبتلا به سرطان سینه، ریه و پانکراس به طور غیر طبیعی بالا باشد.

درمان کیست تخمدان بدخیم

درمان کیست تخمدان بدخیم

درمان کیست تخمدان چیست؟

اکثر کیست‌های تخمدان در زنان در سنین باروری، کیست‌های فولیکولی یا جسم زرد (کیست‌های عملکردی) هستند که به‌طور طبیعی طی یک تا سه ماه ناپدید می‌شوند، اگرچه ممکن است پاره شوند و درد ایجاد کنند. آنها خوش خیم هستند و عواقب پزشکی طولانی مدت ندارند. آنها ممکن است به طور تصادفی در طی معاینه لگنی در زنانی که هیچ علائم مرتبطی ندارند تشخیص داده شوند. همه زنان در برخی مواقع کیست های فولیکولی دارند که عموماً مورد توجه قرار نمی گیرند.

سونوگرافی برای تعیین اینکه آیا کیست ساده است (فقط مایع بدون بافت جامد، که یک وضعیت خوش خیم را نشان می دهد) یا ترکیبی (با اجزای جامد که اغلب نیاز به برداشتن جراحی دارند) مفید است.

به طور خلاصه، درمان ایده آل کیست تخمدان به علت احتمالی کیست و اینکه آیا علائم ایجاد می کند یا خیر بستگی دارد. سن زن، اندازه (و هرگونه تغییر در اندازه) کیست، و ظاهر کیست در سونوگرافی به تعیین درمان کمک می کند. کیست هایی که عملکردی هستند معمولا با نظارت مکرر مشاهده می شوند (انتظار مراقب) مگر اینکه پاره شوند و خونریزی قابل توجهی ایجاد کنند که در این صورت نیاز به درمان جراحی است. تومورهای خوش خیم و بدخیم نیاز به عمل دارند.

پیشنهاد مطالعه
لابیاپلاستی در اصفهان (جراحی ولو)

درمان می‌تواند شامل مشاهده ساده باشد، یا می‌تواند شامل ارزیابی آزمایش‌های خونی مانند CA-125 برای کمک به تعیین احتمال ابتلا به سرطان باشد (با در نظر گرفتن محدودیت‌های متعدد آزمایش CA-125 که در بالا توضیح داده شد).

هیچ درمان طبیعی یا خانگی برای درمان کیست تخمدان وجود ندارد، به جز مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای کنترل درد.

در مورد جراحی کیست تخمدان چطور؟

هر نوع توده تخمدانی از جمله کیست را می توان با جراحی یا با لاپاراسکوپی یا در صورت نیاز با برش باز شکم (لاپاراتومی) در صورتی که درد شدید ایجاد کرد، برطرف نشد یا به هر طریقی مشکوک بود، برداشت. هنگامی که کیست برداشته شد، رشد به پاتولوژیست فرستاده می شود که بافت را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا تشخیص نهایی را در مورد نوع کیست انجام دهد.

پیش آگهی زنان مبتلا به کیست تخمدان چیست؟

اکثر کیست های تخمدان کاربردی (مربوط به چرخه قاعدگی) خود به خود برطرف می شوند و مشکلات طولانی مدت ایجاد نمی کنند. کیست های خوش خیم یا تومورهای خوش خیم را می توان با جراحی برداشت. اکثریت قریب به اتفاق کیست های تخمدان هیچ مشکل طولانی مدتی ایجاد نمی کنند. به ندرت ممکن است کیست در سرطان تخمدان وجود داشته باشد. در این مورد، پیش آگهی به میزان گسترش و نوع دقیق سرطانی که وجود دارد بستگی دارد.

آیا می توان از کیست تخمدان پیشگیری کرد؟

هیچ راه شناخته شده ای برای جلوگیری از ایجاد کیست تخمدان وجود ندارد.

برای عضویت یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر شهرزاد شعبانی نیا کلیک کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر و همچنین رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *